אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: נשתמש בכלים דיגיטליים כדי לאתר איפה היו חולים צילום: צילום מסך

משבר הקורונה

נתניהו: נשתמש בכלים דיגיטליים כדי לאתר איפה היו חולים

ראש הממשלה מסר הצהרה בה הודיע כי כל מה שקשור לתרבות הפנאי יופסק לעת עתה: "אני מבקש מהציבור לשמור על מרחק של שני מטרים האחד מהשני". הוא הוסיף כי מרכולים, בתי מרקחת ובנקים ימשיכו לפעול: "המלאי מספיק". משרד הבריאות: "לשמור על פחות מ-10 אנשים במרחב אחד". גני הילדים והפעוטונים ייסגרו

14.03.2020, 21:22 | ynet

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הצהרה שבה יכריז על הצעדים החדשים בנוגע להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה. מוקדם יותר הודיעה המשטרה כי היא נערכת למצב חירום וכי "כל מה שלא חיוני - יישאר סגור". גם במערכת הביטחון נערכו למצב חירום. הערב דיווח משרד הבריאות כי מניין הנדבקים בנגיף בישראל עלה ל-193. ynet מעביר את הצהרת ראש הממשלה בשידור ישיר.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו אמר כי "אנחנו עדיין בעיצומו של משבר בינלאומי. הקרב הוא קודם כל הקרב על החיים והקרב הוא כמובן על הבריאות של הציבור. הנשיא טראמפ הכריז מצב חירום בארה"ב, הבורסות עולות ויורדות. המדינות מאמצות אחת אחרי השנייה את ההחלטות שאנחנו קיבלנו. יש תוחלת למאמצים שלנו".

"זה אירוע מתגלגל, המחלה משתנה. אני בקשר עם מנהיגים, אנחנו מנסים כל הזמן להקדים את המחלה ואת העולם, בסך הכול אנחנו עושים את זה. אנחנו חיביים להתקדם עם התפתחות האירוע. אנחנו נערכים תוך כדי תנועה ולכן כל יום-יומיים אנחנו מביאים את ההחלטות החדשות. זה לא זבנג וגמרנו, אני מעריך שיש לנו אפשרות לא רק להתגבר על המשבר אלא גם לנצח את הנגיף. זה מחייב את כולנו לעבור לשגרת חיים חדשה למשך הזמן הדרוש ולהיערך שוב בצעדים שיאפשרו לנו לגביל את קצב ההתפשטות של המחלה להבטיח שמערכות הבריאות שלנו עומדות בנטל.

"היעד כאן זה הצלת חיים. אנחנו יכולים לנצח אותו וזה תלוי בצעדים של כל אחד מכם אזררחי ישראל וכן עלינו לעשות הכול כדי לא לדביק ולא להידבק. האויב הוא בלתי נראה ואנחנו רוצים לאתר אותו. קודם כל עלינו לאתר את החולים ואנחנו מפעילים את כל האמצעים שבידינו, אמצעים דיגיטיליים שקיבלנו למען מאבק בטרור. אין ברירה, אנחנו עומדים בפני מלחמה שדורשת צעדים מיוחדים, הצעדים לא פשוטים והיא דורשת פגיעה מסויימת בפרטיות. האמצעי הזה נוסה בווהאן וישראל היא אחת המדינות היחידות שיש לה את היכולת הזאת ואנחנו נשתמש בה".

נתניהו הוסיף כי "הנושא השני הוא בידוד אפקטיבי". הוא חזר על קריאתו לציבור "לשמור על ההיגיינה ולשטוף את הידיים עם סבון. לא רק להימנע מלחיצות יד, ואני רואה שאנשים לא קלטו את זה. אני אומר לאנשים לשטוף את הידיים בסבון, אל תלחצו ידיים ותשטפו גם משטחים".

ראש הממשלה התייחס להסתערות על המרכולים: "בגלל שהייתה הסתערות על רשתות המזון, אין לזה שום סיבה, יש לנו מלאים מכאן ועד הודעה חדשה, המזון מגיע דרך הים. המלאים מלאים, אתם תראו את זה חוזר. גם לפסח יש לנו מזון די והותר ואין שום מחסור, זה יכול להיות רגעי כי אנשים לא האמינו למה שאמרתי עכשיו והסופרמקטים ימשיכו לתפקד. תרופות - לא יהיה שום מחסור, המלאים מלאים והאספקה סדירה. בתי המרקחת ימשיכו לעבוד. בנקים, כסף, אשראי, שירותי הבנקאות ימשיכו לעבוד כרגיל. תחנות דלק כנ"ל. מה שאנחנו כן עושים, כל מה שקשור לתרבות הפנאי יופסק החל ממחר בבוקר. אני מבין לליבם של מסעדנים ותיאטרון, וראיתי שכמה מהתאטרות פעלו באחריות ואני מאוד מעריך את זה. היום אנחנו נותנים הנחייה ברורה וזה ייפסק ממחר בבוקר. מה שקשור למסחר, לשירותים, יימשך אבל בתנאים מגבילים, זה אומר שאנחנו לא חונקים, אנחנו מהדקים על מנת לשמור את תנאי ה-2 מטר.מי שלא חייב להיות במקום מסוים - שלא יהיה".

פרופ פרופ' סדצקי | צילום: משרד רה"מ פרופ

ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי אמרה כי "גם אם נבדוק בדיקות מעבדה נרחבות אנחנו לא נצליח לאתר את כל האנשים ולמנוע את כל התחלואה, אחת הבעיות במחלה הזאת, היא שאנשים עלולים להדביק כשאין להם תסמינים בכלל ולכן אין לנו דרך לאתר אותם, בגלל זה אנחנו יוצאים בהנחיות לציבור הרחב".  סדצקי ביקשה לשמור על פחות מ-10 אנשים במרחב אחד. מנכ"ל האוצר שי באב"ד הודיע כי החל ממחר הגנים, הפעוטונים ומעונות היום יישארו סגורים.

בהערכת מצב שהתקיימה במשטרת ישראל נאמר כי הממשלה צפויה להכריז על מצב חירום במשק ועל הפחתת הפעילות. במשטרה אמרו כי "המשמעות בהקטנת פעילות המשק הינה הפעלת מעין סגר נושם: מה שלא חיוני יישאר סגור. המקומות הפתוחים יהיו פתוחים על-פי דין". כמו כן, "אם משטרת ישראל לא תוכל לטפל לבד, הצבא יסייע למשטרה או שהצבא ייקח על עצמו אחריות. צה"ל נערך לאפשרות של העברת מקל ויבנה בתי חולים גדולים/זמניים". שר הביטחון נפתלי בנט הורה למערכת הביטחון להיערך למצב של "משק לשעת חירום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: צילום מסך ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: צילום מסך ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: צילום מסך

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות