אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אליאב בר דוד ימונה למנכ"ל לאומי פרטנרס חתמים צילום: אריאל שרושסטר

בלעדי לכלכליסט

אליאב בר דוד ימונה למנכ"ל לאומי פרטנרס חתמים

בר דוד יחליף את גלעד שמעוני. הוא ינסה להחזיר את גוף החיתום לקדמת הבמה, לאחר שהכנסותיו נחתכו ב־50% בשלוש שנים

15.03.2020, 08:15 | גולן חזני

אליאב בר דוד ימונה לתפקיד מנכ"ל לאומי פרטנרס חתמים, כך נודע ל"כלכליסט". בר דוד יחליף את גלעד שמעוני, שפרש מהתפקיד אחרי שנתיים בלבד.

בר דוד הוא תלמידו של רונן צלניר, מאושיות שוק החיתום ההיסטורי, שב־2001 קלט אותו דווקא לגוף המתחרה, פועלים אי.בי.אי, וכעבור ארבע שנים בלבד מינה אותו למנכ"ל החיתום שם. ב־2009 עזב בר דוד את פועלים אי.בי.אי ועבר לנהל את תחום החיתום במיטב דש. ב־2013, בשל המיזוג עם איפקס, שונה שם החברה לאיפקס הנפקות.

קראו עוד בכלכליסט

לאומי פרטנרס חתמים נחשבת לאחד מארבעת גופי החיתום הגדולים בארץ, יחד עם פועלים אי.בי.אי, דיסקונט קפיטל ולידר. את שנת 2018 סיימה עם רווח של 8 מיליון שקל, והיא פועלת תחת לאומי פרטנרס, שמנוהלת בידי אבי אורטל.

הבחירה בבר דוד מעניינת, משום שמאז 2009 הוא ירד מקדמת הבמה לטובת ניהול גוף חיתום מהשורה השנייה. הוא היה שותף להנפקות מוצלחות של חברות גדולות, שאת חלקן הוביל, אולם מנגד הוביל גם את הנפקת אורבנקורפ, הראשונה מבין חברות הנדל"ן האמריקאיות שגייסה בארץ אג"ח והתרסקה כשהגיעה לחדלות פירעון.

אף שפעל בחברה בינונית, נחשב בר דוד לחתם מוביל בשוק ועבורו זו תהיה חזרה לקדמת הבמה, לצד נסיון להוביל את תחום החיתום בלאומי למוביל בשוק. זאת, לאחר שהכנסות חברת החיתום ב-2019 ירדו לכ־30 מיליון שקל, לאחר שלפני שלוש שנים היו כפולות. התחרות שלו תהיה בעיקר מול מנהלי החברה לשעבר, עופר גרינבאום ושי נבו, שחצו את הכביש לפועלים אי.בי.אי חיתום, אבל גם מול דיסקונט קפיטל חיתום, שמנוהלת בידי צחי סולטן ואשר סיימה את שנת 2019 בראש טבלת החיתום בשוק.

תחום החיתום פורח בארבע השנים האחרונות, הן בתחום הנפקות האג"ח של חברות ישראליות והן של חברות אמריקאיות, ולצדן גם הנפקות אקוויטי גדולות שלאומי פרטנרס אמורה להוביל את הגדולה שבהן - מימון ישיר. זאת אף שהשוק כולו כמובן נעצר נכון לעתה, בשל משבר הקורונה והנפילות בשווקים.

אליאב בר דוד ,  צילום: אריאל שרושסטר אליאב בר דוד | צילום: אריאל שרושסטר אליאב בר דוד ,  צילום: אריאל שרושסטר

לאומי פרטנרס מנוהלת בידי אורטל, שנכנס לתפקיד בתחילת 2019 ומאז הוביל היקף השקעות ענק של מעל מיליארד שקל. בימים אלה עומדת החברה להשקיעו עוד כ־150 מיליון שקל בחברת המרצפות אקרשטיין. עם כניסתו קידם אורטל את יובל זעירא לתפקיד סמנכ"ל ומנהל ההשקעות הראשי של לאומי פרטנרס. בנוסף, הוא מינה את אהוד דקטר לסמנכ"ל ומנהל תחום מיזוגים ורכישות בחברה. הוא נמנע מלערוך שינויים בתחום החיתום.

שאלה מעניינת היא אם בר דוד יקבל אופציות או מניות בחברת החיתום. תחת רקפת רוסק־עמינח, המנכ"לית הקודמת, בנק לאומי לא העניק אופציות או מניות למנהלי החיתום. זה, אגב, מה שגרם לגרינבאום ונבו לעזוב לפועלים אי.בי.אי, שם קיבלו 5% ממניות החברה. מתן נתח מניות למנהלים הוא דרך תגמול מקובלת בשוק החיתום, שנהנה משכר גבוה יותר אף מזה של מנהלי הבנקים. נראה כי לחנן פרידמן, המנכ"ל הנכנס של בנק לאומי, יהיה מה לומר בנושא. דבר אחד בטוח: המינוי של בר דוד מנפץ ספקולציות לגבי האפשרות שלפיה ייפרד בנק לאומי מתחום החיתום, שחושף אותו לניגודי עניינים ופגיעה במוניטין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות