אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום דרמטי באיטליה: יותר מ-3,500 חולים ו-368 מתים צילום: איי אף פי

דיווח שוטף

יום דרמטי באיטליה: יותר מ-3,500 חולים ו-368 מתים

הבית הלבן: טראמפ לא נדבק בקורונה; מספר המתים מהנגיף בארה"ב עלה ל-60 ובספרד ל-288; נייקי סוגרת את כל החנויות בארה"ב; אמריקן איירליינס מקטינה ב-75% את מספר הטיסות הבינלאומיות; רעייתו של ראש ממשלת ספרד נדבקה בקורונה; בריטניה: לוותר על נסיעות "לא חיוניות" לספרד; סין: 20 מקרי הידבקות בלבד ביממה האחרונה; איראן: 113 חולים מתו ביממה האחרונה

15.03.2020, 20:06 | שירות כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהעולם

 

20:00 - התפשטות הקורונה נמשכת בממדים מדאיגים באיטליה, שמשלמת מחיר כבד. מספר המתים קבע שיא ליממה והגיע ל-368 בני אדם ביממה. 3,509 חולים חדשים אובחנו היום בארץ המגף ומספרם הכולל הגיע ל-25 אלף בני אדם בקירוב. אחוז התמותה באיטליה זינק ל-7.3%, יותר מפי 2 מהממוצע העולמי. 

18:05 - ממשלות אירופה מתכוננת לזינוק במספר חולי הקורונה ומגבירות מאמצים לשים ידיהן על מכונות הנשמה. אלו הינן בעלות חשיבות מצילת חיים לאנשים הנמצאים בסיכון לקריסת ריאות - סיבת המוות השכיחה בקרב החולים בקורונה. על כך מדווח ה"פייננשל טיימס".

עובדי מערכות הבריאות באירופה מזהירים מפני מחסור בציוד רפואי. באיטליה, הנפגעת הקשה ביותר מהנגיף מחוץ לסין ומוקד ההתפרצות באירופה, יש יותר מ-20 אלף חולים. בשל מחסור בציוד, צוותים רפואיים במדינה הונחו לתעדף את הטיפול בחולים בעלי סיכויי ההישרדות הגבוהים ביותר. כדי להתגבר על המחסור, המדינה הנחתה את היצרנית היחידה של מכונות הנשמה במדינה, סיירה אנג'נירינג, להכפיל את קצב הייצור מ-125 מכונות בחודש ל-500. כדי לעזור להגיע לתפוקה זו, הצבא האיטלקי הודיע כי ישלח צוות של 25 טכנאים והחברה נאלצה לבטל את כל ההזמנות שקיבלה מחוץ לאיטליה. עד סוף יולי היצרנית האיטלקית צפויה למסור לידי הרשויות במדינה כ-2,000 מכונות בעלות של 17 אלף יורו ליחידה.

בצרפת נציגי הבריאות מזהירים כי למרות שיש 5,065 מיטות טיפול נמרץ עם מכונות הנשמה, רבות מהן כבר בשימוש. אי לכך הממשלה החלה בדיקה כדי לקבוע כמה מכונות הנשמה תצטרך וכמה ישנן בסקטור הפרטי.

במדריד, בה נמצאים כמחצית מכלל חולי הקורונה בספרד, נציג הבריאות הראשי של המחוז שלח איתות מצוקה לממשל המרכזי בעוד הרשויות בעיר הבירה מתכננות לשלש את מספר מיטות הטיפול הנמרץ בבתי החולים. עובדי בתי החולים מסרו כי אין בידם להשיג מכונות הנשמה מספקיהם הרגילים והעבירו ביקורת על החלטת גרמניה להחיל הגבלות יצוא.

גרמניה מצדה הבטיחה להקל את הגבלות הייצוא והזמינה לעצמה מיצרניה המקומיים 10,000 מכונות הנשמה. זאת למרות שיש ברשותה כבר 28 אלף מיטות טיפול נמרץ, מתוכן 25 אלף עם מכשירי הנשמה.

17:15 - ממשלת איטליה קרובה להשתלטות מלאה על חברת התעופה אליטליה, שכן התפרצות נגיף הקורונה באירופה אילצה אותה לנטוש את תוכניותיה המקוריות למציאת קונה עבור המוביל הלאומי, הנמצא מזה זמן רב בקשיים, כך דיווח העיתון Il Messaggero.

על פי התוכנית, שלפי הדיווח כבר הייתה "בשלב מתקדם", הממשלה תשתלט על תפעול מערך התעבורה האווירית והפעילויות היבשתיות של אליטליה. בנוסף נכתב כי התוכנית תצא לפועל "תוך זמן קצר".

מטוס אלאיטליה, צילום: רויטרס מטוס אלאיטליה | צילום: רויטרס מטוס אלאיטליה, צילום: רויטרס

בהתחשב בתנאי השוק הקשים, סביר להניח שהאיחוד האירופי לא יתנגד להתערבות מדינתית במוביל הלאומי, המעסיק כיום 11 אלף עובדים, הוסיף הדו"ח.

15:40 - אמריקן איירליינס תפסיק החל ממחר, באופן הדרגתי, כמעט את כל הטיסות ארוכות הטווח הבינלאומיות שלה, כך הודיעה החברה. הטיסות שיושפעו מההחלטה הן לאזור האסייתי-פאסיפי, לאירופה ולדרום אמריקה. יישום ההחלטה יתבצע בין 16 במרץ ל-6 במאי. בתקופה זו יופחת מספר הטיסות של החברה ב-75% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. המהלך יתבצע על רקע הטלת מגבלות המסע מצד הממשל האמריקאי. לפי החברה, "השינויים בטיסות ארוכות הטווח יביאו להשבתת כ-135 מטוסים רחבי גוף - כמעט כל צי המטוסים שלנו מהסוג הזה. בנוסף לשינויים הבינלאומיים, אנו מצפים שמספר טיסות הפנים יקטן בכ-20% באפריל, וב-30% במאי לעומת החודשים המקבילים אשתקד".

משרד החוץ של מרוקו הודיע על עצירת כל טיסות האזרחים מנמלי התעופה במדינה, כצעד למניעת התפשטות נגיף הקורונה. מניין הנדבקים במדינה עומד על 28, ועד כה אדם אחד מת מהמחלה.

אמריקן איירליינס, צילום: גטי אימג אמריקן איירליינס | צילום: גטי אימג'ס אמריקן איירליינס, צילום: גטי אימג

15:30 - הרשויות בספרד דיווחו היום (א') על אלפיים חולים חדשים בנגיף הקורונה. לפי הרשויות ביממה האחרונה מתו כמאה בני אדם מהנגיף. מניין הקורבנות הנוכחי עומד על 288. בסך הכול נדבקו בנגיף 7,753 בני אדם בספרד. אחרי איטליה, ספרד היא המדינה האירופית שבה המצב הוא הקשה ביותר. אתמול, בעקבות איטליה, החליטה גם ספרד להטיל סגר ברחבי המדינה. היא הכריזה על מצב חירום של 15 יום, ודרשה מאזרחיה להישאר בבתים ולצאת החוצה רק לעבודה או לקניית מזון ותרופות. מלבד בתי המרקחת והמרכולים כל החנויות סגורות.

מדריד שוממה, צילום: רויטרס מדריד שוממה | צילום: רויטרס מדריד שוממה, צילום: רויטרס

13:25 - נייקי סוגרת את כל החנויות שלה בארה"ב ובאזורים נוספים בעולם - ממחר ועד 27 במרץ. מלבד ארה"ב, ייסגרו חנויות גם בקנדה, מערב אירופה, ניו זילנד ואוסטרליה. עובדי החברה יקבלו תשלום מלא בתקופה זו. החנויות בקוריאה, יפן, סין (ברובן) ןבמקומות נוספים - יישארו פתוחות.

חנות נייקי בניו יורק, צילום: רויטרס חנות נייקי בניו יורק | צילום: רויטרס חנות נייקי בניו יורק, צילום: רויטרס

13:00 - מריה בגוניה גומז, רעייתו של ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס אובחנה כחולת קורונה. לפי הדיווחים, בני הזוג מרגישים טוב. ספרד - מוקד ההתפרצות השני בגודלו באירופה - הכריזה הערב (שבת) כצפוי על מצב חירום ועל סגר כלל-ארצי כמו זה שהכריזה איטליה, בניסיון לעצור את התפשטות נגיף הקורונה. ראש הממשלה פדרו סנצ'ס הודיע על הגבלות תנועה חמורות. שעה קלה לפני כן הודיעה על צעדים חריפים חדשים גם צרפת, שסוגרת את כל בתי הקפה, המסעדות ובתי העסק הנחשבים לא-חיוניים ומורה לתושבים להישאר בבתים.

הסגר הספרדי ייכנס לתוקף ביום שני בשמונה בבוקר לפי השעון המקומי. לספרדים יוּתר לצאת מהבית רק כדי לקנות מזון, לגשת לבית המרקחת ולבית החולים או לצאת לעבודה – וגם זה כמובן רק אם הם עובדים במקום הנחשב חיוני בעת הזו. שירותי התחבורה הציבורית – מטוסים, רכבות, אוטובוסים ומעבורות – יופחתו לפחות בחצי. לכל כלי תחבורה מבין הכלים האלה יותר להסיע רק שליש מהנוסעים שמותר לו להסיע בימים כתיקונם.

פדרו סנצ פדרו סנצ'ס | צילום: גטי אימג'ס פדרו סנצ

12:30 - רשויות הבריאות באיראן הודיעו כי 113 חולים בנגיף הקורונה מתו ביממה האחרונה במדינה - וכך עלה מניין הנספים ל-724 בני אדם. עוד נמסר כי ביממה שחלפה נדבקו עוד 1,209 תושבים בנגיף.

חיטוי רכבת בטהראן, צילום: איי פי חיטוי רכבת בטהראן | צילום: איי פי חיטוי רכבת בטהראן, צילום: איי פי

11:00 - כריסטיאנו רונלדו, כוכב יובנטוס ונבחרת פורטגל, הודיע שהוא הופך את רשת המלונות שלו בפורטוגל, CR7, לבתי חולים עבור חולי קורונה. הרשת הודיע על כך באתרה וה"מארקה", עיתון הספורט הספרדי, פרסם זאת. הפורטוגלי ישלם את כל ההוצאות הרפואיות של מי שיגיע לרשת שלו וגם את משכורתיהם של הרופאים.

"אנחנו חייבים להקשיב לרשויות, להגן על חיינו זה מעל כל אינטרס" הודיע רונלדו שנמצא כיום בבידוד במדיירה, אי הולדתו, זאת לאחר שדניאלה רוגאני, חברו לקבוצה, נמצא חיובי לקורונה.

לרשת יש CR7 שמבית רשת המלונות Pestana יש שני מלונות בפורטוגל. בליסבון ובפונצ'אל.

כריסטיאנו רונלדו , צילום: רויטרס כריסטיאנו רונלדו | צילום: רויטרס כריסטיאנו רונלדו , צילום: רויטרס

 09:45 -  הממשלה בבריטניה ממליצה לאזרחיה לוותר על נסיעות "לא חיוניות" בספרד לאחר שבמדינה הודיעו על סגר כללי למשך 15 ימים. עד כה אובחנו בספרד 6,250 מקרי הידבקות ו-193 בני אדם מתו מנגיף הקורונה.

הרשויות בסין דיווחו על 20 מקרי הידבקות בלבד ביממה האחרונה בנגיף הקורונה ועשרה מקרי מוות, כולם במחוז חוביי שבו התפרץ הנגיף. מאז פרוץ המגפה מתו בסין 3,199 בני אדם ונדבקו 80,844.

הרשויות בתאילנד דיווחו כי 32 בני אדם נוספים נדבקו בנגיף הקורונה. בתוך כך, עלה מניין החולים במדינה ל-114. אדם אחד נפטר כתוצאה מהווירוס.

מדפים ריקים בברצלונה, צילום: איי פי מדפים ריקים בברצלונה | צילום: איי פי מדפים ריקים בברצלונה, צילום: איי פי

09:30 - רופא הבית הלבן שון קונלי הודיע הלילה (בין שבת לראשון) כי תוצאות הבדיקה שעבר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הראו כי הוא לא נושא את נגיף הקורונה.

אמש, לפני תדרוך שערך הנשיא לעיתונאים בבית הלבן, גורמים במשכן הנשיאות האמריקני מדדו חום לכתבים שנכנסו אל חדר התדרוכים. הנשיא טראמפ ציין בפני אותם כתבים בתדרוך שערך כי נבדק כדי לשלול את הימצאות הנגיף בגופו, וכאמור, רופאו עדכן הלילה כי תוצאות הבדיקה שליליות.

בשבוע שעבר נפגש הנשיא טראמפ עם משלחת ברזילאית בפלורידה, שבה נכח בין היתר פביו ויינגרטן, קצין התקשורת של נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו. אותו ויינגרטן הצטלם עם טראמפ ועם סגנו מייק פנס, וכעבור כמה ימים אובחן כחולה בנגיף ונשלח לבידוד בביתו. בהמשך גם נשיא ברזיל בולסונרו נבדק, אך תוצאות הבדיקה שלו חזרו שליליות גם כן.

 

קורונה פביו ויינגרטן עוזר בכיר של נשיא ברזיל שחולה בנגיף עם דונלד טראמפ וסגנו קורונה פביו ויינגרטן עוזר בכיר של נשיא ברזיל שחולה בנגיף עם דונלד טראמפ וסגנו קורונה פביו ויינגרטן עוזר בכיר של נשיא ברזיל שחולה בנגיף עם דונלד טראמפ וסגנו

בתוך כך, התפשטות הנגיף הובילה גם לדחיית הפריימריז הדמוקרטיים במדינת ג'ורג'יה. הפריימריז אמורים היו להתקיים ב-24 במרץ, אולם יידחו ל-19 במאי. מדובר במדינה השנייה בארה"ב שדוחה את הפריימריז לראשות הדמוקרטים בשטחה, אחרי שלואיזיאנה ביצעה צעד דומה ביום שישי האחרון.

במהלך הלילה עלה מניין המתים בארה"ב ל-60, לאחר שכמה בני אדם נוספים מתו מנגיף הקורונה. שניים מהמתים הם תושבי מדינת ניו יורק – אישה בת 82 מברוקלין וגבר בן 60 שמתגורר במחוז רוקלנד שמצפון לעיר ניו יורק. לדברי מושל ניו יורק אנדרו קומו, שניהם סבלו מבעיות בריאותיות עוד קודם לכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות