אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש המחוזי הקטין תשלום מזונות גבוהים של אב - שנקבעו לפי נתוני הלמ"ס צילום: שאטרסטוק

ביהמ"ש המחוזי הקטין תשלום מזונות גבוהים של אב - שנקבעו לפי נתוני הלמ"ס

בית המשפט לענייני משפחה הסתמך על נתונים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וחייב אב לשלם מזונות גבוהים: בערעור קבע המחוזי בת"א שיש לבחון כל מקרה לגופו ולכן הקטין את התשלום

15.03.2020, 10:13 | ענת רואה
בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל ערעור שהגיש אב אשר חויב על ידי בית המשפט לענייני משפחה לשלם מדי חודש מזונות גבוהים של 4,600 שקל עבור שלושת ילדיו שמתגוררים עמו ועם גרושתו לסירוגין.

קראו עוד בכלכליסט

שלושת השופטים שאול שוחט, עינת רביד ונפתלי שילה פסלו את אופן החישוב של בית המשפט לענייני משפחה שהתבסס על נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

מדובר בילדים בני 5, 7 ו־11 שמצויים במשמורת משותפת ומבלים זמן זהה בבתי שני ההורים. בית המשפט לענייני משפחה קבע ששכר האב 13,700 שקל לחודש ושכר האם 9,500 שקל לחודש ופסק כי לפי הלמ"ס, ההוצאה הממוצעת לנפש היא 4,400 שקל לחודש. על בסיס התחשיב שהוצג נפסקו המזונות.

האב ערער באמצעות עו"ד יעל גיל וטען שנפלו טעויות בחישוב וגם שיש לפסול את ההסתמכות על הלמ"ס. שופטי המחוזי כתבו כי אינם יודעים מי יזם הליך שבו יינתן בתיק פסק דין ללא שמיעת עדויות אלא על בסיס מסמכים בלבד, אולם ההסתמכות על נתוני הלמ"ס אינה במקומה. "לטעמנו, היה על בית המשפט לבחון את פירוט הצרכים בכתב התביעה ובכתב ההגנה... כל תא משפחתי ואפיוניו, ולא ניתן לאמוד הוצאה לנפש על פי נתונים סטטיסטיים”.

השופטים קבעו כי על האב לשאת בעלות המדור (מגורים) של הילדה הצעירה מבין שלושת הילדים שהיא עדיין לא בת 6 ולא מצאו מקום לחייבו במדור של שני הילדים הגדולים יותר, אך כתבו כי האם תקבל לרשותה את קצבת הילדים בגינם בסך 536 שקל לחודש. האם גם תקבל את מענק החינוך המשולם עבור הילדים.

הם קבעו כי חיוב האב במזונות ומדור יעמוד על 3,080 שקל לחודש ולאחר שלילדה ימלאו 6 יפחת ל־2,500 שקל לחודש. בנוסף יישא האב במחצית העלות של גן וצהרון.

עוד קבעו השופטים כי החיוב במזונות יסתיים בגיל 18 ולא ימשיך כמקובל עד גיל 21. זאת, לדבריהם, נוכח הקשר הקיים בין האב לילדים והערכתם שהאב יישא בהוצאות הילדים גם בעת הזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות