אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תזרים המזומנים של דלק תלוי במשרד האוצר: מבקשת למכור אחזקות בחברת התפלת המים IDE ב-170 מיליון שקל צילום: קבוצת דלק

תזרים המזומנים של דלק תלוי במשרד האוצר: מבקשת למכור אחזקות בחברת התפלת המים IDE ב-170 מיליון שקל

הקבוצה שבשליטת יצחק תשובה מנסה להתמודד עם הצניחה בערכה, והודיעה שתמכור את יתרת אחזקותיה ב-IDE לשותפים שלה בחברה; מימוש העסקה מותנה באישורים רגולטורים שבראשם משרד האוצר; דלק קיוותה לקבל מהמכירה 220 מיליון שקל

15.03.2020, 11:20 | ליאור גוטמן וגולן חזני

קבוצת דלק ממשיכה לממש נכסים במטרה לייצר תזרים מזומנים חדש שיאפשר לה להתמודד עם הקריסות שנרשמו בשבוע האחרון, שבו מחקה כ-80% משווי השוק שלה.

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר (א') הודיעה הקבוצה שבשליטת יצחק תשובה כי היא מוכרת את יתרת אחזקותיה בחברת התפלת המים IDE תמורת כ-170 מיליון שקל. דלק כבר דיווחה שתבצע את המהלך במסגרת גילוי תזרים המזומנים שלה לשנת 2025, שפירסמה בשבוע שעבר, אולם הסברה הייתה שהיא תקבל מהמכירה לפחות 60 מיליון דולר, כלומר כ-220 מיליון שקל.

מתקן התפלת מי ים של IDE, צילום: IDE מתקן התפלת מי ים של IDE | צילום: IDE מתקן התפלת מי ים של IDE, צילום: IDE

בפועל, כך מסתמן, דלק תקבל רק כ-77% ממה שהיא ציפתה להשיג מעצם המימוש. מי שרוכשים את האחזקות הם השותפים שלה בחברה, אבשלום פלבר, יו"ר IDE, ואמיר לנג. המכירה נעשית במחיר לחץ לפי שווי חברה של 850 מיליון שקל בלבד, בזמן ש-IDE מוערכת בספרי דלק בשווי של יותר ממיליארד שקל.

כך או כך, הסגירה הרשמית אמורה להסתיים עד סוף מרץ, אולם עצם המימוש שלה מותנה באישורים רגולטורים שונים ובראשם משרד האוצר. חברת IDE היא זכיינית מתקני התפלה אחרים, ושינוי בעלות בתוך הקבוצה יחייב אישור מאגף החשב הכללי שבמשרד האוצר כיוון שמדובר בפרויקטים במודל BOT (בנה, הפעל, החזר למדינה לאחר 25 שנה).

חברת IDE אף מתמודדת בשני מכרזים חדשים - מתקן שורק 2 ומתקן התפלת המים הכושל של מקורות - ולכן ההערכות הן ששינוי בבעלות שם יצטרך לקבל אישור גם של הממונה על ההגבלים העסקיים, ועדת הריכוזיות וגם מוועדת המכרזים הבינמשרדית להתפלת מי-ים.

בשבוע שעבר מכר תשובה את אחזקותיו בחברת אלעד מגורים הפרטית (70%) תמורת 205 מיליון שקל לישראל קנדה שבשליטת אסף טוכמאייר וברק רוזן.

בקבוצת דלק קיבלו באכזבה את מעורבותו של דיין לאחר שבשלב מסויים נעשה נסיון לנהל מו"מ בין דיין ודלק, גם הוא ללא הצלחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות