אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכל מסביב סגור ומבוטל? הנה כמה דברים שכן אפשר וצריך לעשות צילום: שאטרסטוק

דעה

הכל מסביב סגור ומבוטל? הנה כמה דברים שכן אפשר וצריך לעשות

בשבועיים האחרונים אומרים לנו כל הזמן מה לא לעשות. אבל יש לא מעט דברים שאנחנו יכולים כן לעשות על מנת לסייע לאלו זקוקים לנו דווקא בימים קשים אלה. החל מדאגה למבוגרים ועד לעסקים הקטנים

15.03.2020, 14:42 | מייקל אייזנברג

שמענו מראש הממשלה מה לא: לא להתקרב לאנשים. לא לפתוח עסקים לא חיוניים, לא ללחוץ ידיים, לסגור מלונות. להימנע מתחבורה ציבורית ולא לצאת למסעדות. הבן הגדול שלי תמיד אומר: "אל תגיד לי מה לא - תגיד מה כן".

קראו עוד בכלכליסט

אז מה כן אפשר וצריך לעשות עכשיו?

הממשלה חייבת לפתוח את כל הקורסים של האוניברסיטה הפתוחה לכולם. חינם! עכשיו! שכל אחד ילמד משהו חדש אונליין. כל מי שמובטל עקב הקורונה, שילמד משהו לשדרג את מיומנויותיו כדי שאחרי שיעבור זעם הוא/היא יוכל להשתדרג בפרנסתו. כן, גם לתת תמריץ כספי ומיסויי לחברות היי טק כמו וויקס, צ'קפוינט ועוד ללמד ולאמן עוד מתכנתים, אנשי QA, אנשי מכירות ותמיכה מתוך המובטלים.  
פגישה וידאו עבודה מהבית, צילום: שאטרסטוק פגישה וידאו עבודה מהבית | צילום: שאטרסטוק פגישה וידאו עבודה מהבית, צילום: שאטרסטוק

יש לוודא שכל מורה מלמד את תלמידיו בבית. אסור שסגירת בתי הספר תוביל למומחיות במשחקי מחשב ונטפליקס. הממשלה צריכה להזמין חשבונות לשיחות וועידה בווידאו לכל בתי הספר ולבקש ממורים שילמדו כל אחד עם 10 תלמידים בבתים ובחצרות. חרדים לא יהיו בישיבות - שילמדו אונליין. אם צריך להביא מחשבים למתנ״סים כי אין בבית - אז להביא. שילמדו תורה, מתמטיקה, מחשבים, אנגלית. העיקר שילמדו.

אם אתה בעל עסק ויכול להרשות לעצמך (אפילו אם זה עולה לך כסף אבל אינו מסכן את העסק כולו), תעשה את הדבר הנכון ותשלם לעובדים שאין להם עבודה כשעובדים מהבית. למשל, מנקים או נהגי מיניבוסים שמביאים עובדים למקום העבודה. כך נהג סטיה נדלה מנכ״ל מיקרוסופט וכך גם ננהג בקרן אלף.

"התקשרו לסבא והסבתא שלכם - תשאלו לשלומם", צילום: צביקה טישלר "התקשרו לסבא והסבתא שלכם - תשאלו לשלומם" | צילום: צביקה טישלר "התקשרו לסבא והסבתא שלכם - תשאלו לשלומם", צילום: צביקה טישלר

הממשלה גם חייבת להעמיד קווי אשראי לעסקים קטנים ובמיוחד לאלו שקשורים לתיירות. אנחנו בסביבת ריבית נמוכה מאד. זה בדיוק המקום שבו הצו של התורה לא לגבות ריבית אמורה לפעול, כדי שבעלי עסקים קטנים לא יתגלגלו לחובות נוספים ולפשיטת רגל עיסקית ומשפחתית.

ודבר אחרון ברמת המאקרו: המדינה חייבת להקצות תקציבי מחקר לתחום הביו, הרפואי, דיאגנוסטיקה וטיפול ביתי ואף לבינה מלאכותית בתחומים אלו. הממשלה לא מצליחה לבנות בתי חולים אבל כפי שאנו רואים, כדאי לבנות מערכת מבוזרת ורפואה וסיעוד ביתי להרבה חולים. למרות שחדשנות הדורשת זמן לא יעצור את הנגיף הנוכחי אבל זה כן יכול לעזור לאתגר הבא אם חלילה יגיע.

וכמובן, ברמה האנושית, כן לדאוג לכל המבוגרים שאמורים לא לצאת מהבית. אם יש קושי - התקשרו לקו החירום של ארגון ״לב אחד״ למספר: 026762044. במקביל כנסו לקישור לטופס מתנדבים ולקישור לטופס לנזקקים ועזרו בעצמכם לנזקקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות