אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיאת העליון במסר לשופטים ועובדי מערכת המשפט: נשמור על עצמאותנו צילום: אוהד צויגנברג

משבר הקורונה

נשיאת העליון במסר לשופטים ועובדי מערכת המשפט: נשמור על עצמאותנו

לדברי חיות, "המשך פעילות בתי המשפט ובתי הדין היא חיונית בסוגים מסוימים של הליכים, ולעתים אף ביתר שאת בנסיבות של שיבוש מהלך החיים השגרתי במדינה"

15.03.2020, 13:13 | ענת רואה

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פנתה היום (א') בצהריים במכתב לכלל עובדי מערכת המשפט ובו היא מתייחסת לצורך של מערכת המשפט לשמור על עצמאותה בימים אלו.

קראו עוד בכלכליסט

הנשיאה כתבה במכתב שהופץ לכל הנשיאים, שופטים, רשמים ועובדי מערכת המשפט כי הרשות השופטת נערכת לאפשרות שתוקפו של הצו המיוחד שהוחל בלילה יוארך ובמקרה כזה נשקלת האפשרות לקבוע סוגי עניינים נוספים שניתן יהיה לדון בהם במהלך תקופת תחולתו של הצו.

סופית משפט נתניהו נדחה למאי הנהלת בתי המשפט רצתה בתחילה להמשיך לקיים שגרת דיונים רגילה, אך הוחלט לבסוף לעבור למתכונת חירום בינתיים רק ליום אחד ענת רואהלכתבה המלאה

הצו שמחיל מצב חירום מיוחד הביא למעשה לביטול כל הדיונים היום במערכת המשפט למעט מעצרים ודיונים דחופים נוספים.

הנשיאה חיות ציינה במכתבה כי למנהל בתי המשפט ישנה סמכות לקבוע איזה דיונים יתקיימו. "בהקשר זה ברצוני להדגיש כי בבואנו לבחון את הרחבת סוגי העניינים שיידונו כאמור, עלינו לשוות לנגד עינינו את עקרון העל בדבר עצמאותה של הרשות השופטת וכן את זכות הגישה לערכאות, שהינה זכות יסוד".

"לצד זאת, אנו משווים לנגד עינינו כל העת את הצורך בשמירה על בריאותם ושלומם של עובדי ושופטי הרשות השופטת כמו גם הצורך בשמירה על בריאותם ושלומם בעלי הדין, עורכי הדין והציבור בכללותו".

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, צילום: אוהד צויגנברג נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות | צילום: אוהד צויגנברג נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, צילום: אוהד צויגנברג

"אין ספק כי בנוסף להתמודדות ברמה המערכתית, נדרשים כל אחת ואחד מכם להתמודדות ברמה האישית והמשפחתית עם המצב. העובדה כי הוחלט על השבתת מוסדות החינוך, לרבות גני הילדים, מחייבת התייחסות ופתרונות הן בכל הנוגע להיעדרות מן העבודה והן בנוגע לאפשרות של עבודה מן הבית. בעניין זה אנו ממתינים עדיין לגיבוש עמדה ולהנחיות מתאימות ממשרד האוצר ונציבות שירות המדינה ועדכון מתאים יועבר מיד כאשר התמונה בהקשר זה תתבהר".

עוד כתבה הנשיאה במכתבה כי כבר לפני מספר שבועות הוקם בהנהלת בתי המשפט צוות היערכות להתמודדות עם המצב שנוצר בעקבות התפרצות נגיף הקורונה וכי בראש הצוות עומד מנהל בתי המשפט השופט ד"ר יגאל מרזל.

"הצוות בוחן כל העת את ההתפתחויות ואת ההשפעות האפשריות של נגיף הקורונה על פעילותה החיונית של הרשות השופטת. העיקרון המנחה את עבודת הצוות, על פי הנחייתי, הוא שהדין מחייב כי הפעלתם של בתי המשפט ובתי הדין תימשך גם בעתות חירום, תוך התאמת מתכונת הפעילות למגבלות ולאילוצים הנוצרים בעקבות המצב המיוחד שנוצר".

"המשך פעילות בתי המשפט ובתי הדין היא חיונית בסוגים מסוימים של הליכים, ולעתים אף ביתר שאת בנסיבות של שיבוש מהלך החיים השגרתי במדינה וצמצום שירותי משרדי הממשלה ומוסדות השלטון האחרים. זאת משום שנסיבות אלה עשויות לחייב דיון בהליכים שהם תולדה ישירה של אותן הנסיבות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
מי בכלל בחר באסתי? אף אחד.
לא הבנתם כלום. החורבן של מערכת המשפט, הפרקליטות, היועמש, חוסר האמון בה והדברים הנוראים שקורים פה, מקורם אחד. השמאל התקשורת המשפטנים הכחלונים מונעים מהעם, הריבון, הפרלמנט, הכנסת, לבחור את הרשות השופטת. השופטים לא "חייבים" כלום לריבון. כלום. רק לעצמם. הרי אף אחד לא בחר באסתי. הרי אף אחד לא בחר בבגצ. הרי אף אחד לא בחר בעליונים. אף אחד. אנשים פרטיים שאיש לא בחר, בוחרים רשות שופטת. נמחקה הדמוקרטיה. בוטלה חירותנו. נהרס החופש שלנו ונמחקה חירותנו. עם שלם נמחק, עקפו אותו לגמרי.
אף אחד  |  19.03.20
8.
מצב החירום בבתי המשפט פייק ניוז
אלמנה עם 5 ילדים ממתינה כבר שש שנים לשמיעת משפטה נגד חברת הביטוח שמסרבת לשלם לה את הפיצויים על מות בעלה. בגלל ״מצב החירום״ שהוכרז בבית המשפט בלי שום סיבה ראויה משפטה נדחה שוב לשנה לפחות. סליחה אולי חש סיבה: משפטו של ראש הממשלה שנדחה גם הוא. וגם לשופטת חיות יש סיבה: בעלה מייצג חברות ביטוח. כלומר היא מתפרנסת מחברות ביטוח.
האדם הפשוט  |  17.03.20
לכל התגובות