אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הברז נסגר: מימון ישיר מפסיקה לתת הלוואות לכל מטרה צילום: מימון ישיר

בלעדי לכלכליסט

הברז נסגר: מימון ישיר מפסיקה לתת הלוואות לכל מטרה

דווקא בצל זינוק של עשרות אחוזים בביקוש לאשראי: החברה, שעמדה רגע לפני הנפקה לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל, עלולה לספוג זינוק חד בהפסדי האשראי עקב המיתון שבפתח

15.03.2020, 19:43 | רחלי בינדמן
קבוצת מימון ישיר שבשליטת משפחת שנידמן (80%) מפסיקה להציע הלוואות לכל מטרה על רקע המשבר בשווקים.

החברה, ש־20% הנותרים שבה מוחזקים על ידי בית ההשקעות אלטשולר שחם, תמשיך לעת עתה להעמיד אשראי לרכישת רכבים - ובגזרה זו צפויה ירידה חדה בביקושים.

מימון ישיר ניצבה רגע לפני הנפקה בבורסה לפי שווי מבוקש של 1.7 מיליארד שקל. זו הוקפאה עם הגעת הירידות החדות וכעת ירדה מעל ההפרק.

מימון ישיר, חברת האשראי החוץ־בנקאי הגדולה בישראל, ועלולה לספוג זינוק חד בהפסדי האשראי בעקבות המיתון שבפתח. החברה נוהגת למכור נתח מהותי מההלוואות שלה לצדדים שלישיים, ובהם חברות כרטיסי האשראי וגופים מוסדיים, ורושמת מיידית רווח על בסיס זרם התקבולים העתידי. כעת לא תוכל לעשות זאת.

החשש הגדול מהצעד הדרמטי של מימון ישיר, שבניהול ערן וולף, הוא מפני מחנק אשראי מתהווה. אמנם הפיקוח על הבנקים הפציר בבנקים להמשיך ולהשאיר את זרם האשראי פתוח, אולם ל"כלכליסט" נודע כי הן הבנקים והן חברות כרטיסי האשראי מתמודדים עם זינוק חד של עשרות אחוזים בביקוש לאשראי, הן מעסקים קטנים והן מהציבור הפרטי.

אלא שחברות אשראי חוץ־בנקאי המעניקות אשראי לעסקים קטנים, כמו נאוי ופנינסולה, כבר הכריזו על הקשחת תנאי הסף להעמדת אשראי ללקוחות ודרישה לחיזוק ביטחונות. החשש הוא שחברות כרטיסי האשראי יתחילו גם הן להגביל מתן אשראי חדש, גם לעסקים וגם לציבור הרחב. זאת הגם שבשלב זה חברות האשראי דווקא עומדות לצד העסקים הקטנים ונותנות להם דחייה של כמה חודשים בהחזר ההלוואות.

מוקי שנידמן מוקי שנידמן מוקי שנידמן

מבחינת המשק יש חשיבות אדירה לכך שהבנקים ימשיכו להעמיד אשראי לציבור ולעסקים, אך המיתון החזוי עלול להגדיל דרמטית את הפסדי האשראי ולהביא גם להקשחת תנאי הסף מצידם. זאת נכון בעיקר לגבי עסקים שחשופים ישירות לפגיעת המשבר, ולמשקי הבית מהשכבות הנמוכות.

הרגולטור שמפקח על מימון ישיר הוא רשות שוק ההון בראשות הממונה משה ברקת. זה חזר והבהיר לאחרונה כי אינו אחראי ליציבות החברות, לאחר שפרסם טיוטת מגבלות צרכניות על מתן אשראי בחברות חוץ־בנקאיות. כעת יותר מתמיד בולט הפן הצרכני; לווים של גופים כמו מימון ישיר עלולים להיכנס לסחרור שיביא לפתיחה בהליכי הוצאה לפועל. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות