אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ קיבל הזדמנות חד-פעמית: האם יצליח להציל את הדמוקרטיה? צילום: עמית שאבי, אבי מועלם

פרשנות

גנץ קיבל הזדמנות חד-פעמית: האם יצליח להציל את הדמוקרטיה?

הבעיה של גנץ היא שממשלת מיעוט היא אקדח ריק מכדורים, אלא שגם האקדח של נתניהו טעון רק ב-58 כדורים. הפתרון הנכון הוא ממשלת אחדות, כשכחול-לבן תקבל את תיק המשפטים ואת ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת. שנתניהו יתרכז בניטרול הקורונה וגנץ יתרכז בניטרול האיום על הדמוקרטיה

15.03.2020, 20:14 | משה גורלי
בצל הקורונה, חזרה הפוליטיקה לחיים. בזכות נס חד-פעמי - שיתוף פעולה של ליברמן והערבים שהמליצו על בני גנץ לראשות הממשלה - יקבל יו"ר כחול-לבן ראשון את המנדט להקמת הממשלה, או שהנשיא רובי ריבלין ישלח את השניים, גנץ ונתניהו, שוב למתווה אחדות.  

קראו עוד בכלכליסט

גם אם גנץ יקבל את המנדט, כנראה שלא תיכון ממשלת מיעוט. גם בלי הקורונה, הציבור לא ממש סובלני לאופציה הזו, שהח"כים הנדל, האוזר ולוי-אבקסיס כבר הרגו בטרם נולדה. לכן, כשממשלת האחדות היא האופציה המועדפת (חוץ מבחירות נוספות), שתי שאלות חשובות לדמותה: חלוקת הכהונות בין נתניהו לגנץ והרכב השרים וראשי הוועדות בכנסת.

השאלה הראשונה היא - שנה-שנתיים-שנה או שנתיים-שנתיים, כאשר האפשרות הראשונה מסמנת את נתניהו כראש ממשלה ראשון, נישא על כנפי הניסיון והמשבר.

השאלה השנייה חשובה לאין ערוך מבחינת הדמוקרטיה הישראלית. כחול-לבן חייבת לדרוש את משרד המשפטים ואת ועדת חוקה חוק ומשפט. שנתניהו יתרכז בנטרול הקורונה וגנץ יתרכז בנטרול האיום על הדמוקרטיה הישראלית. חלוקה כזו תאפשר לאחל לשניהם הצלחה מכל הלב.  

בני גנץ ובנימין נתניהו. אקדחים עם כדורי סרק, צילום: אלכס קולומויסקי, בני גנץ ובנימין נתניהו. אקדחים עם כדורי סרק | צילום: אלכס קולומויסקי, בני גנץ ובנימין נתניהו. אקדחים עם כדורי סרק, צילום: אלכס קולומויסקי,

כמובן שכחול-לבן תתעקש על החלפת יו"ר הכנסת שהוא גם סממן ממלכתיות וגם צוואר בקבוק לניהול חקיקה. יש להניח שאחד מתנאי נתניהו לממשלת אחדות תהיה הסרת איום החקיקה שמונעת מנאשם בפלילים – כבר כעת או בכנסת הבאה - לקבל מנדט להרכבת ממשלה.

סיפור הקורונה זימן מפגש קטלני בין משבר המגיפה לבין ממשלת מעבר, ללא כנסת שטרם הושבעה ועם ראש ממשלה, ללא אמון הכנסת, שהוא גם נאשם בפלילים שלא יחמיץ ההזדמנות גם להרוויח אישית מהטיפול במשבר. ואכן, שר המשפטים שלו מיהר למנף את הפוזיציה הזו. בסוף השבוע שעבר תיקן את התקנות שהסמיכו אותו לבטל משפטים גם בגלל מגיפה, ואתמול בלילה הוא הפעיל את הסמכות הזו, כשהיועץ המשפטי והנהלת בתי המשפט נעתרו לו. וגם הרכב נתניהו במחוזי ירושלים לא המתין אפילו את היממה לפקיעת יממת החירום שהחיל אוחנה ודחה בחודשיים את פתיחת המשפט. תיאוריות הקונספירציה, וסתם כעסים על שומרי הסף המשפטיים החלו להיערם.

במקביל, הוכנס גם השב"כ לניטור המגיפה ולמעקב אחרי חשודי קורונה. כל אלה העצימו את תחושות קריסת הדמוקרטיה ועליית הדיקטטורה. והנה, בערבו של יום, התייצב המחוג הפוליטי על גנץ כמועמד הראשון להרכבת הממשלה.

הבעיה של גנץ היא שנתניהו יודע שממשלת מיעוט היא אקדח ריק מכדורים, לכן יוכל להתעקש על תנאיו ולהמתין עד שיפוג תוקפו של מנדט גנץ. אלא שגם האקדח שלו טעון רק ב-58 כדורים. אבל הזמן משחק לטובתו - אם המשבר יחריף, כנראה שמנהיגותו לא תישרט. ואם המשבר יחלוף, תתקבע מנהיגותו בהישג הגדול ביותר שלו אי פעם. ההזדמנות של גנץ היא אפוא חד פעמית, והדרך שיממש אותה – אחדות או מיעוט – תקבע אם תיכון אלטרנטיבה לנתניהו או שתיסלל הדרך להנצחתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות