אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקורונה מזרזת יצוא הקנאביס; צו יצוא נשלח להערות החברות צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

הקורונה מזרזת יצוא הקנאביס; צו יצוא נשלח להערות החברות

עפ"י הצו ששלח שר הכלכלה אלי כהן לחברות הקנאביס הרפואי להתיחסותן בטרם ייחתם ויפורסם. במסגרתו יוכלו החברות לייצא את כל המוצרים שיוצרו ונארזו במפעלים הישראליים תוך 30 יום ממועד פרסום הצו. חברות הקנאביס: "שמחים שהפור נפל. כנראה היתה דרושה קורונה כדי לאפשר לנו להתחיל לייצא"

16.03.2020, 13:36 | צלי גרינברג

שר הכלכלה אלי כהן, העביר היום (ב') לחברות הקנאביס הרפואי "צו יצוא חופשי - קנאביס רפואי" לקבלת הערות והתייחסות טרום התאמתו, חתימתו ופרסומו. כך נודע לכלכליסט. זאת לאחר שחברות הקנאביס ממתינות לו החל מינואר 2019, כאשר הממשלה אישרה יצוא קנאביס רפואי מישראל.

קראו עוד בכלכליסט

עד סוף המחצית הראשונה של אשתקד, עלה שוויין של חברות הקנאביס המצרפי לכ-5 מיליארד שקל, אך זמן ההמתנה ואירועי היום השונים חתכו אותן מאז לשווי כולל של כ-1.4 מיליארד שקל בלבד.

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, צילום: עמית שעל אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה | צילום: עמית שעל אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, צילום: עמית שעל

חברות הקנאביס הרפואי לומדות את הצו. גורמים מתחום הקנאביס אמרו לכלכליסט: "שמחים שהפור נפל. כנראה היתה דרושה קורונה כדי לאפשר לנו להתחיל לייצא. זו ההתחייבות של הממשלה והיא סוף סוף עמדה בה. נדע להיערך ליצוא בצורה המיטבית".

יש לציין, כי החברה היחידה שיש לה אישור לייצא תוצרת לאירופה היא BOL פארמה, שקיבלה תקן EU-GMP, המאפשר מכירת תוצרת קנאביס רפואי לאירופה - יעד היצוא העיקרי של החברות הישראליות, וכי בעקבותיה גם פנאקסיה, שקרובה לקבלתו לאחר שתחזיר הערות לצוות התקינה שביקר במפעלה.

תחזית האוצר עד תחילת 2019 להכנסות החברות מיצוא בשנים הראשונות עמדה על 4 מיליארד שקל, אך מאז צומצמה על ידי החברות הישראליות לכמיליארד שקל.

יצוין כי גם אם הצו ייצא לתוקף, לא כל החברות ערוכות בתקנים או מלאים ליצוא, וכי עמדת משרד הבריאות לאפשר יצוא רק לתוצרת שעברה את הביקוש המקומי עוד לא השתנתה, ולפיכך לא ידוע על כמה תוצרת מדובר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות