אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המגזר הציבורי יעבור לחירום, הפרטי יצומצם; שירותים חיוניים - במתכונת מלאה

משבר הקורונה

המגזר הציבורי יעבור לחירום, הפרטי יצומצם; שירותים חיוניים - במתכונת מלאה

הורחבו הצעדים כחלק מהמאבק בקורונה: רה"מ הודיע כי המגזר הציבורי יעבור למתכונת חירום, הפרטי יפעל במתכונת מצומצמת ושירותים חיוניים יימשכו כרגיל. שינויים בתחבורה הציבורית: קווי אוטובוס למוקדי פנאי יצומצמו. כחלון: "נוסיף עוד 5 מיליארד שקל למשק; מי שיצא לחל"ת יקבל אבטלה בתנאים משופרים"

16.03.2020, 21:11 | ynet

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז הערב (ב') על הנחיות חדשות במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. בין היתר הוא הודיע על מתכונת חירום במגזר הציבורי, מעבר המגזר הפרטי למתכונת מצומצמת ועל השארת השירותים החיוניים במתכונת מלאה. כמו כן הוא הבהיר כי לא יוטל סגר כללי על המדינה, אלא רק על מקומות שבהם יש התפרצות של המחלה. במקביל, במשרד התחברו ידללו קווים למוסדות אקדמיה, בתי ספר ומוקדי פנאי. בקווי ביקוש שיש בהם צפיפות ישאירו תדירות. כמו כן יוסטו קווים בהתאם לנהגים בבידוד.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו הוסיף כי העובדים במגזר הציבורי יוצאו לחופשת פסח מוקדמת על חשבון ימי החופשה השנתית. בנוגע למגזר הפרטי הודיע נתניהו כי הדרישה מהמעסיקים היא לצמצם את שיעור העובדים במשרדים ב-70%. "אפשר לעשות הצמצום הזה בעבודה במשמרות ובעבודה מהבית. יהיו התאמות לתעשיות ספציפיות שייקבעו על ידי אנשי משרד הבריאות והאוצר במשותף. הדרישה איננה מופנית לעסקים של 10 עובדים ומטה בתנאי שלא יהיו במרחק של פחות משני מטרים".

נתניהו הערב נתניהו הערב נתניהו הערב

עיקרי הצעדים שעליהם הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר:

חלק מעובדי המדינה ייצאו לחופשה בתשלום עד אחרי פסח

שינויים בתחבורה הציבורית

מרכולים ובתי מרקחת יישארו פתוחים

עובדים בחל"ת יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים

דחיית תשלומים לעצמאים: מים, חשמל, ארנונה

 

נתניהו התייחס לאפשרות של הטלת סגר על המדינה ואמר: "איננו נועלים אנשים בבתים, אני לא מכריז על סגר כללי ומקווה מאוד שלא נגיע לזה. כן נפעיל סגר מקומי במקומות של התפרצות המחלה כדי לשמור על בריאות הציבור".

נתניהו הבהיר כי אין מחסור במזון וכי השירותים החיוניים ימשיכו במתכונת מלאה, כולל המרכולים: "אין בעיה של מזון, גם לא לחג, אז אין סיבה לרוץ להתנפל על הסופרים והמדפים. יש מספיק מזון בישראל וכך גם ימשיך להיות".

השירותים החיוניים שימשיכו במתכונת מלאה כוללים את מערכת הבריאות, בתי המרקחת, מערכת הביטחון, מוסדות רווחה וכספומטים. נתניהו הוסיף: "התחבורה הציבורית נמשכת ברכבות ובאוטובוסים אבל יש שינויים".

בפתח הצהרתו התייחס נתניהו לאמצעים שיסייעו למלחמה בקורונה: "הממשלה תאשר הלילה תקנות לשעת חירום שיאפשרו שימוש באמצעים דיגיטליים למלחמה בקורונה. האמצעים יעזרו לנו מאוד לאתר את מיקום מיקום החולים ולעצור על ידי כך את התפשטות הנגיף".

 

אחריו הודיע שר האוצר משה כחלון על מענק של 6,000 שקלים לעסקים קטנים והזרמת חמישה מיליארד שקל למשק "כדי להניע מנועי צמיחה שיוכלו להחיות ולסייע לעסקים הקטנים והבינוניים להתקיים. החבילה עצמה, הפרטים, יגובשו בימים הקרובים".

השר כחלון התייחס להשלכות הכלכלית של ההנחיות על המגזר העסקי. "אנשים שייצאו לחל"ת, יכול להיות שהמעסיקים יצטרכו אותם בהמשך, זה לא יימשך לנצח, והם יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים. כלומר, אדם שעבד שישה חודשים זכאי לדמי אבטלה".

לגבי עסקים קטנים ועצמאים אמר כחלון: "אנחנו מקדימים תשלומים לכל הספקים, חשבונית מאושרת? מקבלים את הכסף. יש הנחיה של החשב הכללי להעביר את הכסף באופן מיידי להקל את התזרים". הוא הוסיף שתינתן ארכה לכל העסקים.

ההנחיות הנוכחיות מגבילות התקהלויות במקומות ציבוריים לעד עשרה בני אדם, אסרו על פתיחת מקומות בילוי ותרבות וביטלו את הלימודים בגני הילדים, בתי הספר, הפעוטונים ומעונות היום ובמוסדות ההשכלה הגבוהה. בנוסף, בוטלו קווי התלמידים והאקדמיה בתחבורה הציבורית וממחר לא ניתן יהיה לשלם במזומן לנהג אלא רק באמצעות רב קו.

 

מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, הודיע היום כי בצה"ל ערוכים לפתוח את "מלונות הקורונה" - בהם דן ירושלים ודן פנורמה בתל אביב - כבר מחר. "הכשרנו את שני המלונות לכך. המלונות יאובטחו על-ידי ההנהלה, בתיאום משטרת ישראל ויוטפלו על-ידי משרד הבריאות".

אלוף ידעי הוסיף כי "משרד הביטחון מימן עד כה את פתיחת שני המלונות הללו ומתקיים משא ומתן עם שניים נוספים - בחיפה ובדרום הארץ. בכל אחד משני המלונות יש כ-500 חדרים וניתן לשכן בכל חדר שני חולים - כך שכבר ממחר יינתן מענה לכ-2,000 חולים".

לדבריו, שר הביטחון נפתלי בנט גם הנחה את מערכת הביטחון לייצר עוד בדיקות לקורונה מהארץ או מחו"ל. "אנו ערוכים לפעול לפי מודל של דרום קוריאה בעמדות בידוק מהירות לציבור".

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, הקים מפקדה משימתית, משולבת בשוטרים ולוחמי מג"ב, שיפעלו לאכיפת צו הבריאות. לשוטריה הוא אמר במהלך ההכנות: "זוהי שעת חירום לאומית ועלינו מוטלת האחריות להיות בחזית ולסייע בהגנה על שלומם, ביטחונם ובריאותם של אזרחי ישראל".

בין התרחישים שתרגלו השוטרים במסגרת אימון המפקדה היו הפרת בידוד או הסגר של חשוד נשא קורונה, פינוי רפואי לבית חולים, סיוע לאזרחים במצוקה על ידי חלוקת מזון ותרופות, טיפול בעצורים/מעוכבים נשאי הנגיף, ניסיונות פגיעה בשוטרים, טיפול באירועי ביזה ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות