אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים משחררת חבל למשפרי הדיור צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים משחררת חבל למשפרי הדיור

בשל הקיפאון בשוק הדיור, שהחריף עם הקורונה, רשות המסים תאריך את התקופה שבה אפשר להחזיק בדירה ישנה ללא תשלום מס על הדירה החדשה

17.03.2020, 07:03 | דרור מרמור

בעקבות משבר הקורונה רשות המסים צפויה להאריך את תקופת מכירת הדירה הישנה של משפרי הדיור. מדובר בחבל הצלה עבור אלפי ישראלים שרכשו דירה שנייה ולא מצליחים למכור את דירתם הישנה, נוכח הקיפאון בשוק שהחל עם תקופת הבחירות המתמשכת והחריף כעת עם משבר הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

בשנת 2016, על רקע ניסיונותיו של שר האוצר משה כחלון להציף את השוק בדירות, אישרה ועדת הכספים הוראת שעה עד סוף שנת 2021, שצמצמה את תקופת המכירה של דירה ישנה משנתיים לשנה וחצי בלבד (כחלון ניסה בתחילה להוביל מהלך שהתקופה תתקצר לשנה אחת בלבד).

ראש רשות המסים ערן יעקב. ברקע בניין מגורים ישן, צילום: עמית שעל, אוהד צויגנברג ראש רשות המסים ערן יעקב. ברקע בניין מגורים ישן | צילום: עמית שעל, אוהד צויגנברג ראש רשות המסים ערן יעקב. ברקע בניין מגורים ישן, צילום: עמית שעל, אוהד צויגנברג

במקביל, ברכישת דירה חדשה "על הנייר", כאשר מועד קבלת המפתח עומד על שנה וחצי לפחות, ניתנה לקונים ארכה של שנה מיום קבלת החזקה על הדירה החדשה עד מכירת הדירה הקודמת.

אי מכירת הדירה הישנה בתקופה האמורה גורר מס כבד במיוחד על רוכש הדירה. כל עוד מדובר בדירת מגורים יחידה, המס על רכישתה עומד על 0% עד מחיר של 1.744 מיליון שקל, 3.5% מסכום של 1.744 מיליון שקל עד 2 מיליון שקל, 5% מסכום של 2 מיליון שקל עד 5.338 מיליון שקל, 8% עד שווי של 17.8 מיליון שקל ו־10% משם ואילך. מנגד, אם ברשות הקונה דירה נוספת — בין אם מדובר בדירה להשקעה ובין אם מדובר בקונה שלא הצליח להיפטר מהדירה הישנה במועד שנקבע בחוק — המס מזנק ל־8% כבר מהשקל הראשון ול־10% מעל סכום של 5.34 מיליון שקל.

כך לדוגמה על רכישת דירה במחיר של 2 מיליון שקל ישלם בעל דירה יחידה (או משפר דיור שמכר את דירתו בתוך שנה וחצי) מס של 8,942 שקל בלבד, פחות מחצי אחוז. מנגד, מי שזו אינה דירתו היחידה ישלם מס רכישה של 160 אלף שקל (8%).

לפי נתוני אגף הכלכלן במשרד האוצר, מספר "חודשי המדף" של הדירות שנמכרות על ידי משפרי דיור שקנו דירה חדשה בטרם מכרו את דירתם הקודמת כבר טיפס בחודשים האחרונים והוא עמד בדצמבר האחרון על 20 חודשים - חצי שנה יותר מדצמבר אשתקד. באוצר ציינו לאחרונה כי העובדה שמדובר בפרק זמן ארוך מזה שנקבע בחוק (18 חודשים) מלמד שחלק גדול מהדירות של משפרי הדיור נרכשו על הנייר (וניתנה להם שנה למכירה מיום קבלת המפתח).

"עם זאת", כתבו באוצר עוד לפני שהקורונה טרפה את הקלפים, "עצם העובדה שפרק הזמן למכירת הדירה הולך ומתארך, יש בה כדי ללמד על קושי גובר למכירת הדירה הישנה על ידי משפרי הדיור". אבל כעת, בין השאר כדי למנוע עתירה לבית משפט בדרישה להאריך את המועד בשל הנסיבות שנוצרו, צפויה רשות המסים לספק לאותם רוכשים שישה חודשים נוספים למכירת הדירה הישנה.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "ברשות בוחנים את כל ההארכות הנדרשות במערכי המס השונים כתוצאה מהמצב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות