אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מספר החולים בישראל עלה ל-337; הוקם אוהל בדיקה בפארק הירקון צילום: נדב אבס

דיווח שוטף

מספר החולים בישראל עלה ל-337; הוקם אוהל בדיקה בפארק הירקון

בדיקות קורנה - הוקם אוהל בדיקות בפארק הירקון עקב העלייה המתמדת במספר החולים בישראל. צפויות להתבצע אלפי בדיקות ביום כדי להתמודד עם חולי הקורונה. כל המידע בכלכליסט

17.03.2020, 21:53 | כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ 

ראש מועצת מרחבים שבדרום הודיע שהוא חולה בקורונה

21:50 - יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג, הודיע לתושבים כי הוא נדבק בנגיף הקורונה. לדבריו, "ארגיע ואומר ששלומי טוב, קצת צינון. אני אעבוד מהחדר, והמועצה האזורית מרחבים ומרכז המועצות האזוריות ימשיכו להעניק לכם את השירותים הטובים ביותר".

 

נתניהו: "נגדיל משמעותית את מספר הבדיקות, ל-3,000 ביום

21:50 - ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב הצהרה מיוחדת בנושא משבר הקורונה. לדבריו, ישראל תגדיל משמעותית את מספר הבדיקות, ל-3,000 ביום, ייתכן שאף ל-5,000. כמו כן, תוגדל היערכות בתי החולים לקליטת חולים קשים, כולל קניית 1,000 מכונות הנשמה נוספות.

בנימין נתניהו בנימין נתניהו בנימין נתניהו

בהלת הקניות: עלייה של 1,309% במכירות מוצרי היגיינה בשבוע אחד

21:45 -  ההתנפלות על האלכוג'ל ורשתות המזון נתנה את אותותיה בקופות: לפי נתוני חברת סטורנקסט, מכירות מוצרי ההיגיינה לידיים, הגיעו ל-12.1 מיליון שקל בשבוע – עלייה של 1,309% לעומת שאר השבועות בשנה. החברה, שמעבדת את נתוני הקופות של רשתות המזון והפארם, פרסמה את נתוני השבוע שעבר, 14-8 במרץ, בו הגיעה בהלת הקניות לשיא, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה והנחיות משרד הבריאות וראש הממשלה שבראשן: הקפדה על היגיינת ידיים.

מכירות מוצרי חיטוי ידיים, שטיפה אינטימית ומשטחים הגיעו ל-11.8 מיליון שקל בשבוע, כשלשם השוואה, שבוע קודם לכן, המכירות בקטגוריה עמדו על 4.8 מיליון שקל בחודש. כדי להמחיש עוד יותר את הדרמה בקטגוריה: בשבוע האחרון של 2019, המכירות בקטגוריה זו עמדו על 200 אלף שקל בחודש בלבד. קטגוריית נייר טואלט הגיעה למכר אדיר של 34.3 מיליון שקל, בין 8 ל-11 במרס. שבוע קודם לכן המכירות עמדו על 15.3 מיליון שקל. בשבוע האחרון של 2019 לשם השוואה, נייר טואלט נמכר ב-11.6 מיליון שקל.

זינוק של 44.8% היה במכירות שוק מוצרי הצריכה הכולל מזון, משקאות, טיפוח ונקיון בשבוע החולף, ביחס לממוצע המכירות בשנה החולפת. עיקר הזינוק (79.7%) נרשם במוצרי הטיפוח, בשל הביקוש לאלכוג'ל. 67.5% צמיחה נרשמו במוצרים לבית בעקבות הזינוק בביקוש לנייר טואלט ומגבוני חיטוי. שוק המזון רשם עלייה של 40.1% והמשקאות צמחו בשיעור הנמוך ביותר שהסתכם ב- 26.3%.

לצד ההצטיידות במוצרים יבשים שניתן לאחסן לאורך זמן, הצרכנים הסתערו גם על מוצרי חלב טריים. 10 המוצרים הנמכרים ביותר בשבוע שעבר היו חלב תנובה, קוטג' תנובה, אורז פרסי של סוגת, טונה בשמן של סטארקיסט, נייר טואלט לילי 32 גלילים, גבינת עמק במשקל של תנובה, קפה נמס טסטר צ'וייס של אסם, מארזי 6 בקבוקי קוקה קולה וקולה זירו בנפח 1.5 ליטר וכן בקבוק בודד של קוקה קולה משפחתי 1.5 ליטר.

חנויות הדיסקאונט של רשתות השיווק וכן חנויות הפארם הן הצומחות ביותר בשבוע החולף, מה שהשפיע לרעה על חנויות הנוחות שנהנו בעיקר ממכירת נייר טואלט ומגבוני לחים. הזינוק החד ביותר בקניות (69.8%) נרשם בהוד השרון. בתל אביב נרשמה עלייה של 56.7% ואילו באופקים הסתכמה העלייה ב- 35.2% בלבד, בדומה לביתר עילית, מגדל העמק ובית שמש.

(מירב קריסטל ונורית קדוש)

 

 

ההסתדרות הרפואית: אי מיגונם של הצוותים הרפואיים לא תעבור לסדר היום

19:20 - "לא נעבור לסדר היום על אי מיגונם של הצוותים הרפואיים, שנמצאים בחזית המאבק בנגיף הקורונה", כך כותב יו''ר ההסתדרות הרפואית, ציון חגי למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. חגי והר"י ממשיכים עד כה להביע תמיכה במדיניות שר הבריאות מול משבר הקורונה, אך מבקשים לטפל לאלתר בסוגיית מיגון הצוות. לדבריו, "זהו האינטרס העליון של כולנו להבטיח את הגנתם המלאה, אחרת המאמץ הלאומי להשטיח את עקומת ההידבקות ירד לטמיון. כבר היום יש למעלה מ-2,500 אנשי רפואה שנמצאים בבידוד, כאשר כ-900 מהם רופאים".

"לאור התלונות שמגיעות אלינו מהשטח" כותב חגי, "אני מבקש להבהיר: יש למגן את הצוותים הרפואיים ללא יוצא מן הכלל. לא ייתכן שאנחנו שומעים על רדיולוגים ומומחים בהדמיה, למשל, שנאמר להם כי אינם זקוקים למסכות. אנו דורשים באופן חד משמעי להרחיב את חלוקת המסכות ולהתאים את המלאים כך שהצוותים הרפואיים יוכלו להחליף באופן תדיר מסכות וכפפות לאחר מפגש עם חולים בלי לדאוג מפני מחסור".

(אדריאן פילוט)

שערי בתי הסוהר בישראל נסגרים

 

19:15 - החל מרגע זה תאסר כניסה לבתי הסוהר במדינת ישראל. כניסה למתקנים תאסר על כל גורם מלבד הסוהרים המשרתים בהם ועצורים נקלטים.

 

זאת בעקבות הנחיות הדרג המדיני ולאחר חתימת השר לבטחון פנים גלעד ארדן ולאחריו מ״מ נציב בתי הסוהר גונדר אשר ועקנין על תקנות לשעת חירום ובמטרה לשמור על בריאותם ושלומם של הכלואים והסגל. לאור כך, הודיעו בשב"ס, לא יתקיימו ביקורי משפחות אסירים ועצורים, התייעצויות עם עורכי הדין ייעשו באופן טלפוני וכך ככלל גם דיונים בבתי המשפט כפי שהתקיימו היום במספר בתי משפט במרכז.

 

בנוסף הוחלט כי יציאת אסירים לחופשות לא תאושר, למעט חופשות חריגות באישור מיוחד.

 

בהודעת השב"ס נכתב כי "מדובר בהחלטות בעלות השלכות מורכבות הן עבור אנשי הסגל המשרתים במסירות ובמקצועיות והן עבור הכלואים המבינים את הסכנה ושותפים למאמץ במניעת התפשטות הנגיף במתקני הכליאה. החלטות שהתקבלו לאחר הערכות מצב רבות בשיתוף כלל גורמי המקצוע בשב״ס וזאת לאור האיום והסכנה לחיי אדם".

(עמיר קורץ)

 

ההגבלות בתחבורה הציבורית

 

18:45 - לאור השינויים בשעות הפעילות של שירותי התחבורה הציבורית, לרבות סגירת הקווים שמתוכננת למחר בלילה, חברת אגד מחדדת שהיום בערב (17/3) כל הנסיעות והכרטיסים שהוזמנו מראש יתקיימו כרגיל. החל ממחר (18/3) כלל התחבורה הציבורית בישראל, כולל הקווים לאילת, תפעל רק בין השעות 05:00 בבוקר ל-20:00 בערב. הקווים אשר יוצאים באופן קבוע מאזור המרכז לאילת בשעה 24:00 (וכן הקווים בכיוון ההפוך) ייצאו מעתה בשעה 20:00 בערב.

(ליאור גוטמן)

 

סלקום עוצרת מכירות יזומות של כלל השירותים וציוד הקצה

17:50 - חברת סלקום הודיעה היום (ג') על עצירה מלאה של מכירות יזומות, הן של משווקים והן של עובדי החברה, של כלל השירותים ושל ציוד קצה, מלבד בשירות עצמי באתר החברה או בפניה של הלקוח בטלפון.

"חלה ירידה משמעותית בנסיעות בינלאומיות כתוצאה מנגיף קורונה, שהשפיעה לרעה על שירותי הנדידה של החברה, ואם המצב יימשך לאורך זמן רב, יביא להשפעה מהותית לרעה על הכנסות הנדידה של החברה ותוצאותיה" נמסר בהודעה.

 , צילום: אלכס קולומויסקי צילום: אלכס קולומויסקי  , צילום: אלכס קולומויסקי

עוד נמסר: "ממשלת ישראל פרסמה דרישות רגולטוריות שונות, כולל איסור התכנסות בציבור, סגירת קניונים והפחתה ניכרת של נוכחות כוח אדם במקומות העבודה. על פי הוראות אלה סגרה החברה את נקודות המכירה שלה במרכזים וצמצמה משמעותית את אנשי שירות הלקוחות של מרכזי הטלפונים (למעט תמיכה טכנית) וצוותים אחרים שאינם חיוניים להמשך הפעילות התקינה של רשתותיה ומתן שירותי החברה. החברה מתכוונת למקד את מאמציה במתן שירות אמין ואיכותי ללקוחותיה הקיימים. אמצעים כאלה, אם יימשכו לאורך זמן רב, ישפיעו באופן מהותי לרעה על מכירות השירותים והמכשירים של החברה ותוצאות הפעילות של החברה".

כמו כן, ציינה סלקום כי "דרישות רגולטוריות נוספות עלולות לגרום להשפעות שליליות מהותיות על פעילות החברה, לרבות שירות לקוחות, מכירות, התקנות בשירות הקווי, פריסה, תפעול ותחזוקה של הרשתות, כמו גם למחסור בציוד וספקים שלא יוכלו לספק לחברה מכשירים וציוד אחר הדרוש להפעלת הרשתות של החברה, ושדרוג, מכירה ותיקון מכשירים".

"כחלק מההשפעות הגלובליות של נגיף קורונה על שוקי ההון" נכתב בהודעה, "תשואת אגרות החוב של החברה עלתה משמעותית ופעילות שוק ההון הכללית האטה או הפסיקה משמעותית. אם השפעות אלה ימשיכו הדבר ישפיע לרעה על מתן חובות או הון נוספים. החברה נוקטת צעדים בכדי להפחית השפעות שליליות אלה, על ידי צמצום הוצאותיה והשקעותיה במהלך המגפה, לרבות על ידי צמצום פעולות המכירה שלה ועל ידי שליחת כמות גדולה של עובדים לחופשה ללא תשלום".

אבי גבאי, מנכ״ל קבוצת סלקום, מסר: "בעת הזו, חובתנו להתמקד בלקוחותינו ולשמור על בריאות הציבור ועובדי החברה גם במחיר של אובדן מכירות״.

(אביאור אבו)

הרגולטורים שאחראים על משקי המים והחשמל בוחנים הקלות בתשלומים השוטפים

16:50 - רשות המים בוחנת הקלות בתשלומי המים התקופתיים בתעשייה ובמשקי הבית. במקביל, רשות החשמל מבצעת ישיבות משלה בנוגע לתעריפי החשמל, והחלטות יתקבלו כבר ביממה הקרובה. הבעיה העיקרית עם המהלך היא העמסת החוב על שתי החברות הממשלתיות - גם חברת החשמל וגם מקורות שהן חברות בורסאיות, ודחיית תשלום בכל רמה תפגע בהכנסות שלהם (כ-2.1 מיליארד שקל לחודש לחברת החשמל וכ-400 מיליון שקל לחודש במקורות). לשתי החברות סדרות אג"ח נסחרות, ולכן מי שמחזיק בהם "זוכה" היום למעשה להודעה רשמית שהתזרים שהיה אמור לשרת חלק מהחוב ידחה.

עד שתתקבל החלטה גורפת לגבי משקי הבית, רשות החשמל אישרה לחברת החשמל דחייה בתשלומי החשמל לתקופה ראשונית של כ-30 יום. לדברי חברת החשמל מדובר על בתי מלון, מסעדות, בתי קפה ובתי מסחר אשר מתקשים לשלם את חשבון החשמל הקרוב. "חברת החשמל תאפשר "גרייס" בטווח דחייה של עד 30 יום ממועד התשלום המקורי. הלקוחות לא ייפגעו, לא ינותקו ולא תגבה מהם ריבית פיגורים. הקלה זו מצטרפת להחלטה להקל על הלקוחות הפרטיים של חברת החשמל, שלא לנתק לקוחות חייבים", לשון הודעת החברה.

(ליאור גוטמן)

הקלות בדרישות התקינה ליבואנים

 

16:05 - הקלות בדרישות התקינה ליבואנים בעיקר יבואני מוצרים חיוניים כגון ניקיון והיגיינה, שייהנו כעת מהקלות במשטר הבדיקה של מכון התקנים, זאת כדי לאפשר כניסה מהירה של המוצרים לישראל. במסגרת היערכות משרד הכלכלה  על מנת לסייע בהמשכיות הפעילות העסקית בתחום יבוא ויצור טובין, שלצורך שיווקם נדרש אישור התאמה לתקנים שחלים עליהם, החליט הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה על שורהה של הקלות - דחיית כניסתם לתוקף של תקנים חדשים ו/או מתן אפשרות ליבוא/יצור מוצרים הן לפי התקן הנוכחי והן לפי התקן החדש. ריווח תדירות בדיקות דגם של המוצרים הנדרשים באישור תקן. הארכת תוקף של היתרים למעבדות בדיקה שמאושרות לביצוע בדיקות התאמה לתקן ואישור המוצרים. התארגנות למתן מענה לאישורי מוצרים, אם וכאשר יהיה צורך בחלופה למעבדות הבדיקה שמאשרות מוצרים מיובאים.

 (נווית זומר)

 

דקות לפני ההנחיות החדשות: 160 מתמחים הוסמכו כעורכי דין בטקס מיוחד

 

16:00 - למרות המצב השורר בשל נגיף הקורונה, בלשכת עורכי הדין החליטו שלא לבטל את טקס הסמכת המתמחים, וקיימו אותו היום בצהריים במתכונת מיוחדת. בטקס העניק ראש הלשכה עו"ד אבי חימי תעודות הסמכה ל-160 מתמחים שעברו את בחינות הלשכה בעקבות הערעורים שהגישו על הבחינה האחרונה. הטקס הסתיים ממש במקביל לפרסום ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, אשר על פיהן הטקס לא היה יכול להתקיים, גם לא במתכונת בה התקיים בפועל.

 

בהודעה שפרסמה לשכת עורכי הדין נכתב כי ראש הלשכה חימי העניק באופן אישי את תעודות ההסמכה לעורכי הדין החדשים וזאת "תוך הקפדה חסרת תקדים על הנחיות משרד הבריאות בהתמודדות עם נגיף הקורונה". לצורך קבלת התעודות זומנו 160 המתמחים להגיע היום לבית הפרקליט בירושלים, כאשר המתמחים חולקו לקבוצות לפי שמות המשפחה וכל קבוצה התבקשה להגיע בשעה נפרדת. כל מתמחה הורשה להגיע עם שני מלווים.

(ענת רואה)

 

שירותי התחבורה הציבורית יופסקו מדי ערב בשעה 20:00

 

15:50 - ההגבלות החדשות על הציבור מתגלגלות גם לשירותי התחבורה הציבורית: ברשות הארצית לתחבורה ציבורית משנים את מסלולי הקווים בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ולפני זמ קצר מנחה מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף על הפסקת התחבורה הציבורית בכל ערב. הערב תופסק התחבורה החל מהשעה 22:00 וממחר (יום ד') ובכל יום החל מהשעה 20:00 בערב ועד לפנות בוקר. בנוסף התחבורה הציבורית תפסיק לפעול בסופי השבוע החל מיום חמישי בשעה 20:00 ותחזור לפעילות לפנות בוקר אור ליום ראשון. הפסקת התחבורה הציבורית בערבים ובסופי השבוע תכלול את קווי האוטובוס, הרכבת והרכבת הקלה.

(ליאור גוטמן)

 

 

לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ) מסיטה תקציבי פרסום בדיגיטל לגופי תקשורת ישראליים

 

15:30 - מנכ"ל לשכת הפרסום הממשלתית, בועז סטמבלר, הנחה את מערך הדיגיטל של הלשכה להסיט ככל הניתן תקציבים לגופי תקשורת ישראליים, בדגש על גופים קטנים.

בלפ"מ מעבירים את מירב תקציבי הפרסום בדיגיטל לגופים בינלאומיים כמו פייסבוק וגוגל, ולאור החרפת המשבר בענף הפרסום בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, מנסים בממשלה לעזור ככל האפשר לשוק המקומי.

לפ"מ פועלת כקבוצת תקשורת עבור משרדי ממשלה וחברות ממשלתיות. בכל שנה הלשכה מייצאת עשרות מהלכים שיווקיים הכוללים קמפיינים ציבוריים וחברתיים במגוון תחומים. מאז תחילת משבר הקורונה חווים בלפ"מ עלייה בביקוש לקמפיינים ממשלתיים, בעיקר ממשרד הבריאות והחינוך, על מנת לספק מידע לציבור. בקמפיין האחרון אודות הקפדה על הוראות שיכולה למנוע את התפשטות הנגיף, הושקע כמיליון שקל.

ממשרד התרבות והספורט נמסר: "ההנחייה בהתאם למדיניות השרה מירי רגב, ולאור הצורך לתמוך באתרים הישראליים, נוכח מימדי המשבר. יודגש כי לא הייתה כל פנייה ממשרד רה"מ או מכל גורם אחר בעניין זה, וההחלטה היא נגזרת של המדיניות, והיא מחוייבת מציאות".

הנחיות חדשות: "אין לצאת מהבית, למעט במצבים המחייבים זאת"

 

14:30 - משרד הבריאות החמיר את הנחיות החירום כחלק מהמאבק לבלימת התפשטות נגיף הקורונה. לפי המשרד "אין לצאת מהבית, למעט במצבים המחייבים זאת (עבודה בהתאם למגבלות הקבועות שיפורטו להלן ובהתאם לתקנות שיפורסמו בנפרד, הצטיידות במזון, תרופות, שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים)".

 

להנחיות החדשות לחצו כאן

עוד נקבע כי אין לצאת מהבית לפארקים, לגינות משחקים, לחוף הים, לבריכה, לספריות, למוזאונים, לשמורות טבע וגנים או למרחבים ציבוריים אחרים, למעט יציאה של ילדים במסגרת המשפחה בלבד או עם בעל חיים (באופן בודד).

דיזינגוף סנטר ריק , צילום: רויטרס דיזינגוף סנטר ריק | צילום: רויטרס דיזינגוף סנטר ריק , צילום: רויטרס

כמו נמסר כ "אין לקיים חוגים כלל, גם לא במספר מינימאלי של משתתפים, ובכלל זה חוגי ספורט וחדרי כושר. כלל זה חל גם על חוגים המתקיימים במסגרת ציבורית וגם במסגרות פרטיות. ניתן לצאת לפעילות ספורט לא מאורגנת בקבוצה של עד 5 אנשים תוך הקפדה על מרחק שני מטרים".

עלייה במספר המחלימים

 

324 בני אדם נדבקו בנגיף הקורונה בישראל על פי הנתונים הרשמיים של משרד הבריאות. לאחר שבמשך כמה ימים מספר החולים שהחלימו מהנגיף עמד על ארבעה בני אדם בלבד, ביממה האחרונה נוספו לרשימת המחלימים שבעה בני אדם - שישה בשיבא ואחת בסורוקה.

 

אוהל בדיקה לקורונה בפארק הירקון, תל אביב, צילום: נדב אבס אוהל בדיקה לקורונה בפארק הירקון, תל אביב | צילום: נדב אבס אוהל בדיקה לקורונה בפארק הירקון, תל אביב, צילום: נדב אבס

 

בתוך כך, במטרה להעלות את כמות הבדיקות בישראל הקים משרד הבריאות אוהל בדיקה מיוחד בחניון גני יהושע בתל אביב במטרה לבצע בדיקות קורונה לאלפי ישראלים. הבדיקה שתתבצע בסגנון "דרייב אין", במהלכו ידרשו הנהגים להישאר ברכבם ולא לצאת החוצה, תיערך במקום בדומה למודלים במזרח הרחוק.

 

את הבדיקות יערכו חובשים ופרמדיקים של מד"א, שקיבלו את מתחם החנייה מעיריית תל אביב. היום הוכנס ציוד לרב למתחם המגודר והחלו תדרוכים לכוחות במקום כדי לאפשר בדיקה של כמה שיותר ישראלים, תוך שמירה על הסדר. ייתכן שהמתחם יתחיל לפעול כבר בשעות אחר הצהריים.

 

10 חולים, 3,000 בבידוד: "שוקלים סגר על שכונה במודיעין"

13:00 - האם זאת השכונה הראשונה שיוטל בה סגר? מניין החולים בשכונת אבני חן (קייזר) במודיעין עולה בקצב מהיר שמדאיג את התושבים ואת ראש העיר, חיים ביבס. בשעות אלו, לאחר שהוכנסו 3,000 אנשים מתוך כ-12 אלף תושבי השכונה לבידוד ונמצאו בה עשרה חולים, שוקלות הרשויות השונות להטיל סגר על השכונה.

נכון להערכת מצב שקיים הבוקר (יום ג') ראש העיר הוחלט שבינתיים לא יעשו כך, אך העניין עדיין על הפרק. זאת, בעקבות דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול, שאמנם שלל סגר כללי, אבל הבהיר כי קיימת אפשרות להטלת סגר על מוקדי התפרצות. אתמול אמר שר הבריאות יעקב ליצמן כי ייתכן שיוטל סגר על קריית יערים (טלז סטון) שליד ירושלים, שם חלו שמונה בני אדם בקורונה.

תקנות החירום: מחלוקת בין גנץ לנתניהו 

12:15 - יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס לאישור תקנות החירום החדשות למאבק בנגיף הקורונה, ובהן המעקב הסלולרי אחר חולים: "אנחנו נמצאים בתקופה חריגה שבה, לצערי, יש צורך לנקוט באמצעים חריגים על מנת להציל חיים. יחד עם זאת - אסור לעשות זאת במחטף ובלי פיקוח. כחול לבן תעמוד על כך שוועדת החוץ והביטחון כמו גם ועדה מיוחדת לנושא הקורונה, ועדת הכספים וועדות נוספות, יוקמו כבר היום בכדי לפקח על התהליכים ולאשר תקנות נדרשות לעת הזו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הביקורת, ואמר: "כיוון שהמגפה מתפשטת בקצב עצום, עיכוב אפילו של שעה אחת בשימוש בכלים הללו יכול להביא למותם של ישראלים רבים מאוד, כפי שקורה עם מותם של אלפים באיטליה ובמקומות אחרים בעולם".

נתניהו וגנץ, צילום: רויטרס נתניהו וגנץ | צילום: רויטרס נתניהו וגנץ, צילום: רויטרס

אל על: אלפי עובדים בחל"ת

 

כ-5,000 עובדי אלעל יוצאים היום לחל"ת לאחר שוועד העובדים הסיר את התנגדותו למהלך. במקביל חלה התקדמות ביחסי הועד וההנהלה ובימים האחרונים מתקיימות שיחות בין הצדדים. סלע המחלוקת הוא פיטורי 600 עובדים קבועים כפי שכלול בתכנית ההבראה שהגישה אל על למשרד האוצר.

גנץ: להקים לאלתר את ועדות הכנסת

11:35 - יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ תובע להקים את הועדות בכנסת על מנת שיפקחו על התנהלות הממשלה בנושא הקורונה וצווי החירום. יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) הודיע שיקיים התייעצויות עם הסיעות בקשר להקמתה של "הועדה המסדרת" שמנהלת את ענייני הכנסת. גנץ:  "אנחנו נמצאים בתקופה חריגה שבה, לצערי, יש צורך לנקוט באמצעים חריגים על מנת להציל חיים. יחד עם זאת - אסור לעשות זאת במחטף ובלי פיקוח. כחול לבן תעמוד על כך שוועדת החוץ והביטחון כמו גם ועדה מיוחדת לנושא הקורונה, ועדת הכספים וועדות נוספות, יוקמו כבר היום בכדי לפקח על התהליכים ולאשר תקנות נדרשות לעת הזו.  ועדת החוץ והביטחון חייבת לקבל לידיה את כל המידע אודות הליכי המעקב שאושרו עוד היום. ככה זה בדמוקרטיה.

לא נאפשר למדינה להתנהל בלי כנסת מתפקדת בתקופת חירום".

נתב"ג: ממחר טרמינל 1 נסגר כליל

11:25 - הירידה הדראסטית בהיקף הטיסות הפנים ארציות, הודעתה של ארקיע לפיה תחדל זמנית מביצוע טיסות פנים ארציות לאילת והודעתה של ישראייר לפיה תבצע רק שתי טיסות יומיות לאילת כדי לשמר את שגרת החיים בעיר גורמות לרשות שדות התעופה לשנות תכניות: לפי הודעתה של רשות שדות התעופה החל ממחר (ד') ועד תום חודש אפריל ייסגר טרמינל 1 לפעילות בינלאומית ופנים ארצית. שעד כה טרמינל 1, שבדרך כלל משמש את חברות הלואו קוסט והטיסות הפנימיות פעל, אך במתכונת מצומצמת של טיסות חברות התעופה הישראליות לאילת. כעת עם צמצום הטיסות הופכת הפעלתו ללא כדאית.  (תומר הדר)

בלעדי: אל על תחזיר את "נצורי הקורונה" מפרו ומהודו

11:10 - לראשונה זה שנים, אל על תטוס לדרום אמריקה. אלא שהפעם מדובר ב-3 טיסות חירום שמיועדות להחזיר ישראלים מפרו, שגבולותיה הולכים ונסגרים. כך דיווח היום שר התחבורה לשעבר ישראל כץ המכהן כיום כשר החוץ. לפי כץ, "שוחחתי כעת עם הנהלת אל על וסוכם שהחברה תתגייס לפתרון והחזרת הצעירים הישראלים מפרו אל משפחותיהם הדואגות בארץ. הנהלת משרד החוץ תתאם את הפרטים עם החברה ועם שלטונות פרו".  לדבריו, "מסורת ארוכת שנים של אל על כחברת תעופה לאומית שמתגייסת לסייע בשעת חרום ממשיכה גם כעת". בנוסף, תוציא החברה מטוס להודו, שם לפי ההערכות נמצאים כ-,1,000 ישראלים.

השבוע שלחה אל על מטוס לבודפשט, לחלץ ישראלים שהיו אמורים לחזור לארץ עם חברת ריינאייר, שסרבה לטוס לת"א בגלל דרישה של ממשלת הונגריה לחטא את המטוס לאחר הטיסה מישראל.  

(תומר הדר ונוית זומר)

 

הארכות מעצר מרחוק

הבוקר החלו דיונים של הארכות מעצר מרחוק במספר בתי משפט במרכז הארץ. הדיונים מתקיימים באולמות שהוכנו מראש בבתי המעצר בנוכחות לוחמי יחידת 'נחשון' של שרות בתי הסוהר, המהווים אנשי קשר לבתי המשפט. הדיון יתבצע באמצעות טלפונים נייחים, הדיון ישמע ברמקול והשופטים ינהלו את הדיון עם העצורים באופן הזה. לכל עצור תהיה האפשרות להתייעץ עם בא כוחו באמצעות טלפון נייד ייעודי לשיחה אישית לפני ואחרי הדיון.

המהלך נעשה כחלק מהיערכות שרות בתי הסוהר, בהתאם להנחיות הדרג המדיני ולתקנות שעת החירום שהוצאו ובתיאום עם הנהלת בתי המשפט. (עמיר קורץ)

 

(עמיר קורץ) 

שר הביטחון הודיע: טקסי יום הזיכרון - ללא קהל

09:55 -  שר הביטחון נפתלי בנט הודיע כי במסגרת המאבק לבלימת התפשטות נגיף הקורונה, טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ייערכו ללא קהל. בנוסף, יבוטלו הטקסים בבתי העלמין, ובמקומם יוצב "משמר נר", של חיילי צה"ל. 

שר הביטחון נפתלי בנט, צילום: שאול גולן שר הביטחון נפתלי בנט | צילום: שאול גולן שר הביטחון נפתלי בנט, צילום: שאול גולן

פנייה לשר התחבורה: קדם הקפאת חוק שירותי תעופה

09:50 - ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה הבוקר לשר התחבורה בצלצל סמוטריץ' בבקשה דחופה לקידום הקפאת חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה) בשל משבר הקורונה. החוק מחייב את חברות התעופה להעניק פיצויי למי שטיסתו בוטלה.

(צבי זרחיה) 

הספירה: 304 חולי קורונה בישראל, 4 במצב קשה

09:15 - משרד הבריאות עדכן כי מניין חולי הקורונה עלה ל-304, ארבעה מהם במצב קשה. אישה כבת 50, עובדת המעבדה לנגיפים במשרד, נבדקה ואובחנה כנשאית של הנגיף. 

ועדת הכספים של עיריית ת"א אישרה הקלות לבעלי העסקים בעיר. ההקלות כוללות מתן פטור מתשלום אגרות על  העמדת שולחנות וכיסאות ו/או על העמדת פרגוד, פטור מתשלום אגרת היתר לילה, הקלות בתשלום הארנונה לכלל בעלי העסקים, המוסדות והעמותות בעיר.

נגיד בנק ישראל: "המתווה יאפשר למשק לחזור מהר יותר לשגרה בשוך המשבר"

09:00 - נגיד בנק ישראל, פרופ׳ אמיר ירון: "אני מברך על הצעדים הכלכליים עליהם הכריז אמש שר האוצר. "חבילת הצעדים, שנועדה לאפשר למשק לצלוח את תקופת הביניים תוך פגיעה כלכלית מינימלית ככל שניתן בציבור השכירים והעצמאים, היא בהחלט בכיוון הרצוי. יצירת תנאים לתפקוד המשק, גם אם באופן חלקי, חשובה מאין כמוה מבחינה כלכלית. הרציפות הכלכלית שנשמרת במתווה שהושג תאפשר למשק לחזור מהר יותר לשגרה בשוך המשבר. חשוב ליצור רשת בטחון משמעותית ומוגדרת בתקציב, שתאפשר מרחב פעולה לסיוע משמעותי לביצוע הפעולות הנדרשות לטיפול במשבר. בנק ישראל נקט ויוסיף לנקוט בכלי המדיניות שברשותו כדי להוסיף ולתמוך בכלכלה הישראלית בעת הזו". 

אמיר ירון , צילום: עמית שעל אמיר ירון | צילום: עמית שעל אמיר ירון , צילום: עמית שעל

   

בלילה: הממשלה אישרה תקנות לשעת חירום המאפשרות מעקב דיגיטלי אחר חולים

08:00 - הממשלה אישרה פה אחד בישיבת ממשלה טלפונית, שבה השתתף גם נציג הייעוץ המשפטי, תקנות לשעת חירום להפעלת הכלים הדיגיטליים שיסייעו במאבק נגד התפשטות נגיף הקורונה. לפי התוכנית, שב"כ יעקוב אחר חולי קורונה מאותרים והמסלול שעשו עד שנכנסו לבידוד או אשפוז. הטכנולוגיה תאפשר לשב"כ לזהות את כל האנשים שנמצאו בטווח הידבקות מהחולה לאורך מסלול התנועה שלו, וכך ניתן יהיה לדווח להם ישירות למכשיר הטלפון שנחשפו למחלה ושעליהם להיכנס לבידוד או להיבדק. ראש הממשלה נתניהו החליט להעלות את ההצעה במסגרת תקנות לשעת חירום, מאחר שהיוזמה נבלמה בכנסת.

(עומר כביר)

המלונאים כועסים: תוכנית החירום לא מביאה בחשבון את המלונות

07:50 - תוכנית החירום של כחלון ונתניהו אינה מתיחסת למלונות - כך מדגישים בכירי המלונאים בישראל הנאלצים להתמודד בימים אלה עם קיבולת כמעט אפסית של בתי המלון. במהלך הימים האחרונים נאלצו ישרוטל, רשת מלונות דן, רשת מלונות פתאל ועוד אינספור מלונות בוטיק קטנים שאינם משתייכים לרשתות הגדולות לסגור את שעריהם לחלוטין, זאת לנוכח הסגר. חלקם הגדול, כך מדגישים המלונאים, לא ישרוד את המשבר. לפי התאחדות המלונות: "נוכחנו הערב בהתעלמות מוחלטת של שר האוצר משה כחלון ושל ראש הממשה נתניהו שלא הזכירו ולו במילה אחת ולא הציגו כל מתווה לסיוע לתעשיית התיירות והמלונאות בישראל שהיתה הראשונה להיפגע ותהיה האחרונה להתאושש". 

קניות בימי הקורונה, צילום: אלכס קולומויסקי קניות בימי הקורונה | צילום: אלכס קולומויסקי קניות בימי הקורונה, צילום: אלכס קולומויסקי

לדברי המלונאים: "זוהי תעשיה מפוארת וותיקה שמכניסה שהכניסה מליארדי שקלים בשנה לקופת המדינה שהולכת וקורסת, סוגרת מאות בתי מלון, משלחת 30,000 עובדים הבייתה והופכת מתעשיה מפוארת לאוסף של עסקים קטנים. מדובר בענף שחדל כליל מיכולתו לשלם תשלומי ארנונה, מיסים וחשמל והוא זקוק מיידית לתמיכתה של הממשלה הן על מנת לשרוד כעת וכדי להיות מסוגל להתאושש בעתיד. אנו מצפים משר האוצר ומראש הממשלה לגבש ולהציג מיד תכנית סיוע דחופה ומשמעותית לענף המלונאות כמו לענף התיירות בכללו. אם לא ינהגו כך בהקדם - תהה זו בכיה לדורות ואובדן תשתיות שנבנו במשך עשרות שנים".

(תומר הדר)

קיצוצי שכר בקבוצת מליסרון

07:40 - קיצוצי שכר זמניים בקבוצת קניוני מליסרון. ליאורה עופר, יו"ר הדירקטוריון של החברה, תוותר על שכרה; השכר של המנכ"ל אופיר שריד והמשנה למנכ"ל משה רוזנבלום, יופחת ב-20%, ושכר שאר המנהלים יופחת ב-10%. גמול הדירקטורים יופחת ב-20%. כל זאת עד סוף אפריל. רוב החנויות בקניוני הקבוצה נסגרו בשל הנחיות הממשלה לנוכח התפשטות נגיף הקורונה.

באחת מרשתות האופנה אמרו כי במליסרון אמרו ש"יהיו קשובים במידת האפשר לשוכרים וילכו לקראתם, למרות שכרגע נראה שהם לא מוותרים על דמי שכירות. אנחנו לא מקבלים את אותו יחס מקבוצת עזריאלי". יחד עם זאת, בעזריאלי כן הודיעו כי יאפשרו פריסה של דמי השכירות לשלושה חודשים. בינתיים, ישנם שוכרים שכבר הודיעו באופן חד צדדי שלא ישלמו את דמי השכירות והניהול לקניונים: כך, בעל השליטה בקבוצת פוקס הראל ויזל הודיע לקניונים, כי הוא מבטל את הוראת הקבע ולא ישלם שכירות החל מאפריל עבור כל הרשתות שבבעלות הקבוצה, בשל הירידה במכירות בצל הקורונה. גם יעקב הלפרין, הבעלים של אופטיקה הלפרין שינה חד צדדית את אופן התשלום לקניונים ל-8.5% מהפדיון.

לעומת זאת, בקבוצת ביג מרכזי קניות הודיעו אתמול כי "יזכו באופן מלא את השוכרים על שכר הדירה ששולם עבור הימים בהם הקניונים נסגרו לפי החלטת הרשויות", כך במכתב לשוכרים. "במרכזים הפתוחים שעדיין פעילים, החברה תערוך בסוף החודש בדיקת עומסים ובעת הצורך נזכה ונבצע בדיקת עומס על ימי העבודה בפועל. עסקים במרכזים הפתוחים שנאלצו לסגור על פי הנחיות הרשויות יזוכו בהתאם לקניונים הסגורים".

 

(מירב קריסטל)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות