אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה: פולקסווגן תפסיק לייצר מכוניות באירופה צילום: בלומברג

משבר הקורונה

בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה: פולקסווגן תפסיק לייצר מכוניות באירופה

הקבוצה גם לא תפרסם תחזיות: "הדבר נהפך לבלתי אפשרי"; במקביל, רנו סוגרת את כל מפעליה בצרפת

17.03.2020, 14:10 | תומר הדר

בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השניה, אז נחרבו מפעלי פולקסווגן בעקבות הפצצות בעלות הברית, יצרנית הרכב הגרמנית תחדל לייצר מכוניות באירופה בגלל הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי פרסומים זרים תפסיק פולקסווגן בהדרגה לייצר מכוניות השבוע- בהתחלה במפעליה באיטליה, פורטוגל וספרד ולאחר מכן ביתר אירופה.

לפי הודעתו של הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן, "בהתחשב בהידרדרות הנוכחית במצבת המכירות ולנוכח חוסר הוודאות הנוגע לספקינו, אנו משעים את היצור בעתיד הקרוב במפעלי הקבוצה". לצד הפסקת יצור כל המכוניות של קבוצת פולקסווגן, יופסק גם יצור אופנועי דוקאטי. בכך מצטרפת פולקסווגן לשורה של יצרני רכב שהפסיקו לייצר לחלוטין מכוניות באירופה: פיאט, פיג'ו, אופל ואחרים. בנתיים, בסין מודיעים יצרנים על התאוששות. כך, טויוטה תשוב לייצר מכוניות עבור השוק הסיני בשבוע הבא.

בתוך כך, פולקסווגן הודיעה היום, לראשונה בתולדותיה, כי דוחות הקבוצה (הכוללת את סיאט, אאודי וסקודה) לא יוכלו לכלול תחזיות לשנה הבאה - בגלל התפרצות הקורונה. הודעה זו נמסרה על ידי יו"ר הקונצרן הרברט דיס במהלך אירוע חשיפת תוצאותיו הכספיות של הקונצרן, שבוצע כמובן באופן מקוון. "הדרך להתגבר על משבר הקורונה היא איחוד של משאבינו וכוחותינו באמצעות שיתוף פעולה ומוראל גבוה".

לדברי סמנכ"ל הכספים של פולקסווגן, פרנק ויטר, קיימת כיום אי בהירות לגבי משך השפעת הקורונה וגם לגבי מידת ההשפעה: "כיום בלתי אפשרי לפרסם תחזיות אמינות".  לפי דוחת הקונצרן רשמה קבוצת פולקסווגן רווח תפעולי בגובה 16.9 מיליארד יורו ב-2029, עליה של 22% לעומת 2018. עיקר הרווח נובע מעלייה במכירות מכוניות יוקרה ומפעילות חטיבות סקודה , סיאט ופורשה.

רכב חשמלי של פולקסווגן (ארכיון), צילום: תומר הדר רכב חשמלי של פולקסווגן (ארכיון) | צילום: תומר הדר רכב חשמלי של פולקסווגן (ארכיון), צילום: תומר הדר

מפעלי רנו בצרפת נסגרו

תעשיית הרכב האירופית מעולם לא נערכה לתרחיש בו בעוד מספר ימים כלל לא ייוצרו מכוניות באירופה, אך צועדת בכיוון בצעדי ענק: רנו הצרפתית הודיעה בלילה כי כל מפעליה בצרפת ייסגרו "עד להודעה חדשה".

מטה רנו, צילום: איי אף פי מטה רנו | צילום: איי אף פי מטה רנו, צילום: איי אף פי

מפעלי רנו בספרד כבר נסגרו ומפעלים המייצרים עבור החברה באתרים אחרים באירופה צפויים להיסגר גם הם. לפי הודעתה הרשמית של רנו, הפסקת הייצור "עד להודעה חדשה" מיועדת להגן על עובדי החברה מפני וירוס הקורונה "כנדרש על ידי הממשל".

לפי הודעת רנו, 12 אתרי ייצור ו-18 אלף עובדים ייושבתו במהלך השבועות הקרובים. המשמעות תהיה פגיעה אנושה ברנו - שיצרה אשתקד 1.65 מיליון מכוניות, נתון שמציב את היצרנית במקום השלישי באירופה בהיקף המכירות.

בכך מצטרפת רנו לשורה ארוכה של יצרני רכב שמיישמים תוכניות מגירה ל"תרחיש יום הדין" ומשביתים לחלוטין את פעילותם באירופה- כגון PSA החברה האם של אופל וסיטרואן, FCA החברה האם של תאגיד פיאט-ואחרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות