אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנחיות ממשרד הבריאות? מדובר בהמלצות הטעונות אישור רה"מ צילום: אלכס קולומויסקי

הנחיות ממשרד הבריאות? מדובר בהמלצות הטעונות אישור רה"מ

ההנחיות החדשות עשויות להשתנות לנוכח התנגדות האוצר לסגור את החנויות והעסקים הקטנים; בכל מקרה, הן עדיין לא מעוגנות בצו - והפרתן אינה מהווה עבירה פלילית; מנכ"ל ביג, חי גאליס: "כל עוד לא יהיה צו שאומר לסגור, מרכזי ביג יישארו פתוחים. כל רשת קמעונאית תחליט בעצמה אם לפעול על פי ההנחיות או לא"

17.03.2020, 17:08 | צבי זרחיה ואורנה יפת

ההנחיות הגורפות שהוציא היום (ג') משרד הבריאות, הינן בגדר המלצת בלבד והן עשויות להשתנות, כך עולה מבדיקת כלכליסט. יש לציין כי הפרת ההנחיות של משרד הבריאות שאינן מעוגנות בצו - אינה מהווה עבירה פלילית - וההנחיות הנוכחיות אינן תחת הגדרה זו עדיין.

קראו עוד בכלכליסט

בנימין נתניהו ומשה בר סימן טוב, צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו ומשה בר סימן טוב | צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו ומשה בר סימן טוב, צילום: אלכס קולומויסקי

משרד הבריאות פועל לקבע את התקנות הללו באמצעות צו מחייב, אך לצורך כך נדרש אישור של רה"מ בנימין נתניהו, וכעת טרם נקבע מועד לדיון בהן.

ההוראות החדשות של המשרד אוסרות על יציאה לפארקים, לגינות ולחוף הים, ולמעשה משמעותן כמעט סגר כללי. סעיף אחרון בהודעת משרד הבריאות קובע: "חנויות מסחר שאינן חיוניות, חייבות להיסגר", כלומר, במשרד הבריאות מצפים כי קמעונאי האופנה, צעצועים, אופטיקה, מחשוב, ספרים וכל היתר, יפסיקו פעילות גם אם החנות במרכז פתוח או ברחוב. עם זאת, לא מן הנמנע שחלק מההנחיות ישתנו. משרד האוצר מתנגד למשל להנחיה הקובעת שחנויות מסחר שאינן חיוניות כהגדרתם בצו כמו חנויות מזון, תרופות וטואלטיקה וכן עסקים קטנים חייבים להיסגר. כזכור, יש מחלוקת בין משרד הבריאות המבקש לבצע סגר כללי לבין משרד האוצר שמבקש להימנע מכך בשל ההשלכות הכלכליות ההרסניות על המשק, באובדן תוצר של כ-90-80 מיליארד שקל בחודש וחצי.

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות הפתיעו גורמים ממשלתיים מאחר שהן סותרות בעצם את הכרזתו אמש של נתניהו שלפיה לא יוטל בינתיים סגר כללי. הן אמנם לא מטילות סגר כללי אבל יוצרות הגבלות המתקרבות למצב כזה.

גורמים משפטיים אומרים כי כי מכוח סעיף 20 לפקודת בריאות העם, ברגע ששר הבריאות מכריז על מחלה מדבקת, יש לו סמכויות שונות לבלימתה שאינן טעונות אישור של הכנסת. בנוסף, כזכור, אתמול גם עשתה הממשלה שינויים בתקנות לשעת חירום שמעניקים לה סמכויות נוספות. עם זאת, ההנחיות החדשות של משרד הבריאות מחייבות כאמור פרסום צו בעניין שיאושר על ידי רה"מ והממשלה.

ממשרד המשפטים נמסר בעניין זה כי "במענה לפניות כתבים בקשר לתוקפן של ההמלצות האחרונות של משרד הבריאות ומדיניות האכיפה הנוגעת להן, נבקש להבהיר כי מבלי להפחית בחשיבותן של ההנחיות וההמלצות אשר נועדו למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, פעולות אכיפה יינקטו אך ורק ביחס להפרתן של הוראות חוקיות מחייבות אשר יעוגנו כנדרש בצווים ובתקנות על פי הדין, שגם יובאו ויפורסמו כמובן לידיעת הציבור באופן רשמי ומסודר".

המרכזים יישארו פתוחים בינתיים

בתוך כך, במרכזי הקניות הפתוחים לא מתכוונים לסגור את החנויות למרות ההוראות החדשות של משרד הבריאות, שאוסרות על פתיחת חנויות שאינן פועלות תחת ההגדרה של "עסק חיוני" כגון מרכולים וחנויות פארם. 

"כל עוד לא יהיה צו שאומר לסגור אז המרכז הפתוח, מרכזי ביג ישארו פתוחים. בכל מרכז פתוח של ביג יש סופרמרקט וסופר פארם שפועלים רגיל, כך שממילא אי אפשר לסגור את המרכז, ועכשיו כל רשת קמעונאית תחליט בעצמה אם לפעול על פי ההנחיות או לא. מבחינתנו, לא משתנה כלום כל עוד אין צו", מסר ל"כלכליסט" חי גאליס מנכ"ל ביג.

אלא שהבוקר, ולאחר ההכרזה של ראש הממשלה אמש בדבר הרחבת ההנחיות, הפיצה משטרת ישראל צו שההנחיות בו הפוכות מאלה ששיגר משרד הבריאות. במסמך, עליו חתומה סנ"צ עו"ד מיה וינקלר, כתוב: "חנויות בגדים - ישארו פתוחות - יש לווסת כמויות ל-10 אנשים, באולם אחד". בנוסף התייחסו במשטרה ספציפית למרכזי ביג וכתבו: "חנויות בגדים בביג – מתחם פתוח שאינו קניון – כנ"ל – יישארו פתוחות – יש לווסת כמויות ל-10 אנשים. מסעדות שעשו הסבה לטייק אווי גם כן מורשות לפי הצו העדכני של משטרת ישראל להשאר פתוחות. "טייק אווי בקניון פתוח - יישאר פתוח".

גאליס הוציא הודעה לשוכרים: "לאור סימני השאלה שעולים והבלבול שנוצר בעקבות המסמך של משרד הבריאות יש להדגיש שהמסמך הקובע הוא צו ההנחיות שיצא היום על ידי משטרת ישראל. המסמך של משרד הבריאות מהווה המלצה/הנחייה ולא מחייב. מבחינתנו השגרה של הימים האחרונים ממשיכה. מרכזי ביג הפתוחים מאפשרים פתיחת חנויות תוך הקפדה ועמידה בהגדרות והתקנות העדכניות של משטרת ישראל. אין חובת פתיחה כמובן. ההחלטה היא בידיכם. בתי קפה ומסעדות סגורים למעט משלוחים וטייק אווי. מקומות הבילוי סגורים".

השוכרים לא מתכוונים להשמע להוראות החדשות לפי שעה: "אני לא סוגר משתי סיבות", אמר יעקב הלפרין הבעלים של אופטיקה הלפרין. "אני לא רואה שהשר ליצמן יכול להגיע לישיבת ממשלה בלי משקפיים אם הן יישברו לו, ואני לא רואה אף רופא שיעשה משמרת בלי משקפים, ולא רואה את האחות עושה בדיקת דם בלי משקפיים. אני יותר חיוני מכל חנות אחרת. בנוסף, ההנחיה הזו לא מעוגנת בצו והיא בלבלת אחת גדולה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות