אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבית הלבן מעוניין להעביר סיוע לכלכלה בסך של יותר מטריליון דולר צילום: אי פי איי

הבית הלבן מעוניין להעביר סיוע לכלכלה בסך של יותר מטריליון דולר

לפי דיווחים בארה"ב, הסכום מיועד להתמודדות המיידית עם המשבר; גם הפד הודיעה על צעדי תמיכה נוספים: מעתה יספק הלוואות לחברות שהתקשו למצוא מלווים לצורך שימוש שוטף; מושל בפד לשעבר: "מדובר בשוק קריטי, אם הוא מוקפא תהיה בעיה אמיתית"

17.03.2020, 17:16 | שירות כלכליסט

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ביקש מהקונגרס סיוע של 850 מיליארד דולר לפחות כדי להתמודד עם ההשפעה הכלכלית של מגפת הקורונה. הסיוע עשוי להגיע גם ליותר מטריליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

התמריץ האמור, שצפוי לעלות לאישור הסנאט בהמשך הערב, יתווסף ל-8.3 מיליארד הדולר שהוקצו מוקדם יותר החודש לבדיקות ולהתמודדות בטווח הקצר עם המשבר, ולחבילת הסיוע במיליארדי הדולרים שהוקצתה ע"י בית הנבחרים בשבוע שעבר. הוא כולל 500-550 מיליארד דולר בסיוע ישיר לאזרחים ובהקלות מס; 200-300 מיליארד דולר בסיוע לעסקים קטנים ו-100-50 מילאירד דולר סיוע לחברות התעופה. לדברי מנוצ'ין בתדרוך בבית הלבן, "האזרחים צריכים כסף מזומן  עכשיו. כבר בשבועיים הקרובים".

הסנטור הדמוקרטי צ'אק שומר, אמור במקביל לחשוף תכנית בהיקף 750 מיליארד דולר שתתמקד בבתי חולים, מימון מדיקאייד, וערבויות להלוואות פדרליות. הדיווח של פוליטיקו בא בעקבות ציוץ של הנשיא טראמפ מאתמול בערב, בו רמז שממשלת ארה"ב תתמוך "בעוצמה" בתעשיות המקומיות שנפגעות ע"י משבר הקורונה.

תמיכה נוספת של הפד

גם הפד לא מסתפק בתוכנית ההקלות מרחיקת הלכת שפרסם ביום ראשון ויוצא בצעד הקלה נוסף, הפעם כזה המיועד ישירות לחברות האמריקאיות.  הבנק המרכזי מודיע היום כי יעניק יעניק אשראי לחברות המתקשות להשיג הלוואות לטווח קצר.

מדובר בהלוואות שנלקחות על ידי בתי עסק, לטווח קצר כאמור (לרוב עד שלושה חודשים), לשימוש שוטף או לצורך נקודתי, ושאינן מגובות בבטחונות כלשהן.

בשל מגיפת הקורונה שוק ההלוואות האמור לטווח קצר אינו מתפקד ברמות המקובלות בשגרה, וחברות רבות מתקשות לאתר "רוכשים" לאגרות החוב הקצרות האמורות. הפד מודיע היום שייכנס לשוק זה ויעניק הלוואות לשלושה חודשים לבתי עסק בריבית נמוכה.

"זהו שוק קריטי של הלוואות לטווח קצר של חברות, ואם אתה לא יכול לקבל את האשראי הזה, אתה לא יכול להעביר תשלומים, אתה לא יכול לשלם לעובדים שלך, ללקוחות שלך. אם הדבר הזה מוקפא, תהיה בעיה אמיתית", הסביר היום רנדל קרוסזנר (Randall Kroszner), לשעבר חבר במועצת המושלים של הפד.

עוד הודיע הפד על הזרמה נוספת לשוק הריפו: עוד הזרמה של הפד לשוק הריפו: לאחר 500 מיליארד דולר אתמול מזרים היום הבנק המרכזי לשוק ההלוואות לטווח קצר הבין בנקאי עוד 500 מיליארד דולר. שוק הריפו הוא למעשה שוק שבו בנקים לוקחים האחד מהשני הלוואות יומיות או לטווח קצר אחר, לעתים על מנת להציג כרית מזומנים העומדת בדרישות הרגולטוריות, או מסיבות אחרות של צורך מיידי וקצר מועד במזומנים.

הצעדים האמורים מצטרפים להודעה של הפד מיום ראשון, על הזרמת 700 מיליארד דולר לשווקים באמצעות רכישות אג"ח, לצד הורדה חדה של 1% בגובה הריבית לרמה אפסית ושורה של צעדי הקלה נוספים.

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות