אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות הסטארט-אפ זועקות להקלות: "נקלעים למשבר כלכלי ותפעולי חסר תקדים" הדמיה: צבי וילדר

חברות הסטארט-אפ זועקות להקלות: "נקלעים למשבר כלכלי ותפעולי חסר תקדים"

מעל למאה חברות סטארט-אפ שנקלעו למצוקה בחודשים האחרונים פנו לרשות לחדשנות בבקשה להקלות רגולטריות שיאפשרו להן לעבור את החודשים הקרובים בהצלחה לפני שייאלצו לפטר עובדים

17.03.2020, 19:35 | מאיר אורבך
מעל למאה חברות סטארט-אפ שנקלעו למצוקה בחודשים האחרונים פנו לרשות לחדשנות בבקשה להקלות רגולטריות שיאפשרו להן לעבור את החודשים הקרובים בהצלחה.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי החתומים על המכתב היזמים: אורלי הראל ויוסי רבינוביץ המייצגים את החברות "בימים אלה, חברות הזנק רבות נקלעות למשבר כלכלי ותפעולי חסר תקדים עקב הטלת המגבלות השונות על המשק לרבות סגירת השמיים, וקיימת כבר בשטח תופעה של עצירת פרוייקטים על ידי לקוחות חו"ל, דחיית יישום הסכמים, וסטגנציה של ממש בתחום ההשקעות". 
יוסי רבינוביץ, צילום: אוראל כהן יוסי רבינוביץ | צילום: אוראל כהן יוסי רבינוביץ, צילום: אוראל כהן

לדברי הכותבים "חברות רבות אשר משתתפות בתוכניות השונות של רשות החדשנות יאלצו כבר בקרוב לפטר עובדים וחלקן אף עלולות להסגר אם לא יבוצעו בטווח המיידי מספר צעדים ושינויים במתוכנת הקיימת של התוכניות. האמור בחברות בתחומים מגוונים אשר הינן בעלות פוטנציאל כלכלי וחברתי עתידי רב ערך למדינת ישראל" .

בין ההקלות שמבקשות החברות מממשלת ישראל: דחיית תשלומים למוסדות לרבות ביטוח לאומי ומס הכנסה, הוראה לבנקים למתן אשראי מוגדל לחברות, העברת תקציב זמני לרשות החדשנות כדי לאפשר מתן הרשאות לחברות או לכל הפחות מתן ערבות להחלטות הוועדה כדי שחברות יוכלו לקבל מימון משלים.

מרשות החדשנות מבקשים מהחברות המשך תשלומים בשוטף על בסיס חודשי ולא רבעוני, הגדלת המקדמות בכלל התוכניות, גמישות במתן ארכות לתוכניות קיימות, דחיית מועד להצגת מימון משלים בכלל התוכניות כך שלא יידרש במועד ההגשה אלא לאחר האישור, מתן תמריצים למשקיעים בתוכניות חדשות, כינוס הוועדות בהקדם האפשרי לקידום תוכניות חדשות ובקשות בשוטף, מתן מענקים לחברות הזנק אשר ממשיכות לעבוד מהבית ומתן שרות בשוטף לשאלות/פניות של חברות.

אהרון אהרון. מנכ"ל רשות החדשנות, צילום: אוראל כהן אהרון אהרון. מנכ"ל רשות החדשנות | צילום: אוראל כהן אהרון אהרון. מנכ"ל רשות החדשנות, צילום: אוראל כהן

בשיחה עם כלכליסט אומר אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות, במרבית דבריהם החברות צודקות מאוד, אבל אנחנו באפס תקציב ואין לנו דרך להשקיע. משרד האוצר אכן עושה מאמצים לחלץ את המצב. החברות אומרות שהן לא יכולות לעבוד בגלל הקורונה ואנחנו מתכוונים לענות לחלק גדול מדרישותיהן בדברים שאנחנו יכולים לעשות על ידי גמישות. כל החברות שהיו בסבבי גיוס נתקעו באמצע, השווי של החברות משתנה לגמרי ולהן אין להן יכולת לעזור. הן רוצות שנסייע להן בוויתור על המצ'ינג אבל אני עם אפס תקציב וזה לא תלוי בנו. בשנה שעברה היה לנו ברבעון הראשון 900 מיליון שקלים וכעת אפס ואני מאוד מקווה שנקבל תקציב משמעותי מהאוצר". 

ח"כ יזהר שי (כחול לבן), צילום: עמית שעל ח"כ יזהר שי (כחול לבן) | צילום: עמית שעל ח"כ יזהר שי (כחול לבן), צילום: עמית שעל

"אנחנו עכשיו הוצאנו 70% מהצוות לחופשה ואין לי יכולת להגביר את השירות עבור החברות", מוסיף אהרון אהרון."דברי כחלון להזרמת 5 מיליארד שקלים לעידוד הצמיחה הם טובים וחשובים ואני מאוד מקווה שממשלת המעבר תקבל אותה"

״המימון של מיזמים חדשניים על ידי רשות החדשנות הוא נושא חשוב בדרך כלל, אבל הוא קריטי בימים האלה. ההתאוששות מהמשבר הכלכלי הקשה שנכפה עלינו תגיע אך ורק מההייטק שהוא מנוע הצמיחה המרכזי של המשק הישראלי. השקעה בחדשנות היום תייצר תעסוקה ותבטיח הזדמנויות לחילוצה של הכלכלה הישראלית ברגע שנתגבר על משבר הקורונה״, אומר ח"כ יזהר שי (כחול לבן).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
תשלומי שכר
ההייטק תשלומי השכר לא הגיוניים בעליל חצי מהאוכלוסיה חיה על שכר מינימום של בין 30 ל35 שח לשעה כשבהייטק הם חיים על 60 ל80 שח לשעה תורידו את רמת החיים הלא מוצדקת שלכם לרמת חיים של כולנו ואז תתחילו לבקש סיוע כרגע פשוט קצצו את שכרכם לשכר שכולנו חיים עליו ואז תבינו כמה קשה לחיות במדינה הזו לעבוד ולהשאר בלי כסף בסוף החודש אולי גם יהיה אכפת לכם סוף סוף ותצטרפו למאבק על יוקר המחייה.
Ori  |  18.03.20
לכל התגובות