אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות משבר הקורונה: לשכת עו"ד מאפשרת לחתום על תצהירים בלי להתייצב בפני עו"ד צילום: יאיר שגיא

פרסום ראשון

בעקבות משבר הקורונה: לשכת עו"ד מאפשרת לחתום על תצהירים בלי להתייצב בפני עו"ד

התוקף שיינתן למסמך זה כפוף לשלושה תנאים: חובה לציין שמסמך שכזה הוא "הצהרה" ולא "תצהיר", ציון בתחתית המסמך כי החתימה לא אומתה בפני עורך דין וכשהמסמך יעבור לדיון בבית משפט, יוגש תצהיר כמתחייב על פי דין

18.03.2020, 13:42 | ליטל דוברוביצקי

צעד משפטי נוסף בדרך לנרמול שגרת החירום: ועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד מנחם מושקוביץ פרסמה אתמול הבהרה בנוגע לאימות תצהירים מול עורכי דין. לפי הודעת הלשכה, במקרה שתימנע האפשרות לחתום בפני עורך דין על תצהיר, ניתן להגיש מסמך חלופי שיהיה בעל תוקף משפטי.

קראו עוד בכלכליסט

התוקף שיינתן למסמך זה כפוף לשלושה תנאים: חובה לציין שמסמך שכזה הוא "הצהרה" ולא "תצהיר", ציון בתחתית המסמך כי החתימה לא אומתה בפני עורך דין וכשהמסמך יעבור לדיון בבית משפט, יוגש תצהיר כמתחייב על פי דין.

עו"ד אבי חימי ראש לשכת עורכי הדין , צילום: יאיר שגיא עו"ד אבי חימי ראש לשכת עורכי הדין | צילום: יאיר שגיא עו"ד אבי חימי ראש לשכת עורכי הדין , צילום: יאיר שגיא

פרסום גילוי הדעת בא בעקבות פניות מרובות שהתקבלו בלשכה בנוגע לאופן אימות תצהירים מרחוק שלא בנוכחות עורך-דין, וזאת לנוכח התפרצות נגיף הקורונה ולאור הנחיות משרד הבריאות על צמצום מפגשים למינימום הכרחי. אחת מהפניות לוועדת האתיקה נשלחה השבוע על-ידי עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"לית ארגון "משפחה חדשה", המנפיקה תעודות זוגיות אזרחיות לבני זוג המקנות מעמד שווה ערך לזוגות נשואים בישראל. בפנייתה, ביקשה עו"ד רוזנבלום מלשכת עורכי הדין לאפשר לזוגות מתחתנים לחתום על תצהיר בפני עורך דין מרחוק, באמצעות מצלמה דיגיטלית. זאת, על רקע פניות שקיבל הארגון מזוגות המבקשים להתחתן ובשל מגבלות התנועה והבידוד, מתקשים לחתום על תצהיר משפטי בנוכחות עורך-דין, כמתחייב מכללי הלשכה.

עו"ד אירית רוזנבלום מסרה בתגובה: "אני מברכת על גילוי הדעת, שיסייע להסדרת מעמדם של בני זוג המבקשים להתחתן באמצעות תעודת זוגיות. עם זאת, מיד עם תום תקופת החירום יהיה צורך דחוף לכנס את ועדת האתיקה לדיון בנושא השימוש בטכנולוגיות חדשניות לטובת מקצוע עריכת הדין. מצב החירום הלאומי חשף את אחת החולשות של מקצוע עריכת הדין המחייב אותו להשתנות ולהתאים עצמו למציאות העכשווית".

ראש לשכת עורכי הדין, עו״ד אבי חימי ויו״ר ועדת האתיקה הארצית, עו״ד מנחם מושקוביץ מסרו בתגובה: ״בלשכת עורכי הדין עמלים להתאים את המצב המשפטי למשבר הקורונה, ומקיימים דיונים קדחתניים למציאת דרכים שיקלו על עורכי הדין ואזרחי ישראל, בכל הקשור לניהול הליכים משפטיים בעת חירום זו״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות