אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כאן תובע  5 מיליון שקל מערוץ הספורט: שידר תכנים ללא אישור צילום: כאן

כאן תובע 5 מיליון שקל מערוץ הספורט: שידר תכנים ללא אישור

לטענת תאגיד השידור, בערוץ הספורט שידרו ללא אישור תכני ספורט מקוריים לאחר שפג תוקפם של הסכמי העבר מול רשות השידור. ערוץ הספורט: תביעה מופרכת ומנופחת

18.03.2020, 17:43 | אביאור אבו

תאגיד השידור "כאן" תובע  5 מיליון שקל מערוץ הספורט, שבבעלות RGE. הסיבה - שידור בלתי מורשה, לטענתם, של תכני ספורט מקוריים. כך עולה מכתב תביעה שהגיש התאגיד ביום שני לבית המשפט המחוזי לוד והגיע לידי כלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

על פי חוק השידור הציבורי, כל הארכיון וזכויות הקניין הרוחני של רשות השידור שנסגרה, עברו לתאגיד השידור בלא תמורה. בין ערוץ הספורט לרשות השידור המיתולוגית נחתמו בעבר הסכמים שהסדירו את השימושים ביניהם, אלא שלפי טענת התאגיד מדובר בהסכמים שתוקפם חלף זה מכבר. התאגיד טוען כי ערוץ הספורט הרחיב את היקף הזכויות שהוקנו לו באופן שבו ערך שינויים בתכנים בניגוד להסכם ואף השתמש בתכנים שמעולם לא הוסכם עליהם.

"הערך הכלכלי ומשך הפגיעה הכלכלית הינו עצום", נטען בכתב התביעה. "הנזקים מתבטאים בעשיית עושר שלא כדין על חשבון התאגיד והן במניעת רווח ממנו. ערוץ הספורט בחר להתעלם במודע ובמכוון מדרישותיו של התאגיד ולהפר את זכויותיו - פעולות המהוות עבירה פלילית ועוולה אזרחית על פי חוק זכות יוצרים".

בניין תאגיד השידור בירושלים בניין תאגיד השידור בירושלים בניין תאגיד השידור בירושלים

הנזק המצטבר אינו ניתן להערכה, ועל כן זכאי התאגיד לבקש צו מניעה קבוע שיפסיק את הפרות הזכויות וכן לבקש פיצוי בגין ההפרות. התאגיד דורש לחייב את ערוץ הספורט בתשלום של 5 מיליון שקל, על פי אחת משתי נוסחאות. האחת, סכום מינימלי שהיה נדרש ערוץ הספורט לשלם עבור רישיון מאת התאגיד לתכנים שבהם נעשה שימוש. עלות דקת שידור של חומר ארכיון על פי מחירון התאגיד עומד על 1,000 שקל + מע"מ. התאגיד מעריך כי ערוץ הספורט שידר עשרות אלפי דקות שידור ללא הרשאה. עם זאת, התאגיד דורש שערוץ הספורט יחשוף את כלל השימושים שעשה ללא הרשאה ועל בסיס זה יהיה רשאי לתקן את סכום התביעה בהתאמה. לחילופין, דורש התאגיד פיצוי על פי חוק זכות יוצרים של 83 אלף שקל לכל הפרה, בגין 60 הפרות.

בנובמבר 2019 השיב ערוץ הספורט למכתבי ההתראה של התאגיד ודחה את הטענות: "עמדת התאגיד עזת מצח ובריונית ועומדת בניגוד לכללי התנהגות מקובלים, קל וחומר בין 'קולגות' כלשון התאגיד". ערוץ הספורט טוען כי בין הצדדים יש הסכם "התנהגותי" שבו הם משדרים זה התכנים של זה ומוסיף: "בקשת התאגיד להתנער מההסכם בין הצדדים הינה ניסיון בריוני להפעיל על ערוץ הספורט לחצים שיביאו אותו להעניק לתאגיד זכויות שידור של המשחקים האולימפיים בטוקיו. ניסיון זה לא יצלח. אם התאגיד יבטל את ההסכם, יהיה חייב לערוץ הספורט עשרות מיליוני שקלים בגין שידור התכנים שלו. יובהר כי שיתוף הפעולה בין הצדדים הסתיים לאלתר, ערוץ הספורט יסיר את התכנים וכך גם נדרש התאגיד".

כתב התביעה מגיע במקביל לביטולן של ליגות במרבית ענפי הספורט, ביטול משחקי יורו 2020 וחשש מדחיית אולימפיאדת טוקיו, בצל התפשטות נגיף הקורונה.

בתוך כך העלה התאגיד ערוץ יוטיוב ייעודי בשם "כאן לפנתיאון", שישדר 24/7 שידורי ספורט קלאסיים מתוך ארכיון רשות השידור לטובת חובבי ספורט.

מערוץ הספורט נמסר: "התביעה של כאן מופרכת ומנופחת. חבל שהתאגיד בתקופה זו של משבר ציבורי, בעוד בתי המשפט פועלים במתכונת חירום, בוחר פשוט לבזבז את כספי הציבור על ניהול סכסוכים קטנוניים, תשלום לעורכי דין ואגרות בית משפט. כפי שכתבנו בעבר, הגשת תביעה זו תגרור תביעה שכנגד, ממנה ניסינו להימנע, אשר תגרור לבזבוז נוסף של כספי הציבור. בעת הזו מדובר בשערורייה ציבורית. לא פחות". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות