אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחאת הדגלים השחורים: "להציל את הכנסת והדמוקרטיה; אדלשטיין, פנה את הכיסא" צילום: צבי זרחיה

מחאת הדגלים השחורים: "להציל את הכנסת והדמוקרטיה; אדלשטיין, פנה את הכיסא"

שלושה אחים ממרכז הארץ עומדים מאחורי המחאה נגד צעדיו של יו"ר הכנסת שמנע אמש ניסיון להקים ועדות ולקדם דיון באפשרות החלפתו; הם מובילים שיירת מחאה לירושלים וקוראים לתלות דגלים שחורים במרפסות הבתים: "מדינת ישראל שייכת לאזרחיה, לא לדיקטטור בהתהוות"; המשטרה עצרה את השיירה במהלך דרכה וחילקה דו"חות לנהגים

19.03.2020, 12:00 | צבי זרחיה
מאות כלי רכב  עם דגלי ישראל ודגלים שחורים עשו היום (ה') את דרכם לירושלים במחאה על צעדיו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (ליכוד), שמנע אתמול הקמה של ועדות הכנסת וכן את הניסיון של סיעת כחול לבן לקיים דיון באפשרות החלפתו. החלפה זו תאפשר את הקמת הוועדות, שיבקרו את פעילות הממשלה וראש הממשלה, בנימין נתניהו. במקביל מפרסמים המארגנים קריאה לתלות דגלים שחורים במרפסות במחאה על הפגיעה בדמוקרטיה. במהלך הדרך, עצרה המשטרה את השיירה וחילקה דו"חות לנהגים.

קראו עוד בכלכליסט

אף שהבחירות לכנסת נערכו כבר לפני שבועיים, פעילות הכנסת משותקת ואדלשטיין לא מאפשר הקמת ועדה מסדרת שתנהל את ענייני המשכן, ועדת הכספים שתדון בהקצאות למלחמה בהתפשטות הקורונה, ועדת חו"ב זמנית לדיון בצווים לאיכון טלפונים ניידים ו-ועדה מיוחדת לענייני הקורונה שתפקח על פעילות הממשלה בתחום. לאחר שקמה מחאה  נגד סגירת הכנסת ולאחר שלוש עתירות לבג"ץ שהוגשו הבוקר, מסר אדלשטיין כי ביום שני בדעתו לקיים במליאה את בחירת הוועדות. בכל מקרה, בג"ץ קבע היום דיון ליום ראשון בעתירות נגד אדלשטיין - עתירות שיתייתרו אם יודיע על כך לבית המשפט.

 , צילום: צבי זרחיה צילום: צבי זרחיה  , צילום: צבי זרחיה

מי שעומד מאחורי המחאה הם שלושה אחים ממרכז הארץ: ירדן, שיקמה ואייל שוורצמן. האחים אינם דמויות פוליטיות, ושיקמה שוורצמן היא פיזקיאית גרעין ממכון וויצמן. היא אמרה לכלכליסט כי "אנו מרגישים שצריכים להילחם ולהבטיח שתהיה דמוקרטיה. אנו מתכוונים לדרוש מהאנשים שבחרנו לכנסת לקחת את המנדט שלהם, לגבות את מערכת המשפט - שלא יפחדו פה שופטים. שתפעל כנסת, שיפעלו ועדות כנסת. שתפעל פה מדינה דמוקרטית, ולעולם. אנו אנשים שומרי חוק. ישבנו בשקט המון שנים".

 , צילום: צבי זרחיה צילום: צבי זרחיה  , צילום: צבי זרחיה

בדף הפייסבוק של הקבוצה נכתב "אנו עולים היום ברכבים לירושלים, להניף דגל שחור ודגל ישראל ולהציל את הכנסת והדמוקרטיה. זו מחאה ספונטנית של אזרחים. זו המדינה שלנו. מטרתנו היא שהכנסת הנבחרת תממש את הריבונות שהעם נתן לה".

מארגני המחאה מפרטים את דרישותיהם:

"1. אדלשטיין, פנה את הכיסא. הציבור רוצה כנסת ריבונית.

2. הקמת ועדות כנסת מלאות, כמו בכל כנסת עד היום.

3. פיקוח על פעולות הממשלה, במיוחד על הסמכויות הלא מוגבלות שלקחה לעצמה".

 , צילום: צבי זרחיה צילום: צבי זרחיה  , צילום: צבי זרחיה

לדברי המארגנים, "התחלנו היום אירוע שיימשך בשבועות הקרובים עד להחזרת הדמוקרטיה הישראלית למסלולה. סגירת בתי המשפט, התבצרותו של יו"ר הכנסת בתפקידו, שיתוק ועדות הכנסת ותחילת הליכי הריגול נגד האזרחים ללא פיקוח הם כבר לא סימני אזהרה, זהו ניסיון חיסול של הדמוקרטיה הישראלית. ניסיונות החיסול של הדמוקרטיה לא יצלחו, מדינת ישראל שייכת לאזרחיה, לא לדיקטטור בהתהוות".

כאמור, במהלך הדרך עצרה המשטרה את שיירת המחאה שעברה בכביש 1 מאחר שהיא "לא מאושרת ובניגוד לחוק". עקב תנועת כלי הרכב באיטיות, נוצרו שיבושי תנועה בין מחלף בן שמן ללטרון לכיוון מזרח. מהמשטרה נמסר עוד כי "שוטרי אגף התנועה נמצאים במקום ומבצעים אכיפה כלפי נהגים שמבצעים הפרעה לתנועה".

מארגני המחאה הצהירו מוקדם יותר כי "לא ניכנע למשטרת נתניהו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות