אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: "הישארו בבית - מהלילה זו כבר לא המלצה"

נתניהו: "הישארו בבית - מהלילה זו כבר לא המלצה"

המלצות משרד הבריאות הופכות לתקנות לשעת חירום - אסור לצאת מהבית למעט לעבודה, לקניית מזון ותרופות, לקבלת שירות רפואי או להליך משפטי. לדברי ראש הממשלה, בשלב הראשון התקנות לשעת חירום יהיו בתוקף למשך שבעה ימים; נתניהו הוסיף כי "עד יום ראשון נגיע ל-3,000 בדיקות ביום. שבוע לאחר מכן נגיע ל-5,000 בדיקות ביום". הוא קרא להקמת ממשלת חירום לאומית

19.03.2020, 21:20 | צבי זרחיה

עליית מדרגה במאבק בקורונה: הממשלה תאשר הלילה את הפיכת ההמלצות של משרד הבריאות לתקנות לשעת חירום, שיאסרו יציאה מהבית למעט יציאה לעבודה וחזרה, לקניית מזון ותרופות, לקבלת שירות רפואי או להליך משפטי.

לתקנות המלאות לחצו כאן

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב: "הכפלת מספר החולים כל כמה ימים עלולה להביא, חלילה, לקורבנות רבים. שלשום ביקשתי ממכם להישאר בבית. יש היענות לכך, אבל לא מספקת. הממשלה תאשר הלילה תקנות לשעת חירום, שבמסגרתן תתבקשו להישאר בבית. זה לא המלצה, זו תקנה מחייבת שתיאכף על ידי רשויות האכיפה".

נתניהו המשיך ואמר: "מטרתן של התקנות היא להבטיח שכמה שפחות אנשים יידבקו, ושכמה שפחות אנשים ידביקו. מדובר בהצלת חיים רבים. הצלה ממוות של משפחה, חברים ושכנים. אם מישהו חושב שאני מגזים, תסתכלו על התמונות מספרד או מאיטליה, תסתכלו על הצוותים שכבר לא מטפלים בחיים, הם מעמיסים את המתים בכלי רכב מיוחדים. אסור שזה יקרה כאן.

"לכן הלילה התקנות ייכנסו לתוקפן, מיד אחרי שיאושרו בממשלה. בשלב הראשון הן יהיו בתוקף למשך שבעה ימים. כולם נשארים בבית, למעט מי שעבודתו אושרה.

"יש החרגות מסוימות מהתקנות, ואנו מצפים שלא תנצלו אותן לרעה. גם אם אתם יוצאים החוצה לזמן קצר, אל תתקהלו, אל תתגודדו. שמרו מכל משמר על כלי ההיגיינה ועל מרחק של שני מטרים, ורצוי הרבה יותר. זה לא משחק, זה יכול לחרוץ גורלות".

נתניהו, הערב, צילום: יואב דודקביץ נתניהו, הערב | צילום: יואב דודקביץ נתניהו, הערב, צילום: יואב דודקביץ

נתניהו ציין כי "מדובר בצעד שלא היה כמותו מאז הקמת המדינה, אבל לא הייתה מגיפה כזו מאז הקמת המדינה וב-100 השנים האחרונות. מדינה דמוקרטית מתבססת קודם כ על השותפות בין הממשלה לאזרחיה ובין אזרחים לאזרחים. אני רוצה להביע הערכה לכם, אזרחי ישראל, לצוותים הרפואים אבל גם למתנדבים, לשליחים, לקופאיות, ולכתבים שמעבירים את ההנחיות שלנו כמסר לציבור. יש היענות נרחבת בציבור לדברים הללו וזה חשוב. אני אומר את כל זה כדי להבין שאנו נותנים בכם אמון .יש החרגות מסוימות מהתקנות, ואנו מצפים שלא תנצלו אותן לרעה".

לדברי ראש הממשלה, "עד יום ראשון נגיע ל-3,000 בדיקות ליום. שבוע לאחר מכן נגיע ל-5,000 בדיקות ליום. זה ישים את ישראל בצמרת המדינות בעולם".

ראש הממשלה ציין כי ישראל "מפעילה את כל אמצעיה" להצטיידות בחליפות מגן, מסכות פנים ומכונות הנשמה. "200 מדינות, להוציא אולי אחת או שתיים, מתחרות בתחרות עזה על הציוד הזה. כולל ארצות הברית", אמר נתניהו. "גם אם יש צפי שמתישהו תפרוץ מגיפה כמו הקורונה - אי אפשר להחזיק מחסנים במשך שנים עם ציוד מתכלה. אנחנו מפעילים את משרד החוץ, משרד הביטחון ומחלקת הרכש שלו ואת המוסד".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר: "אנחנו נוקטים היום צעדים קשים, מצמצמים מאוד את התנועה של האנשים מחוץ למרחב הבית. תצאו מהבית רק לדברים שאתה חייבים - עבודה שאושרה בתקנות, קניות או טיפולים רפואיים.

"רבים שואלים אותנו מה יקרה בעוד שבוע או בעוד חודש", המשיך בר סימן טוב. "אנו רוצים להשיג שלושה דברם חשובים: להאט את התפרצות המחלה בישראל, להפחית את מספר החולים ולשטח את העקומה. לפזר את החולים על פני ציר הזמן. הזמן משחק לטובתנו. כל יום שעובר בו אנו דוחים את ההתפרצות אנו מרוויחים זמן: קונים עוד ציוד מיגון, תרופות, מכונות הנשמה ועוד. אנו יודעים היום הרבה יותר על המחלה ממה שידענו לפני לא הרבה זמן. ההצלחה שלנו במאבק בקורונה תלויה בכולנו".

משה בר סימן טוב, צילום: יואב דודקביץ משה בר סימן טוב | צילום: יואב דודקביץ משה בר סימן טוב, צילום: יואב דודקביץ

בר סימן טוב הודה כי זהו רק תחילתו של המאבק. "אנו אומרים לכם ביושר שזה כנראה יהיה ארוך. לא יודעים עד כמה, אבל נערכים בהחלט לתרחישים ארוכים", אמר. "טובת הציבור ובריאותכם מנחה אותנו. אלה החלטות קשות ואנו דנים הרבה ומתייעצים עם מיטב המוחות במדינה ובעולם. הם אמרו לנו חד-משמעית - תלכו קדימה, תמשיכו במה שאתם עושים. זה מה שיציל אתכם. הרווחתם הרבה מאוד זמן, ותמשיכו להרוויח זמן". את דבריו חתם מנכ"ל משרד הבריאות בכך ש"יש לנו תקווה שאם כולנו נקפיד על ההנחיות, לא רק שנצלח את המשבר, גם נצא ממנו מחוזקים".

לפי ההנחיות המעודכנות של משרד הבריאות שפורסמו שלשום, משרד הבריאות אוסר להגיע לפארקים, גני שעשועים וחופי הים. התחבורה הציבורית לא תפעל בערבים ובסופי שבוע, ולציבור אסור להגיע גם לקניונים. התרחישים היחידים לפיהם מותר לצאת מהבית הם הצטיידות במזון, תרופות וקבלת שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים. קשישים ואנשים בכל גיל, הסובלים ממחלות כרוניות קשות, נדרשים להימנע ככל הניתן מלצאת מהבית ומאירוח אנשים בבית, למעט שירותים חיוניים. יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית.

כמו כן, משרד הבריאות הודיע כי יש להימנע ממגע פיזי, כולל חיבוקים ולחיצות ידיים , להקפיד לפתוח דלתות שלא בעזרת כף היד, להמעיט בנגיעה בפנים ולרחוץ ידיים כמה שניתן. בהנחיות החדשות נכתב גם כי יש לאוורר את הבית וחלטא ידיות ודלתות, להימנע מנישוק מזוזות ותשמישי קדושה אחרים, ולהימנע מעישון.

ד"ר אירית לקסר, ראש אגף הגריאטריה במשרד הבריאות סיפקה היום הערכה מבהילה, לפיה "בעוד יומיים-שלושה יהיו מאות מונשמים שחולים בנגיף". להערכתה, תוך פחות מחודש יהיו בישראל עוד אלפי מונשמים שחולים בנגיף הקורונה.

"לא רק שיש עלייה של מאה חולים ביום, הדבר המשמעותי ביותר הוא שלפני כמה ימים היו שלושה חולים קשים וכיום יש כבר מונשם אחד. קצב העלייה גבוה בטור", קבעה ד"ר לקסר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות