אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסגר הגיע לאמזון: רוב המשלוחים לישראל הופסקו צילום: איי פי

הסגר הגיע לאמזון: רוב המשלוחים לישראל הופסקו

עומס וקשיים לוגיסטיים שיצר משבר הקורונה אצל ענקית המסחר המקוון הביאו לעצירת מרבית המשלוחים לישראל ולהפסקת המבצע של משלוח חינם בהזמנה מעל 49 דולר. גם מקרב המוצרים שנשלחים צומצם המגוון

22.03.2020, 10:18 | אורנה יפת ומירב קריסטל

הסגר בעקבות משבר הקורונה מגיע לאמזון. ענקית המסחר המקוון האמריקאית עצרה את מרבית המשלוחים לישראל. בשלב ראשון הפסיקה אמזון את מבצע המשלוח חינם לישראל שהציעה מאז נובמבר במשלוחים של מעל 49 דולר. בנוסף, עצרה את השילוח לישראל של מרבית המוצרים באתר, למעט מוצרי תינוקות, ציוד רפואי וציוד לחיות מחמד. אלה עדיין נשלחים לישראל אך גם בקטגוריות הללו אמזון צמצמה משמעותית את המגוון שנשלח לארץ.

קראו עוד בכלכליסט

 

כמה קונים, הרוכשים מאמזון בחו"ל באופן קבוע, ניסו לבצע ללא הצלחה הזמנת מוצרים שאותם כבר הזמינו בעבר מאמזון ושולחו לישראל. החל משבת בצהריים קיבלו הלקוחות הודעה כי לא ניתן לשלח את המוצר לכתובת הנדרשת בישראל. בני בוחניק, מייסד קבוצת "כזה אני רוצה" שעוסקת בייבוא אישי ובין היתר מאמזון, אמר בשיחה ל"כלכליסט": "אמזון הורידה את השלטר. עברתי על עשרות מוצרים באמזון ארה"ב ואמזון אנגליה. בשעות הבוקר עוד היו מוצרים בודדים שניתן היה להזמין לישראל בתמורה לתשלום עבור המשלוח, אבל הם היו מעטים וזה היה כנראה רק עניין של עדכון, עד שגם האפשרות הזו בוטלה".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

 

בניגוד לשילוח מאמזון בארה"ב או אירופה, השילוח לבית הלקוח דרך הפלטפורמה של אמזון בישראל נמשך כרגיל, ואולי אפילו מקבל תאוצה בימים האחרונים בגלל סגירת הקניונים בארץ, שכן מדובר בסוחרים ישראלים שמשלחים מהמרלו"ג המקומי.

 

ההערכות הן כי אמזון הבינלאומית תעצור את השילוח למדינות זרות ולא רק לישראל, ויש לכך כמה סיבות. אחת מהן שהיא שעל רקע התפרצות נגיף הקורונה זינק הביקוש למשלוחים מקוונים ומקשה על החברה לעמוד בביקושים.

עדיפות למוצרים חיוניים

 

בשבוע האחרון נוצר מחסור בהרבה מוצרי צריכה סטנדרטיים באמזון והחברה החלה לעכב משלוחים של מוצרים לא חיוניים ולתעדף משלוח של מוצרים חיוניים. אמזון הוציאה מייל לסוחרים שלה בעולם שהיא נותנת עדיפות למוצרי צריכה לבית וציוד רפואי הנדרשים לצורך שימוש בסיסי בשל התפרצות נגיף הקורונה. החברה עצרה לזמן הקרוב ספקים שביקשו לשלוח למחסני אמזון מוצרי אלקטרוניקה והודיעה כי תינתן עדיפות למוצרי תינוקות, מוצרי מכולת, מוצרי בריאות, ואף ציוד לחיות מחמד. אלא שעיכוב משלוחים נוגד את מדיניות ענקית הסחר שחרטה על דגלה שירות מהיר, זול ויעיל. סיבה נוספת להפסקת השילוח מצד אמזון היא הנחיות במדינות שונות לשמור ציוד חיוני למדינה עצמה. גם אם לא מדובר בהוראות רשמיות, יש הבנות בחלק מהמדינות שכרגע משאירים סחורות בשוק המקומי.

חבילות מאמזון
חבילות מאמזון צילום: איי פי

סיבה נוספת ומשמעותית מבחינתה של אמזון היא הפסקת הטיסות. בשל התפרצות הנגיף בעולם נסגרו השמיים כמעט לחלוטין והופסקו הטיסות לישראל וממנה. רוב הסחורה שמיובאת ביבוא אישי מועברת במטען של טיסות רגילות. אלא שאלה כרגע הופסקו כמעט לחלוטין, והמשלוחים של ציוד נעשים במטוסי מטען של חברות שילוח בינלאומיות. הפסקת הטיסות גרמה לכך שעלויות שינוע המטענים והלוגיסטיקה שילשו עצמן בשבועות האחרונים. עד יום שבת, אמזון עוד המשיכה להציע ללקוחות ישראלים משלוח חינם בהזמנה של 49 דולר ומעלה, אבל נראה כי החל מהיום גם עבור אמזון הגדולה מחירי ההטסה והלוגיסטיקה הפכו את השילוח חינם ללא כלכלי.

אמזון השקיעה לא מעט משאבים בשנה האחרונה בכניסה לישראל. ישראל נחשבת למדינה שצרכניה חובבי משלוחים מחו"ל והצרכן הישראל העביר לא מעט מהקניות לאתרים זרים. ולמרות זאת, ישראל היא עדיין מדינה קטנטנה מבחינת אמזון הגדולה וכאשר הענקית חווה חוסרים, איחורים בשילוח, וזינוק בעלויות הלוגיסטיות, אפשר להניח כי במערך השיקולים שלה, ישראל נמצאת במקום נמוך למטה.

הזמנות לסוחרים המקומיים

אמזון היא לא היחידה שהפסיקה את השילוח חינם לישראל. אחד האתרים היותר חביבים על הישראלים הוא iHerb – אתר פופולרי לממכר תוספי תזונה, ויטמינים, ומוצרי בריאות. בחודשים האחרונים הציע האתר משלוח חינם לישראל בקנייה מעל 40 דולר. לפני שלושה ימים הופסק המבצע של משלוח חינם לישראל. ביום חמישי האחרון אף החלה iHerb להגביל את מספר היחידות ממוצר מסוים שהיא מאפשרת לרכוש ל־4 לכל היותר לכל לקוח. החברה גם הודיעה ללקוחות כי הפסיקה את שירות האיסוף מנקודות מכירה, בשל העובדה שמרבית נקודות האיסוף בישראל נסגרו.

העובדה שאמזון הורידה משמעותית את הפעילות בישראל מהווה הזדמנות לסוחרים המקומיים. בשבוע האחרון הופסק המסחר הקמעונאי בישראל מלבד חנויות פארם ומרכולים, וכעת יש לקמעונאים שמוכרים באינטרט הזדמנות להגדיל נוכחות אל מול הצרכנים.

מאמזון נמסר בתגובה: "בעקבות גידול בביקוש, צמצמנו באופן זמני את היצע המוצרים הזמינים למשלוח לישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות