אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד העבודה: מעונות היום הציבוריים יצטרכו להחזיר להורים את הכסף מיום הסגירה צילום: יריב כץ

משרד העבודה: מעונות היום הציבוריים יצטרכו להחזיר להורים את הכסף מיום הסגירה

משרד העבודה והרווחה הודיע כי הורים לא נדרשים לשלם עבור מעונות יום ומשפחתונים ציבוריים שבהם לא התקיימה פעילות בגלל משבר הקורונה. מעונות היום הפרטיים: בלי חבילת סיוע - נקרוס וניאלץ לסגור

22.03.2020, 11:12 | שחר אילן
מעונות היום והמשפחתונים הציבוריים יידרשו להחזיר כסף עבור כל תקופה שבה לא היו לימודים. כך הודיע היום משרד העבודה והרווחה. ההוראה אינה חלה על מעונות היום הפרטיים. סביר שהמצב שם זהה אבל מדובר בעצם ביחסים צרכניים בין לקוחות לעסק פרטי. התאחדות מעונות היום הפרטיים טוענת שאם לא תמצא תוכנית להצלת המעונות, הם יקרסו ולילדים לא יהיה לאן לחזור.

קראו עוד בכלכליסט

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי "בהוראת משרד הבריאות, החל מ-15.3.2020 לא מתקיימת כל פעילות במעונות היום ובמשפחתונים. בהתאם לחוק, הורים אינם נדרשים לשלם עבור תקופה בה לא התקיימה פעילות, ולא יהיה בכך כדי לפגוע בזכויותיהם בעת חזרה לשגרת פעילות".

המשרד הודיע ש"הארגון המפעיל מחויב להחזיר להורים תשלום יחסי בגין הימים בהם לא התקיימה פעילות במעונות היום ובמשפחתונים ועל ההורים לפנות אליהם".

גן ילדים. הגננות והמטפלות יוכלו לבקש דמי אבטלה, צילום: אפי שריר גן ילדים. הגננות והמטפלות יוכלו לבקש דמי אבטלה | צילום: אפי שריר גן ילדים. הגננות והמטפלות יוכלו לבקש דמי אבטלה, צילום: אפי שריר

במשרד העבודה והרווחה מציינים ש"צוותי המעונות שיוצאו לחופשה ללא תשלום על ידי מעסיקיהם יוכלו לבדוק זכאותם לדמי אבטלה. מפעילי משפחתונים יוכלו לבדוק זכאותם מהמדינה לחבילת הצעדים להפחתת עלויות לעסקים וסיוע מיוחד לעצמאיים".

בהתאחדות מעונות היום הפרטיים טוענים שאם לא יקבלו חבילת סיוע ייחודית יאלצו לסגור את המעונות ולילדים לא יהיה לאין לפעול. בעצומה שהעלתה לרשת כותבת ההתאחדות ש"בבת אחת נזרקנו למערבולת שבה ירדנו ממאה לאפס הכנסות, אבדנו את הפרנסה כי אין פעילות בגן, התשלומים הקבועים ממשיכים (שכר דירה, ארנונה עסקית, מים, חשמל ועוד)".

בארגון מציינים ש"את העובדים שלנו שחררנו לחל"ת אך אנו כעצמאים לא זכאים לכך ובתוך המערבולת הזו אם הממשלה לא תיקח עלינו אחריות ותשפה אותנו כספית, נאלץ לסגור את מעונות היום הפרטיים כבר במהלך אפריל". לדבריהם, "הטבות מיסים לא עוזרות כשאין הכנסות. "אם בארה"ב הנאו-קפיטליסטית הכריז הנשיא טראמפ כי כל מי שנפגע כלכלית מהמשבר יפוצה אישית. הרי שעל אחת כמה וכמה, במדינה בעלת מסורת יהודית ואזרחית של ערבות הדדית, יש למצוא את הדרכים לתמוך במעונות היום לבל יגיעו לסף קריסה".

ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה קרא לשר האוצר ושר העבודה והרווחה להעניק למפעילות המשפחתונים דמי אבטלה כמו לשכירים. לדבריו, "ההצעה להעביר למפעילות 'מענק עצמאיים' לא תפתור את המצוקה". מדובר במקצוע נפוץ במיוחד בציבור החרדי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות