אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות דורשת רשת ביטחון לחוסכים לפנסיה - כמו ב-2008 צילום: דוברות ופרסום בהסתדרות

ההסתדרות דורשת רשת ביטחון לחוסכים לפנסיה - כמו ב-2008

בעקבות הירידות החדות בשווקים דורשת ההסתדרות להגן על החוסכים לפנסיה - ובמיוחד על מי שעתידים לפרוש בקרוב. "ההכרזה על רשת ביטחון שנעשתה ב-2008 תרמה לייצוב השווקים בעלות נמוכה", כתב יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד לממונה על שוק ההון משה ברקת. "יש מקום לקבוע אותה שוב במתכונת דומה"

22.03.2020, 17:13 | רחלי בינדמן

הנה זה מגיע: בדיוק כמו שקרה במשבר הפיננסי הגלובלי בשנת 2008 דורשת כעת ההסתדרות להכריז על רשת ביטחון לחוסכים לפנסיה מפני הפסדים. זאת, בעקבות הירידות החדות שנרשמו בשווקים בשבועות האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

הפנייה בעניין זה הועברה על ידי יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד לממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון משה ברקת. לדברי בר דוד, "הבטחת הגנה מינימלית לחוסכים לפנסיה ולגמלאים מתחייבת לאור הנסיבות הנוכחיות במשק ובשוקי ההון... אימוצה יתרום גם להתייצבות השווקים והביקושים".  

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, צילום: דוברות ופרסום בהסתדרות יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד | צילום: דוברות ופרסום בהסתדרות יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, צילום: דוברות ופרסום בהסתדרות

בר דוד מציין כי שווי הפגיעה המדויק בפנסיות של הציבור עדיין איננו ידוע, אך "פגיעה ודאית ומיידית תיגרם לעובדים הפורשים לפנסיה בימים אלו ובזמן הקרוב". לדברי בר דוד, אוכלוסיית עובדים זו נמצאת במצב בלתי אפשרי, כאשר מחד משיכת קצבה מידית תביא למימוש בלתי הפיך של הפסדי הון ולקיבוע סכומי קצבה נמוכים, ומאידך בעת הזו לא קיימות להם אפשרויות תעסוקה ולרבים מהם גם אין זכאות לדמי אבטלה מפאת גילם".

"למעשה, הירידות בשווקים עלולות להביא גם להפחתת קצבאות לגמלאים פעילים, מאחר שהחיסכון המגבה את תשלום קצבאות אלו כולל גם נכסים פיננסיים שערכם ירד, וככל שהשווקים לא יפצו על ירידות אלו, ייווצר גירעון אקטוארי אשר יחייב הפחתות קצבה".

בר-דוד הזכיר את תכנית רשת הביטחון שעלתה ב-2008: "כידוע, רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני כבר נקבעה בעבר בישראל, במסגרת החלטת ממשלה 4323, על רקע הירידות החריפות בשוקי ההון במהלך המשבר הפיננסי העולמי של 2008-09. כזכור, ההכרזה על רשת הביטחון של 2008 תרמה להתייצבות השווקים, ועקב התאוששות השווקים, הביאה לתרומה גדולה בעלות תקציבית זניחה".

לפיכך, ביקש "לאור הנסיבות הדומות, אותן אנו רואים בשבועות האחרונים בשוקי ההון ובמשק, , אנו סבורים כי יש מקום לקבוע בהקדם האפשרי רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני, במתכונת דומה לזו שנקבעה ב-2008".

רשת הביטחון מ-2008 קבעה כי החל מגיל 57 תינתן הגנה לחיסכון הפנסיוני, ההצטרפות תהיה אוטומטית, מבחן סך החיסכון הפנסיוני הוא השכר הממוצע, וגובה הסכום המבוטח היה 750 אלף שקל.

לא ברור לאילו חסכונות מכוונים כעת בהסתדרות. קרנות הפנסיה הותיקות אמנם מושקעות בבורסה, אך הקצבאות לא מושפעות מההשקעות ואמנם הפסדים בשווקים עלולים לייצר גרעונות אקטוארים שיפגעו בקצבה.

מנגד, קרנות הפנסיה החדשות וביטוחי המנהלים מושפעים מהירידות בשווקים, אך שם אין חשש לגרעונות, פשוט הקצבה של החוסכים עלולה להישחק אם הם לקראת פרישה.

רשת הביטחון ב-2008

רשת הביטחון מ-2008 קבעה כי ההגנה תינתן על פני שלוש שנים לחוסכים מגיל 57. עוד נקבע, כי ההצטרפות תהיה אוטומטית, וגובה הסכום המבוטח יהיה 750 אלף שקל, כלומר - מי שיפרוש בטווח של שלוש שנים וחסכונותיו שנצברו יהיו נמוכים מסכום זה, יזכה להשלמה.

הבעיה היתה שרוב החוסכים צברו בשלב זה סכומים גבוהים משמעותית, כך שהרשת הגנה בעיקר על חסכונות של השכבות החלשות. בסופו של דבר, כיוון ששוקי ההון תיקנו את הירידות - רשת הביטחון מעולם לא הופעלה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות