אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשכת עוה"ד: "לדחות את מועד גביית התשלום על קרקעות מדינה עד להתבהרות המצב" צילום: יאיר שגיא

לשכת עוה"ד: "לדחות את מועד גביית התשלום על קרקעות מדינה עד להתבהרות המצב"

הלשכה מבקשת לדחות מועדי תשלום לקבלנים שזכו בחודשים האחרונים במכרזים לרכישת קרקעות מדינה. הסיבה: בעקבות התפרצות הקורונה לקבלנים קשה כעת לקבל מימון בנקאי. רמ"י: "קשובים לצורכי השוק ועוקבים כל העת אחרי המצב"

22.03.2020, 18:24 | שלומית צור

בהמשך לסירובה של רשות מקרקעי ישראל לדחות את מועד התשלום על קרקעות שבהן זכו קבלנים במכרזים שהתקיימו בחודשים שלפני משבר הקורונה - מה שמקשה עליהם לקבל מימון להקמת הפרויקטים - פנתה היום (ראשון) גם לשכת עורכי הדין לרשות בדרישה לדחות את מועד התשלום.  

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בקבלנים שזכו לפני פרוץ המשבר במכרזים על קרקעות במספר ערים כמו אילת, עפולה, חיפה, ראשון לציון, מודיעין ונופי הגליל, חלקם במסלול מחיר למשתכן. לאחר פרוץ המשבר, פנו הקבלנים לרמ"י בשל הקביעה במכרז כי התשלום על הקרקע יושלם בתוך 90 יום, וביקשו לדחות את המועד, בין היתר בשל קושי לקבל כיום ליווי בנקאי מהבנקים, אך גם בשל אי הוודאות בשוק הנדל"ן, שצפוי להימשך זמן רב, והיעדר נכונות של הציבור בימים אלה לרכוש דירות. למרות שברמ"י החליטו על הקפאת מכרזים חדשים, וועדת המכרזים השיבה בשלילה לבקשת הקבלנים לדחות את מועד התשלום על הקרקעות בשל אי הוודאות בשוק.

יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי, צילום: יאיר שגיא יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי | צילום: יאיר שגיא יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי, צילום: יאיר שגיא

"בימים האחרונים מוצאים עצמם יזמים רבים שזכו במכרזים שפורסמו על ידי רשות מקרקעי ישראל בפני קושי רב למצוא בנקים אשר יעמידו מימון שיאפשר את התשלום עבור הקרקע והוצאות פיתוח", כתבו יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי ויו"ר משותף פורום קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין עו"ד אברהם ללום, במכתב למנכ"ל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון ולבכירים נוספים."כידוע במסגרת הזכייה הזוכה נדרש להשלים את מלוא התמורה לרמ"י תוך 90 יום ממועד הזכייה. במקרים לא מעטים מדובר בסכומים משמעותיים של מאות מיליוני שקלים. לא למותר לציין כי הסדרת מימון בהיקפים משמעותיים אורכת זמן רב".

חימי וללום מציינים כי פרוץ משבר הקורונה וההגבלות שמוטלות על הציבור בישראל גורמות למשבר כלכלי, המשליך גם על שוק הנדל"ן המקומי. "עד כדי כך שכיום כמעט ולא מתבצעות עסקאות רכישה של דירות על ידי הציבור ומרבית בעלי המקצוע כמעט סגרו חלק גדול מהמשרדים שמלווים את העסקאות בהתאם להנחיות ממשלה ומשרד הבריאות", נכתב במכתב.

"למעשה, כיום בקרב המומחים שוררת הסברה כי אין עדיין אפשרות לאמוד את היקף הנזק של המגיפה למשק ואת ההשלכות על המערכת הפיננסית והכלכלית. כל אלה מביאים למצב העדר וודאות מובהק המשפיע על התנהלות של הגורמים המממנים אליהם פונים היזמים בכדי לממן את התשלומים לרמ"י".

חימי וללום מוסיפים כי בעקבות המצב, "מרבית הגורמים המממנים עצרו את תהליך בדיקות הפרויקטים תוך שהם נוקטים בשלב זה במדיניות זהירה עד שיתבהרו פני הדברים ולפיכך משהים את כלל הליכי בחינת מתן מימון". עוד הם מציינים כי "הצפי למיצוי האפשרות לקבלת מימון מגורמי המימון השונים אינו ברור והוא צפוי להתעכב".

על כן דורשים חימי וללום כי בהמשך להחלטת רמ"י להקפיא מכרזים חדשים בעקבות משבר הקורונה, ולהחלטת שרת השיכון יפעת שאשא ביטון לדחות אירועי בחירת דירות של זכאי מחיר למשתכן, בפרויקטים עתידיים שבהם זכו קבלנים בחודשים האחרונים, כך מצופה כי רמ"י תדחה גם את מועד התשלום הקבוע במכרזים בגין קרקעות אלה. "אנו סבורים כי בנסיבות המיוחדות והקיצוניות בבחינת כח עליון ממש, יש לאפשר לדחות את המועד לביצוע התשלומים לפרק זמן ראוי קדימה על מנת לאפשר לכולנו להתגבר על הקורונה להרגיע את השווקים ואז לאפשר לבנקים לבחון את מימון הפרויקטים עבור אותם יזמים רלוונטיים".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי: "אני מצפה שמקבלי ההחלטות בנוגע למימוש המכרזים שפורסמו על-ידי רשות מקרקעי ישראל ייענו לפנייתנו בחיוב, תוך הכלת והבנת המצב אליו נקלע המשק הישראלי כולו. משבר נגיף הקורונה פגע בכולנו ואין לי כל ספק שההתחשבות המתבקשת על ידינו, תתרום את חלקה החשוב של רמ"י להתמודדות עם מימדיו העצומים של המשבר".

מרמ"י נמסר בתגובה: "רשות מקרקעי ישראל עוקבת אחר ההתפתחויות בשוק הנדל"ן מתוך מטרה להמשיך את פעילותו באופן רציף ככל הניתן בעת הזו. משרד האוצר אף פועל אל מול הבנקים על מנת להמשיך את פעילות האשראי ובהתאם לדיווחי בנק ישראל, ההנחיות מיושמות. לצד זאת, הסוגייה נבחנת על בסיס יומי. אם וכאשר תתקבל החלטה על דחיית מועדי התשלום עבור קרקע ופיתוח, תפורסם על כך הודעה. בכל מקרה, ככל וזוכה ספציפי לא יעמוד בתנאי זכייתו, הרי שקיימת לו על פי דין, וביתר שאת בתקופה מאתגרת זו, זכות למסור טיעוניו קודם קבלת החלטה בעניינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות