אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיוט אמריקאי: רק אל תקראו לזה חילוץ צילום: גטי אימג'ס

דעה

סיוט אמריקאי: רק אל תקראו לזה חילוץ

עם נשיא שלא מספק תשובות אמינות ושר אוצר שמכבס מילים, הרופאים בארה"ב הפכו לגיבורי־על

23.03.2020, 07:39 | ויקי אוסלנדר

בסוף השבוע האחרון שמה של האפידמיולוגית הראשית בבית החולים האוניברסיטאי בשיקגו הפך טרנדי ברשתות החברתיות ובכותרות. חלקה של ד"ר אמילי לאנדון במסיבת העיתונאים שכינס מושל מדינת אילינוי כדי להודיע על הסגר, עמד על שש דקות בלבד. ובכל זאת, היא תפסה את תשומת לב המדינה כולה עם המסר התקיף אך מרגיע שלה: "הווירוס הזה איננו סלחני. סגר מוצלח פירושו שתרגישו שזה היה מיותר, ואתם תצדקו. כי מיותר פירושו שדבר לא קרה למשפחות שלכם".

קראו עוד בכלכליסט

ד"ר אמילי לאנדון. "סגר מוצלח פירושו שתרגישו שהיה מיותר" , צילום מסך: Youtube ד"ר אמילי לאנדון. "סגר מוצלח פירושו שתרגישו שהיה מיותר" | צילום מסך: Youtube ד"ר אמילי לאנדון. "סגר מוצלח פירושו שתרגישו שהיה מיותר" , צילום מסך: Youtube

אחרי לאנדון הפוקוס והכותרות עברו לרופא אחר - ד"ר אנתוני פאוצ'י, שהוכתר במשבר הנוכחי ל"רופא של המדינה" ו"קול ההיגיון של אמריקה". גם הוא נכח במסיבת עיתונאים, רק הפעם של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הפעם לא המסרים תפסו את הכותרות, כי אם דמותו הנבוכה של ד"ר פאוצ'י, תוך שהוא מליט את פניו בידיו, ניצב בדממה מאחורי הנשיא, בזמן שהאחרון מכנה את מחלקת המדינה "מחלקת המדינה העמוקה".

זהו סיפורה של הכלכלה הגדולה בעולם שמחפשת מנהיג, ומוצאת אותו בגיבורים שהם רופאים אלמונים ולא מנהיגים שזופים.

הבעיה היא כמובן לא רק אי־אמון מתמשך בנשיא המכהן, אלא בכל אנשי הנשיא, שלא נמצא ביניהם מי שיספק תשובות אמינות ומשכנעות. "אני רוצה להבהיר, זה לא חילוץ, אנחנו לא מחפשים חילוצים", אמר שר האוצר סטיב מנוצ'ין למחוקקים בסוף השבוע, בזמן שהסביר כי הממשל שוקל להעניק ערבויות, הלוואות ואמצעים אחרים כדי לעזור לתעשיות להתמודד עם הקורונה. "ייתכן שישנן תעשיות שיושפעו מאוד ויש להן בעיות חוב. אני מניח שחברות התעופה יהיו בראש הרשימה, כמו גם מלונות וחברות קרוזים", אמר.

לא משנה כמה יתאמץ הממשל להתרחק ממילים מסוימות, ניסיון הטשטוש נכשל וכמובן שכולם מגדירים את המהלכים הללו חילוץ. פעולה שגורמים מקרב הדמוקרטים והרפובליקנים, בהסכמה יוצאת דופן, ביקרו כלא נחוצה (לפחות בינתיים) לתעשיית התעופה הרווחית (ולא אהובה). אפילו כמה גורמים בתעשייה עצמה אמרו שהם הרבה יותר איתנים מכפי שכולם סבורים.

בינתיים, בעולם האמיתי, שלושה שכנים והכלבים המשועממים שלהם שומרים על המרחק התקני ודנים במצב. להערכתם, הזכאות לדמי אבטלה תוארך ל־18 חודשים, כמו אחרי פיגועי 11 בספטמבר. הם עדיין עובדים במקצועות היפים והחופשיים, כמו הייטק וקולנוע, אבל דואגים לאחרים ומספרים שכל עובדי קרקס סירק דו סוליי קיבלו הודעה משונה באינסטגרם מהבעלים, שהוא סוגר את הבאסטה וכולם מפוטרים.

בקפה השכונתי כבר אין שולחנות וכיסאות. אחרי שמזמינים קפה, מערך התשלומים ה"מתקדם" בניו יורק, שמתגאה בגישת ה"ללא מזומנים" ובמסכי מגע, הופך לנקודת חולשה. אחרי התשלום והחתימה, הבריסטה מנקה את המסך עם חומר חיטוי. לידה ניצב שלט "הבריסטות הם הרוח החיה שלנו, בגלל המצב, הקמנו בשבילם צנצנת טיפים וירטואלית ב־venmo. כל דבר יעזור!". לעת עתה, במסיבות עיתונאים רשמיות מדברים על סיוע לתעשיות. במציאות, האזרח הקטן נסמך על נדיבותם של עוברי אורח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות