אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש דברים שאי אפשר לחלוק צילום: רויטרס

דעה

יש דברים שאי אפשר לחלוק

אסור לבני גנץ להיעתר להצעה של בנימין נתניהו לחלוק את תיק המשפטים בין הסיעות. כיצד ניתן יהיה להגיע להסכמות על מינויו של פרקליט מדינה קבוע? ויותר מכך, על מינויו של יועץ משפטי לממשלה, עם פרישתו של אביחי מנדלבליט?

23.03.2020, 09:14 | צבי זרחיה

ההצעה המתגבשת להקמת ממשלת אחדות כוללת כמה סעיפים מתמיהים, ובהם ההצעה לרוטציה במשרד המשפטים. לפי ההצעה, השר ימונה ממפלגה אחת וסגנו מהמפלגה השנייה. כל החלטה תהיה טעונה את הסכמת שניהם, ולאחר שנה וחצי הם יתחלפו בתפקידים. מדובר בהצעה אבסורדית, כפי שממחיש היטב הניסיון הקודם לחלוק משרד בזמן ממשלת אחדות.

קראו עוד בכלכליסט

בנימין נתניהו ובני גנץ, צילום: רויטרס בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס בנימין נתניהו ובני גנץ, צילום: רויטרס

ב־1986 שמעון פרס מיצה את כהונתו כראש ממשלה, פינה את מקומו לטובת יצחק שמיר ועבר למשרד החוץ. שם מינה את אברהם טמיר למנכ"ל המשרד ואת יוסי ביילין כמנכ"ל נוסף לתחום המדיני. שניהם היו בעלי אותה אידיאולוגיה וחילקו ביניהם את האחריות לפי יבשות, ובכל זאת ניכרו ביניהם מתחים רבים. כל אחד משך לכיוון אחר והדבר פגע בעבודת המשרד.

עכשיו רק נותר לדמיין איזה כאוס ייווצר אם בני גנץ ייעתר להצעה של בנימין נתניהו, במיוחד כאשר מערכת המשפט עומדת במוקד המתקפות של הליכוד. כיצד ניתן יהיה להגיע להסכמות על מינויו של פרקליט מדינה קבוע? ויותר מכך, על מינויו של יועץ משפטי לממשלה, עם פרישתו של אביחי מנדלבליט בפברואר 2022? כיצד יסכמו ביניהם על מינויי שופטים? על הצעות חוק ממשלתיות ופרטיות שיוגשו לשר המשפטים, המכהן כיו"ר ועדת השרים לחקיקה? חילוקי דעות צפויים גם לגבי תשובות המדינה לבג"ץ. שר משפטים מטעמו של נתניהו ירצה לקדם את רפורמת המשילות, את פסקת ההתגברות ואת חוק היועמ"שים. זה ייצר התנגשות חזיתית בהבטחות גנץ לבוחרים, ובהן איסור הטלת המנדט להקמת ממשלה על מי שהוגש נגדו כתב אישום והגבלת כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות.

נתניהו מבטיח לגנץ הרים וגבעות כדי שיוכל להישאר במעון בבלפור. אם גנץ יחבור לנתניהו, הוא לא רק יפר את הבטחותיו המרכזיות לציבור, אלא גם ישתף פעולה עם שיתוק משרד המשפטים ופגיעה במערכת אכיפת החוק, שאותם ריסק נתניהו ב־11 שנות שלטונו. הציבור לא יסלח לגנץ על כך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות