אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת סרביה הקפיאה את התשלום על הפעלת חוות הרוח של אנלייט צילום: יונתן בלום

ממשלת סרביה הקפיאה את התשלום על הפעלת חוות הרוח של אנלייט

סרביה משעה, למשך תקופת צו החירום, את מחויבותה לתשלום התעריף המלא בגין ייצור החשמל במתקן, העומד כיום על כ־97 יורו למגה־ואט מיוצר - בתום תקופת ההתחייבויות יחזרו לחול באופן מלא והסכם הרכש יוארך

23.03.2020, 08:01 | ליאור גוטמן

חברת האנרגיה הירוקה אנלייט דיווחה אתמול שמשבר הקורונה החל להתגלגל גם לנכסיה הזרים. לפי אנלייט, הפעלת חוות הרוח שלה בסרביה נעצרה, כיוון שהממשלה שם מסרבת לעת עתה לשלם את התגמול כספי שהוחלט עליו.

קראו עוד בכלכליסט

הפרויקט בסרביה הוא אחד הגדולים של אנלייט בתחום ייצור החשמל ממתקני רוח. הפרויקט קיבל את אישור ממשלת סרביה בסוף 2018. יש לו יכולת אספקה של כ־105 מגה־ואט בשעה וצבר הכנסות שנתי של כ־28 מיליון יורו. לפי אנלייט, "בעקבות התפשטות נגיף הקורונה ברחבי העולם, פרסמה ממשלת סרביה צו חירום לתקופה של עד 90 ימים, הכולל הפעלת סעיף 'כוח עליון' בהסכם רכישת החשמל של יצרני החשמל הפרטיים בסרביה".

המשמעות של הצו היא אחת - סרביה משעה, למשך תקופת צו החירום, את מחויבותה לתשלום התעריף המלא בגין ייצור החשמל במתקן, העומד כיום על כ־97 יורו למגה־ואט מיוצר.

אנלייט מחדדת שבתום תקופת צו החירום, התחייבויותיה מכוח ההסכם יחזרו לחול באופן מלא, ובנוסף לכך, תקופת הסכם רכש החשמל תוארך בהתאם. במקביל, היא יכולה למכור, אבל לקבל רק 30% מההכנסות, קרי מהחשמל שתפיק. כך או כך, אנלייט מעריכה שהפגיעה ברוטו המצטברת לחברה מוערכת בסך של כ־2 מיליון יורו, או עד 1.7 מיליון יורו נטו לאחר היוון. למזלה של החברה, ביטוח חיצוני מכסה עבורה את החוב שנלקח עבור בניית התחנה.

גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט, צילום: יונתן בלום גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט | צילום: יונתן בלום גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט, צילום: יונתן בלום

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות