אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: בית העלמין נסגר, חברה קדישא ממשיכה למכור חלקות במחירים מופקעים צילום: גיל לרנר

דו"ח המבקר

מבקר המדינה: בית העלמין נסגר, חברה קדישא ממשיכה למכור חלקות במחירים מופקעים

הכרזה על בתי עלמין כסגורים מאפשרת למכור את יתרת החלקות בהם. הנוהל קובע שיש לעשות זאת רק כאשר פחות מאחוז מהחלקות פנויות, בפועל מאפשר הביטוח הלאומי לחברות הקדישה לסגור בתי קברות כשיש בהם עוד אלפי חלקות. בארבעה בתי קברות שהוכרזו סגורים נמכרו בשנים האחרונות 4,500 חלקות ב-141 מיליון שקל, כלומר במחיר ממוצע של 31 אלף שקל

23.03.2020, 16:03 | שחר אילן

חלקות קבורה בבתי קברות המוגדרים סגורים ובחלקות המוגדרות חריגות בבתי הקברות האחרים נמכרות במחיר של עד 80 אלף שקל. כך מגלה דו"ח מבקר המדינה בנושא מערך הקבורה בישראל שמתפרסם היום. הדו"ח קובע ש"הליקויים גרמו הן לפגיעה בכבוד הנפטרים והן לפגיעה במשפחות הנפטרים, בהיבט הכלכלי ובהיבט של שרות לציבור".

בישראל נפטרים מדי שנה 44 אלף איש. המחזור הכספי השנתי של מערך הקבורה עומד על כחצי מיליארד שקל. 269 מיליון שקל, יותר מחצי ממחזור ענף הקבורה, משלם הביטוח הלאומי שמממן את הוצאות הקבורה. חוק שירותי הדת קבוע שחלקת הקבר אמורה להינתן חינם להוציא חלקות מיוחדות. הבעיה היא שבמקביל, פיתוח בתי הקברות נעשה מפדיון מכירת חלקות קבורות מיוחדות. הדבר מעודד את חברות הקדישא למכור כמה שיותר חלקות במחיר כמה שיותר גבוה. יש תעריף קבוע למכירת חלקות בחיים לבני זוג של נפטרים, אבל אין כל הגבלה על מכירת חלקות חריגות.

בית עלמין, צילום: עמית מגל בית עלמין | צילום: עמית מגל בית עלמין, צילום: עמית מגל

הכרזה על בתי עלמין כסגורים מאפשרת למכור את יתרת החלקות בהם. הנוהל קובע שיש לעשות זאת רק כאשר פחות מאחוז מהחלקות פנויות. בפועל מאפשר הביטוח הלאומי לחברות הקדישה לסגור בתי קברות כשיש בהם עוד אלפי חלקות. בארבעה בתי קברות שהוכרזו סגורים נמכרו בשנים האחרונות 4,500 חלקות ב-141 מיליון שקל, כלומר במחיר ממוצע של 31 אלף שקל.

היבט שערורייתי במיוחד: חברות הקדישה מגדירות בחלקות לקבורה כפולה (שני אנשים בקבר, אחד מעל השני) את כל החלקות התחתונות כחריגות אבל לא את העליונות. בכך הן מאלצות את מי שרוכש חלקה כזו לקנות גם את העליונה. המחיר יכול להגיע ל-40 אלף שקל. המבקר ממליץ לקבוע תקרת מחיר למכירת חלקות מיוחדות ולבחון מחדש את מודל מימון פיתוח בתי הקברות שמעודד מכירת חלקות במחיר מופקע.

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה ש"הגורמים המקצועיים בביטוח הלאומי הונחו על ידי המנכ"ל לנתח את ממצאי הביקורת, לבחון את משמעותם ולגבש הצעה שתאפשר לייעל את מערך הפיקוח והבקרה על הקבורה. בכוונתנו, להוביל מהלך, יחד עם המשרד לשירותי דת, לחידוד הכללים המסדירים את אופן קביעת החלקות החריגות בבתי העלמין".

מהמשרד לשירותי דת נמסר ש"המבקר מציין לשבח את המשרד לשירותי דת שהוביל מספר נושאים שהצעידו את מערך שירותי הקבורה בישראל והתאימו אותו לשנת 2020".

התגובה אינה מתייחסת כלל למחירי הקברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות