אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה נוספת לקבוצת דלק: הורדת דירוג דרמטית של 14 נקודות צילום: קבוצת דלק

מכה נוספת לקבוצת דלק: הורדת דירוג דרמטית של 14 נקודות

חברת מידרוג חתכה את דירוג כל סדרות האג"ח של קבוצת דלק מ-il.A2 ל-il.Ca, וציינה כי הורדת הדירוג משקפת הערכה לכשל פירעון צפוי "ברמת ודאות גבוהה"; קבוצת דלק: לא הוגן ולא רלוונטי לקבוע מסקנות בשעה שהעולם כולו עובר טלטלה. מידרוג פעלה בחוסר מקצועיות ובחוסר תום לב, ואנו רואים בה אחראית מלאה לכל נזק שייגרם לחברה

23.03.2020, 15:04 | גולן חזני

עוד מכה לקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה: חברת הדירוג מידרוג הודיעה היום (ב') על הורדת דירוג האג"ח של החברה מ- il.A2 ל-il.Ca ומשנה את כיוון הבחינה מבחינת דירוג עם השלכות שליליות לבחינת דירוג ללא כיוון ודאי.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהורדה דרמטית של 14 נקודות דירוג (נואוצ'ים) בבת אחת - אירוע נדיר בשוק. ההורדה התבצעה לכל סדרות האג"ח של דלק - י"ג, י"ח, י"ט, כ"ב, ל"א, ל"ג ול"ד.

במידרוג ציינו כי "הורדת הדירוג משקפת את הערכת מידרוג לכשל פירעון צפוי ברמת ודאות גבוהה באגרות החוב שהנפיקה החברה". ההערכה של מידרוג נשענת על התחזית שלה ל"הרעה מהותית ברמת הנזילות והגמישות הפיננסית של החברה, עם פרוץ משבר כלכלי ופיננסי עולמי חמור בשבועות האחרונים בעקבות התפרצות מגיפת וירוס הקורונה".

מימין: מנכ"ל קבוצת דלק עידן ולס ובעל השליטה יצחק תשובה, צילום: גיא אסיאג מימין: מנכ"ל קבוצת דלק עידן ולס ובעל השליטה יצחק תשובה | צילום: גיא אסיאג מימין: מנכ"ל קבוצת דלק עידן ולס ובעל השליטה יצחק תשובה, צילום: גיא אסיאג

בהודעה של מידרוג ציינו כלכלני החברה את ההאטה בפעילות הכלכלית העולמית ובעיקר בסין בעקבות משבר הקורונה, ואת אי ההסכמות בארגון יצואניות הנפט אופ"ק שהביאו לצניחה במחיר הנפט. הכלכלנים התייחסו גם לצניחה במחיר מניית החברה הבת של דלק, דלק קידוחים, בשיעור של 60% מתחילת מרץ. מידרוג מעריכה כי גם בשווי החברה הבת איתקה ישנה ירידה חדה. "אירועים אלו יצרו חוסר ודאות גבוה באשר ליכולת החברה למחזר את התחייבויותיה, להשלים עסקאות מימוש נכסים ולנצל את מידת הגמישות הפיננסית שעמדה לטובתה ערב משבר זה".

"מידרוג פעלה בחוסר תום לב"

מקבוצת דלק נמסר: "בשעה שהעולם כולו מצוי בעין הסערה של אחד המשברים הכלכליים הקשים ביותר, בתקופה שבה יש תנודתיות בכל השווקים בעקבות התפשטות מגיפת הקורונה שמשפיעה על חברות בכל הסקטורים, פעלה מדרוג באופן לא אחראי ולא מקצועי.

"כל זאת, למרות שהחברה מסרה לה כי היא מתבססת על מידע שגוי ולא נכון וכי אין זה סביר, אין זה מידתי, ואין זה הגיוני לבחון חברה בנקודת הזמן הזו, על פי הערכים הנוכחיים הקיימים בשווקים, שאינם משקפים את הערכים האמיתיים של החברות, ובוודאי שאינם מהווים תמונת מצב נכונה, מדויקת ושלמה, שעל בסיסה ניתן להכין עבודה מקצועית ומהימנה.

"קבוצת דלק היא חברה חזקה ויציבה שיש לה נכסים משמעותיים שפעילותם לא נפגעה כתוצאה מהמשבר העולמי. אנו סבורים כי אין זה הוגן ואף לא רלוונטי לקבוע באופן נחרץ מסקנות לגבי דירוג החברה, בשעה שהעולם כולו עובר טלטלה וענפים שלמים משותקים מפעילות, וזאת להבדיל מקבוצת דלק שממשיכה לפעול ותמשיך להנות מתזרימי מזומנים מחברות המטה שלה אשר ממשיכות להפיק ולספק גז ונפט בהתאם להסכמי הייצוא ולהסכמי השיווק עליהם הן חתומות.

"במקום להמתין להתבהרות הדברים ולקבלת מלוא הנתונים, כפי שהיה מצופה בשעה שכאת, פעלה מידרוג בחוסר מקצועיות ובחוסר תום לב, מבלי להביא בחשבון את המצב הנוכחי, ואנו רואים בה אחראית מלאה לכל נזק שייגרם לחברה ולמשקיעיה. קבוצת דלק היא חברה איתנה, בעלת נכסי גז ונפט מצויינים ובעלת יכולת וגמישות פיננסית".

במידרוג מסרו בתגובה לדברים: "חברת הדירוג מידרוג פועלת בהתאם למתודולוגיות הדירוג המתפרסמות על ידה, בהתאם לשיקול דעתה המקצועי ובהתאם לנהליה. דירוגי מידרוג מציגים, על פי שיפוטה האובייקטיבי של מידרוג, את כושר החזר האשראי של המנפיקים המדורגים על ידה. מידרוג פועלת בשקיפות ובגילוי למול המשקיעים במכשירי החוב המדורגים על ידה ולמול כלל צרכני הדירוג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות