אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגוד המהנדסים לחשב הכללי: השב ערבויות ביצוע בפרוייקטים שהושלמו ברובם

בלעדי לכלכליסט

איגוד המהנדסים לחשב הכללי: השב ערבויות ביצוע בפרוייקטים שהושלמו ברובם

בתחילת השבוע פנה יגאל גוברין לרוני חזקיהו, במכתב שהגיע לידי כלכליסט, ובו ביקש שורה של שינויים בתנאי הערבות של פרויקטים ציבוריים, כדי למזער את הנזק שנגרם למהנדסים בתקופת משבר הקורונה

23.03.2020, 16:34 | אמיתי גזית

בצל משבר הקורונה פנה יגאל גוברין יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ולתשתיות, לרוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר, במכתב שנשלח בתחילת השבוע והגיע לידי כלכליסט ובו ביקש שייתכנו שורה של שינויים בתנאי הערבות של פרויקטים ציבוריים, כדי למזער את הנזק שנגרם למהנדסים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הכללים של המדינה, בכל פרויקט ממשלתי נדרשים המהנדסים לספק ערבות בשיעור של 10-5% מהיקפו הכספי של הפרויקט. הערבות נועדה להבטיח את ביצוע הפרויקט בלוחות הזמנים שנקבע בהסכם עם המדינה. מסירת כתב הערבות מחייבת את הספק (במקרה זה המנדס) לרתק לבנק סכום כסף זהה לגובה הערבות, כך שכמות הכסף הפנוי בחשבון מצטמקת.

המהנדסים מבקשים מחזקיהו כי יורה למדינה להשיב ערבויות של פרויקטים אם הושלמו בשיעור של 80% ויותר. בנוסף החשב הכללי מתבקש להנהיג ערבות פוחתת כמקובל במגזר הפרטי. נוהל לפיו סכום הערבות קטן ככל שמתקדמים בביצוע הפרויקט. שתי ההחלטות האלה יאפשרו למהנדסים לשחרר כסף ולהתמודד במכרזים על פרויקטים נוספים.

  , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל   , צילום: עמית שעל

כמו כן, מבקש גוברין מחזקיהו להורות על ביטול דמי העיכבון. מדובר בנוהל של המדינה על פיו היא מפחיתה 10% מכל תשלום למהנדס עד השלמת הפרויקט. הכסף נשמר, ומוחזר רק כאשר הפרויקט מסתיים. לטענתו גם הנוהל הזה פוגע בתזרים המזומנים שבעת הזו נחוץ להם במיוחד. גוברין מבקש גם להורות על תשלום לספקים בתנאים של שוטף + 30 לכל היותר.

מהנדסים בתחילת דרכם עלולים להיות הקבוצה שתספוג את המכה הכבד ביותר אם תהיה האטה בענף התשתיות. כדי לאפשר לקבוצה זו לשרוד מבקש גוברין הקלות בתנאי הסף של מכרזים. כיום תנאי סף להשתתפות במכרז על פרויקט תשתית, הוא ניסיון מוכח בניהול פרויקט שהיקפו הכספי גבוה עלות הפרויקט שעליו מתמודדים במכרז.

על פי הנהלים של החשב הכללי יש גם דרגות של נסיון. למשל במכרז על פרוייקט בהיקף של 80 מיליון שקל, יש להוכיח ניסיון בניהול פרויקט בהיקף של 120 מיליון שקל. גוברין מבקש להפחית את הדרישות האלה, כך שתיסלל הדרך להתמודדות במכל מכרז למספר גדול יותר של מהנדסים.

בסיכומו של המכתב מבהיר גוברין כי הנושאים שהאלה " אינם מעמיסים על תקציב הפרויקט ותכליתם לסייע לציבור המהנדסים במצוקת תזרים המזומנים בעת הזו, לפשט ולהקל על תהליכי הביצוע - ובכך לצמצם את זמן ביצועם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות