אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קורונה - היום שאחרי צילום: יח"צ

קורונה - היום שאחרי

המשק הישראלי ושוק הנדל”ן בתוכו, וגם הציבור הישראלי שרדו בעבר משברים לא פחות קשים מהקורונה

24.03.2020, 15:11 | אבי כראל

מוגש מטעם DUN'S 100

“זה כואב, זה יכאב, אבל בסוף זה ייגמר”

כמאמר השיר של אחד מגדולי זמרי ישראל שלמה ארצי, צריך לזכור שמשבר הקורונה מכה עכשיו במשק הישראלי, אבל נורא ככל שיהיה, הוא צפוי לעבור בתוך שבועות ספורים כפי שמעריכים מומחי בריאות עולמיים, וכשהוא יעבור, המשק וגם הציבור הישראלי יוכיחו את עוצמתם, כמו שהוכיחו פעמים רבות בעבר.

המשק הישראלי, ובתוכו שוק הנדל”ן הישראלי, צלחו משברים רבים בעשורים האחרונים - אם מדובר במבצעים צבאיים, מלחמות, או משברים כלכליים בינלאומיים. ומה שמשותף בכל המקרים זו השרידות הגבוהה שלנו, הכוח הנפשי שלנו, האיתנות הפיננסית של המשק ושוק הנדל”ן, והיכולת שלהם לשרוד ולעבור בהצלחה כל מבחן שבו מעמידים אותם.

כך יהיה גם הפעם, אחרי משבר הקורונה. בתוך שבועות בודדים המשבר יהיה מאחורינו ותתחיל תקופת השיקום, ובסופה אנחנו נעמוד על הרגליים מחדש, העסקים ישובו לפעילות מלאה, הרחובות ייפתחו שוב, האנשים יחזרו להתקרב זה לזה הרבה יותר משני מטר - ואז ימשיכו לצרוך, לבלות, לצאת לחופשות ולקנות דירות.

אומרים שמשבר הקורונה הוא משהו שלא ראינו בעבר. האירוע היחידי שאולי בר השוואה הוא המשבר הפיננסי העולמי של 2008-2009 - שגם בו הצריכה הפרטית ירדה לאפס, שיעורי האבטלה זינקו, והציבור העדיף לשבת על הגדר תקופה ארוכה בהמתנה לימים רגועים יותר. גם מהמשבר הזה, שאז נראה כמו הגרוע מכל, הצלחנו לצאת עם הראש מעל המים הודות למדיניות אחראית של הממשלה ובנק ישראל. הממשלה פועלת גם במשבר הנוכחי בצורה אגרסיבית כדי להילחם במשבר ולדאוג שנצא ממנו איתנים.

אבי כראל , צילום: יח"צ אבי כראל | צילום: יח"צ אבי כראל , צילום: יח"צ

ואם לדבר על ענף הנדל”ן הישראלי - תמיד יצטרכו דירות מגורים כל עוד הגידול באוכלוסיה יימשך, ולפי התחזיות הוא צפוי רק להתגבר; במשבר יש גם הזדמנות: כמו שראינו בפעמים רבות בעבר, אחרי משברים מחירי הנדל”ן מזנקים כי ביקושים גבוהים פוגשים היצע נמוך של דירות שנבע מההאטה. מי שישכיל לזהות את ההזדמנויות הקיימות בשוק הנדל”ן כבר עכשיו, ירוויח. אם זו דירה במחיר שעכשיו נמוך מזה שיהיה אחרי המשבר ככל הנראה, אם זו חופשה שתמיד רציתם שניתן להזמין עכשיו במחירים נמוכים יחסית ולממש אחרי המשבר, וכדומה.

הישראלים הם עם ששוכח תקופות קשות וחוזר לשגרה מאוד מהר, אם התחזיות של מומחי הבריאות נכונות ומשבר הקורונה ייעלם כבר בקיץ הקרוב, אנחנו צפויים לשוב לחיים ה”רגילים” בקרוב מאוד. והישראלים? הם ישובו מהר מאוד לקנות דירות, לצאת לחופשות בארץ ובחו”ל, לצרוך תרבות, בידור ופשוט “לחיות”. זו הגדולה שלנו.

הכותב הוא אבי כראל, מנכ"ל ויו"ר קבוצת כראל החזקות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות