אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוני חזקיהו: נדרשת ערבות מדינה לקרן של 4 מיליארד שקל לסיוע לעסקים במשבר צילום: עמית שעל

משבר הקורונה

רוני חזקיהו: נדרשת ערבות מדינה לקרן של 4 מיליארד שקל לסיוע לעסקים במשבר

בדיון בוועדת הכספים אמר החשב הכללי באוצר כי "אנו מאמינים ככל שנדע להשתתף בסיכון של הבנקים, ברז האשראי ייפתח. קצב הבקשות גדל ב-300 בקשות ליום"

24.03.2020, 15:42 | צבי זרחיה

החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו הודיע היום (ג') כי הממשלה מבקשת העמדת ערבות מדינה לקרן הסיוע הייעודית לעסקים בשל משבר הקורונה, שתעניק 4 מיליארד שקל להלוואות לעסקים באמצעות קרן חדשה שהוקמה. ההלוואות ינתנו דרך אישור ערבות מדינה של 480 מיליון שקל שתינתן לבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

"אנו מאמינים ככל שנדע להשתתף בסיכון של הבנקים, ברז האשראי יפתח. קצב הבקשות גדל ב-300 בקשות ליום", אמר חזקיהו במסגרת שיחת וידאו אל שני אולמות ועדת הכספים שבהן מתקיים הדיון נוכח המגבלות שמכתיב נגיף הקורונה. 

רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר, צילום: אוראל כהן רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר | צילום: אוראל כהן רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר, צילום: אוראל כהן

"כבר בתחילת חודש מרץ הבחנו בהשפעה מיידית על הכלכלה, ממשקי הבית ועד למגזר העסקי הגדול", אמר חזקיהו. "פעלנו במסגרת הקרן לעסקים קטנים ובינוניים, לקחו את היתרה שהיתה בידנו והפעלנו קרן מיידית של 2 מיליארד שקל, והסטנו אותה למסלול מיוחד לנפגעי הקורונה, לעסקים קטנים ובינוניים. לאור קצב הבקשות, נרחיב יותר מאוחר אודות הבירוקרטיה שחתכנו כדי לאפשר מענה בזמן קצר יותר. אנחנו פונים אליכם היום כדי לאשר קרנות נוספות. התנאים החדשים שאנו מבקשים לאשר, הם תנאים משופרים משמעותית לעומת הקרן שכבד עובדת, ומה שיאושר יחול רטרואקטיבית על הקרן שהתחילה לעבוד מתחילת מרץ.

"אנחנו מבקשים 4 מיליארד שקל לצרכי הלוואה באמצעות הקרן, אותם נחיל דרך אישור ערבות של 480 מיליון שקל ואז נבקש מכם לאשר סכומים נוספים. סה"כ יעמדו לרשותנו בזמן הקרוב כ-6 מיליארד שקל".

ח״כ מיקי לוי (כחול לבן) אמר בדיון: "זו ההזדמנות לומר תודה גדולה ליו"ר היוצא חברי הרב גפני. מעבר למעמדו המקצועי אני מלא הערכה על תרומתו לקבלת החלטות מאוזנות בוועדה ועל היענותו לדון בנושאים רבים שהנחתי על שולחנו בשנים האחרונות. אין לי ספק שימשיך לתרום מנסיונו. בהצלחה ליו״ר החדש עודד פורר".

יצוין שח"כים מהליכוד ומגוש הימין החרימו את הישיבה במחאה על הדרישה להדיח את היו"ר ח"כ יולי אדלשטיין ולאיוש הועדות שהוקמו. ח״כ אופיר סופר (ימינה) שהשתתף בישיבה פרסם הודעה לתקשורת: "חבריי בגוש הימין, תרגיעו. אני לא מורד ולא שובר את הגוש. אני לא מתכוון לשחק במשחקי ילדים מטומטמים בזמן שאזרחי ישראל משוועים לממשלת חירום - במציאות נוראית שלא היתה כמותה מקום המדינה".

יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו דרש מהממשלה להציג תוכנית סיוע כוללת למשק עד ליום חמישי. "אנחנו חייבים לייצר יציבות בתוך אי היציבות הקיימת", בנוסף קראו חברי הוועדה לחשב הכללי, להגביר את קצב מתן ההלוואות ולהקטין משמעותית את הבירוקרטיה .

חזקיהו התבקש ע"י יו"ר פורר לפעול לקיצור סד הזמנים של מתן הלוואות, והשיב כי ישנה השתדלות לעניין כך, כולל מתן הלוואות גישור עד למתן אישור להלוואות.

נציג איגוד המלונאות, ציין כי הענף קורס לגמרי, וכי ההלוואות המוצעות לא מספקות, והענף לא ישרוד את המשבר ללא סיוע משמעותי יותר. עסקים קטנים, הציגו כי הם זקוקים להלוואות קטנות יחסית אך באופן מידי, והבירוקרטיה מקשה על כך.

החשב, רוני חזקיהו, השיב כי תוכנית סיוע לעסקים גדולים יותר, בעלי מחזור של למעלה מ-400 מיליון שקלים תוצג בתוך מספר ימים, וציין כי מענים שונים מקודמים, כולל קיצור הבירוקרטיה, מענה למלכ"רים, וקיצור משך ההמתנה להלוואות.

ח"כ פורר קרא לממשלה לייצר יציבות למשק ולהציג בפני הוועדה עד ליום חמישי תוכנית סדורה למשק, על נגזרותיו השונות: "אי אפשר להמשיך לנהל את המשבר ככה. הממשלה חייבת להתאפס ולנהל את המשבר בצורה מסודרת, גם במישור הכלכלי. עולם המס, המלכ"רים, העסקים הקטנים והבינוניים, העסקים הגדולים יותר, אני דורשים שתביאו בפנינו תוכנית מלאה ביום חמישי. לייצר כמה שיותר וודאות לעסקים בתוך אי הוודאות הקיימת הזו, יכול להיות שיהיו תיקונים בהמשך, אך יש להתוות דרך ברורה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות