אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלי הפחדות, עם נתונים, ואף מילה על שימוש בטישיו צילום: אלכס קולומויסקי

בלי הפחדות, עם נתונים, ואף מילה על שימוש בטישיו

בנק ישראל הזכיר אתמול כיצד צריכה להיראות מסיבת עיתונאים מקצועית באמת

25.03.2020, 08:17 | עמרי מילמן

מסיבת העיתונאים שערכו אתמול נגיד בנק ישראל אמיר ירון ואנשיו היתה כל כך נורמלית, שהיא נראתה מוזרה. המעבר החד ממסיבות עיתונאים אפופות ניחוח אפוקליפטי והצהרות מפוזרות, שבסופן המלצות על שימוש נכון בטישו, לכזו שבה מבצעים ניתוח קר של המצב, מספקים תחזיות שבסופן מספרים ובסוף אפילו עונים על שאלות, הרגיש כמו חזרה לשפיות.

כשיש משבר בחינוך מחכים לשמוע את הקול השפוי משר החינוך, כשיש משבר בביטחון מחפשים את שר הביטחון, ואתמול, בהיעדר שר אוצר מתפקד, הגיע תורו של ירון לשמש כמבוגר האחראי בכלכלה. ירון וצוות בנק ישראל, נאמנים למסורת של מינימום פירוטכניקה ומקסימום עובדות ונתונים, ציירו את המציאות הלא פשוטה הצפויה בשנה הקרובה על רקע התפרצות הקורונה, סקרו את הצעדים הנמצאים בתחום אחריותם ודרבנו את הממשלה, תוך מימוש תפקידם כיועצים, לצאת בתוכנית אגרסיבית מצדה. כמה פשוט, ככה נדרש.

משבר הקורונה, כמו כל משבר כלכלי גדול, מתנהל בערפל קרב מוחלט. אף אחד לא יודע מתי הוא ייגמר, באיזו צורה הוא יסתיים ואיך ייראה המשק ביום שאחרי. בדיוק משום כך המערכת הכלכלית משוועת לקול ברור, רגוע ונעדר פאניקה.

משה כחלון משה כחלון משה כחלון

אחת החולשות של הנגיד הנוכחי היא חוסר הניסיון שלו, הן ברמה התקשורתית והן בניהול משבר מסוג זה. דווקא חוסר הניסיון הזה מתגלה כעת כיתרון. ירון, שאין חולק על עומק הידע שלו, מנתח את המשבר בצורה אנליטית, קרה, ומחושבת.

להגדרת גורמים באוצר, מנכ"ל משרד הבריאות מבצע "פיגועים בכלכלה". בין אם זה נכון ובין אם לא, הנהלת האוצר לא עושה מספיק כדי לעצור ולהרגיע את הציבור. במובן הזה, לארשת הכמעט אדישה שמאפיינת את ירון יש יתרון. הוא מסוגל לספק אלטרנטיבה לנבואות הזעם של נתניהו או לאמירה המוזרה של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו, שבקרוב ייסגרו המרכולים ומנות קרב יחולקו לאזרחים.

בנק ישראל השיק בימים האחרונים תוכנית חסרת תקדים לרכישת אגרות חוב ממשליתיות בהיקף של 50 מיליארד שקל. הוא גם מספק נזילות בשוק המט"ח, בהיקף של 15 מיליארד שקל. אבל הצעד המשמעותי ביותר שלו הוא שלא עשה שימוש בצעדים שעוד נותרו לו, לצד הצהרה כי עשוי לעשות כן במידת הצורך.

גורמים בבנק ישראל שהיו בסוד הענינים במשבר הפיננסי של 2008 מספרים ל"כלכליסט" כי זו היתה הטקטיקה הנכונה אז והיא תעבוד גם במשבר הנוכחי. בנק ישראל עובד כאן בשונה מהפד האמריקאי, שהצהיר שהוא מוכן לקנות נכסים פיננסיים בכל סכום, יורה בכל הכדורים במחסנית ומתנהג כאילו בעל הבית השתגע.

מה שבסופו של דבר יכריע את גודל הפגיעה במשק, ואת משך הזמן שייקח לו להתאושש, הוא היקף הפעילות שתנקוט הממשלה והמהירות שבה תפעל, בין אם זה דרך תקציבים ישירים לגורמים הרלבנטיים ובין אם זה דרך סיוע תזרימי. בינתיים, בממשלה מתקשים להתכנס להחלטות מוסכמות, מה שרק מקטין את האמון ומעצים את הלחץ בציבור, שחלקו לא יודע איך יסיים את החודש הנוכחי.

אתמול ירון הדגיש גם בפני הציבור מה שהוא אומר לאוצר ולראש הממשלה כבר מעל שבוע: זה הזמן לפרוץ את המסגרות. הוא, כיועץ כלכלי, נותן אור ירוק לפריצה כזו. אחרי שנים שבהן נתניהו הזניח את הכלכלה הישראלית, ואחרי שהוא וכחלון הביאו לגירעון גבוה מאוד של 3.7%, כעת הם ייבחנו כקברניטים כלכליים בדרך שבה יסייעו למשק לצאת ממשבר שאף אחד לא ציפה לו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות