אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפיקוח על הבנקים לבנקים וחברות האשראי: תפעלו באופן פרואקטיבי לסייע למשקי בית ועסקים

הפיקוח על הבנקים לבנקים וחברות האשראי: תפעלו באופן פרואקטיבי לסייע למשקי בית ועסקים

הפיקוח פרסם טיוטת דגשים לאופן שבו הגופים המפוקחים יצטרכו לדווח על דחיית תשלומים וויתור על ריביות ללווים, שיאפשר להם לא לסווג אוטומטית הלוואות כאלו כחובות בעייתיים ולעודד את הגופים הפיננסים לתת הקלות ללווים

25.03.2020, 11:39 | רחלי בינדמן

לנוכח התפתחות משבר נגיף הקורונה, הפיקוח על הבנקים העביר היום (ד') לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי טיוטת דגשים, באשר לאופן היישום של הדרישות הקיימות בהוראות הדיווח לציבור, ביחס לטיפול החשבונאי בצעדים שהגופים מבצעים מול לווים אשר עשויים שלא לעמוד בתשלומים.

קראו עוד בכלכליסט

בטיוטת המכתב שהפיקוח על הבנקים העביר, הוא מבהיר שהוא מעודד בנקים וחברות כרטיסי אשראי לפעול באופן זהיר ופרואקטיבי על מנת לסייע בעת הזו למשקי הבית ולעסקים להתגבר על קשיים זמניים הנובעים מהשפעת נגיף הקורונה, כל זאת בהתאם לאינטרס ארוך הטווח של התאגידים הבנקאיים, של הלווים שלהם ושל הכלכלה בכללותה.

חדוה בר, צילום: עמית שעל חדוה בר | צילום: עמית שעל חדוה בר, צילום: עמית שעל

בנוסף, הפיקוח על הבנקים מפרט במכתב את הדגשים ליישום נכון בנסיבות הנוכחיות של הכללים שנקבעו בהוראות הדיווח לציבור לסיווג של חובות בעייתיים בדוחות הכספיים, ומבהיר כי בהתאם לכללים אלה, שינויים שמתבצעים לזמן קצר בתנאים של הלוואה (למשל ל-6 חודשים), כגון דחיה במועדי תשלום, ויתור על ריביות פיגורים, או הארכה של תקופת פירעון, לא צריכים לגרום באופן אוטומטי לסיווג של ההלוואות כחובות בעייתיים בארגון מחדש.

המטרה היא כמובן לעודד את הבנקים וחברות כרטיסי האשראי להמשיך להקל על הלווים, ולהימנע מחשש לעשות זאת בשל צורך להציג את החוב שנדחה כחוב בעייתי.

בנוסף, מובהר כי בנקים וחברות כרטיסי אשראי יתנו גילוי מלא בדוחות לציבור לכלל החובות ששונו תנאיהם, במסגרת ההתמודדות עם אירוע נגיף הקורונה.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "המכתב שהוצאנו היום בנוגע לדגשים באופן הטיפול בחובות של לווים שנקלעו בעקבות המשבר לקושי תזרימי, אולם טרום המשבר היו במצב כלכלי טוב, יאפשר לבנקים להמשיך להלוות ולסייע ללווים בעת הזו, מתוך ראיה ארוכת טווח. "החמצן" שהבנקים נותנים לעסקים ולמשקי בית בעת הזו מסייע בצמצום ההשפעות הכלכליות השליליות שיש למשבר על הלווים ועל המשק כולו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות