אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באוצר שוקלים לבטל את התוספת של 500 שקל לדמי האבטלה במרץ צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

באוצר שוקלים לבטל את התוספת של 500 שקל לדמי האבטלה במרץ

בשבוע האחרון הוכרז על תוספת אחידה שתינתן למובטלים בחודש מרץ. כעת מעוניינים באוצר להעביר את הכסף לסיוע לעצמאים. האוצר: נציג התוכנית בקרוב. שיעור האבטלה מתקרב ל-20% ומתחילת החודש נרשמו 658 אלף בשירות התעסוקה, כאשר מרביתם הוצאו לחל"ת

25.03.2020, 12:00 | שחר אילן

התוספת של 500 שקל לחודש מרץ לכל מובטל בסכנה. על פי מקור המקורב לדיונים, באוצר שוקלים להעביר את התקציב המיועד לכך לסיוע לעצמאים.

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע האחרון הוכרז כי לדמי האבטלה עבור חודש מרץ יתווסף מענק אחיד של 500 שקל לכל מובטל. אבל עכשיו נראה שהאוצר מעדיף להשתמש בכסף כדי להדוף את הביקורת על הפקרת העצמאים במקום להוסיף לעצמאים תקציב.

הסכום שהמובטלים החדשים אמורים לקבל עבור מרץ קטן מאוד ויעמוד בממוצע על כ-2,000 שקל. זאת כיוון שהם הוצאו לחל"ת רק באמצע החודש ועל החמישה ימים הראשונים לאבטלה אין מקבלים תשלום. על רקע זה ועל רקע הפסח המתקרב הוחלט על תוספת אחידה של 500 שקל. מהאוצר נמסר בתגובה ש"אנחנו עדיין עובדים על התוכנית ומקווים שנוכל להציגה בקרוב".

הפגיעה האפשרית במובטלים היא רק חלק מהבעיות ההולכות ומצטברות כתוצרה מהעיכוב בפרסום התקנות לשעת חירום לגבי הסיוע למובטלים. כך למשל הוכרז על קיצור תקופת האכשרה לדמי אבטלה, אבל כיוון שהתקנות לשעת חירום עוד לא עברו - אנשים שמנסים להירשם אינם מצליחים.

שוק הכרמל, תל אביב, צילום: איי פי שוק הכרמל, תל אביב | צילום: איי פי שוק הכרמל, תל אביב, צילום: איי פי

שיעור האבטלה הגיע הבוקר ל-19.6% וצפוי להגיע במהלך היום ל-20%, כלומר - אחד מכל חמישה שכירים במשק מובטל. מתחילת מרץ נרשמו 658 אלף מובטלים חדשים, 90% מהם בחופשה ללא תשלום, ובסך הכל יש 816 אלף מובטלים.

מ-17:00 אתמול ועד היום ב-7:00 נרשמו 24 אלף דורשי עבודה, קצב של 1,700 מובטלים לשעה. זהו קצב נמוך מהשבוע אבל עדיין גבוה מאוד. כיוון שסביר להניח שרוב המוצאים לחל"ת בשבוע שעבר כבר נרשמו, אפשר להסיק שמעסיקים ממשיכים להוציא אנשים לחופשות בכמות גדולה. מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור אומר ש"ברור שההחמרות וההגבלות הנוספות במסגרת המאבק בקורונה, עלולות להביא עוד גלים".

שירות התעסוקה מעביר מדי יום פרטים של מאה אלף מובטלים חדשים לביטוח הלאומי ועד עכשיו הועברו פרטיהם של 400 אלף. המובטלים החדשים צפויים לקבל לפני פסח מקדמות שסכומן יהיה גבוה מ-2,000 שקל. זאת בהנחה שהם זכאים לתשלום רק על שליש מחודש מרץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות