אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גבאי מוותר על מחצית שכרו מסלקום; בן סימון על 10% מהשכר בהפניקס צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

גבאי מוותר על מחצית שכרו מסלקום; בן סימון על 10% מהשכר בהפניקס

כמנכ"ל קבוצת סלקום גבאי מקבל שכר בעלות 110 אלף שקל בחודש, ולאחר הקיצוץ ירוויח 55 אלף שקל; משבר הקורונה פגע באחד ממנועי ההכנסה המשמעותיים של סלקום ושל חברות הסלולר - שירותי נדידה לישראלים שטסים לחו"ל ולתיירים שמגיעים ארצה; בהפניקס ביטלו את כל תוספות השכר השנתיות, אך יחולק מענק של 30% מהשכר לחג הפסח - גם לעובדים שהוצאו לחל"ת

26.03.2020, 07:05 | גולן חזני ורחלי בינדמן

מנכ"ל סלקום אבי גבאי החליט לקצץ זמנית את שכרו ב־50% בעקבות משבר הקורונה, כך נודע ל"כלכליסט". כמנכ"ל קבוצת סלקום גבאי מקבל שכר בעלות 110 אלף שקל בחודש, ולאחר הקיצוץ ירוויח 55 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

סלקום נאלצה להוציא עובדים לחופשה ללא תשלום בשל הקיטון בפעילותה בתקופה זו. על פי הערכות מדובר ב־1,200 עובדים שיצאו לחל"ת, מבין 3,200 עובדי החברה. במקביל החליט גבאי על קיצוץ שכרו. כמה בכירים נוספים בחברה החליטו, באופן יזום, על הפחתת שכרם ב־30%. גבאי מונה למנכ"ל סלקום לפני כחודשיים וחצי. מאז הספיק להגיע להסכם מהיר עם ועד העובדים, שכלל פרישה מרצון של 450 עובדים, וכן לבצע את רכישת גולן טלקום, שממתינה לאישורם של רשות התחרות ושל משרד התקשורת.

משבר הקורונה פגע באחד ממנועי ההכנסה המשמעותיים של סלקום ושל חברות הסלולר - שירותי נדידה לישראלים שטסים לחו"ל ולתיירים שמגיעים ארצה. מתוקף הנסיבות שירות זה נפגע אנושות. מנוע הכנסה משמעותי נוסף של סלקום הוא מכירת ציוד קצה, דוגמת מכשירי סלולר ואביזרים. לאחרונה, בעקבות המשבר, הודיעה החברה על הפסקת מכירת ציוד הקצה באופן יזום לטובת הפניית מרבית העובדים שנותרו פעילים למוקדי שירות הלקוחות. זאת לאור עלייה משמעותית בשימוש בשירותי הטלוויזיה והאינטרנט של סלקום, שהוביל לעלייה דרמטית במספר הפניות למוקדי השירות. כן נרשמו ביקושים גוברים לשירות מצד חברות עסקיות, שעברו לעבודה מהבית.

מנכ"ל סלקום, אבי גבאי, צילום: אלכס קולומויסקי מנכ"ל סלקום, אבי גבאי | צילום: אלכס קולומויסקי מנכ"ל סלקום, אבי גבאי, צילום: אלכס קולומויסקי

קיצוצי שכר גם בהפניקס

"תקופה זו תיזכר לכולנו כאחת התקופות המאתגרות והסוערות בחיינו, תקופה בה הופרה שגרת חיינו בכל תחום. תקופה של חוסר ודאות שאין לדעת כמה זמן תמשך וכיצד תשפיע על מעגלי חיינו ועל הביטחון התעסוקתי שלנו". כך פתח אייל בן סימון מנכ"ל הפניקסאת האיגרת לעובדים שנשלחה הבוקר ומבשרת על הקיצוץ הצפוי. "על מנת לחזק את יסודות הבית ולאחר דיונים לאורך ימים ולילות ארוכים של הנהלת החברה עם וועד העובדים, תוך התייעצות עם הדירקטוריון וקבלת אישורו, התקבלו בחברה מספר החלטות לא קלות. ההחלטות הללו  נוגעות לכל אחת ואחד מאתנו ויישומן נעשה בלב כבד, אולם הן מחויבות לאור המצב העסקי".

יו"ר החברה בני גבאי והמנכל בן סימון יוותרו על 10% משכרם. למנהלים חברי הצוות העסקי, ולחברי ההנהלה המורחבת ופורום המנהלים המוביל, תתבצע הפחתה בשיעור של בין 7% ל9%. לעובדים המרוויחים מ-7,000 שקל ברוטו, ההפחתה תהיה בשיעור של 6% כשבכל מקרה השכר לא יהיה נמוך מ-7,000 שקלים. נוכח חג הפסח הקרב, ההפחתה תתבצע ממשכורת מאי המשולמת בסוף חודש מאי.

תוספות השכר לשנת 2020 מבוטלות. תוספת השכר לשנת 2020 שהוגדרה בהסכם הקיבוצי שנחתם ב-2019 בשיעור ממוצע של 3.4% תבוטל, כמו כן לא יתבצעו תוספות שכר למנהלי החברה בשנה זו. החברה תחלק מענק מיוחד לקראת חג הפסח בשיעור של 30% למרות שביצועי החברה אינם עומדים בתנאי הסף למתן מענק כפי שמוגדר בהסכם הקיבוצי. המענק ישולם במשכורת חודש מרץ לכלל העובדים שההסכם הקיבוצי חל עליהם כולל עובדים שיצאו לחופשה ללא תשלום. במקביל, החברה תקים קרן לסיוע כלכלי בהיקף של 7.5 מיליון שקל. יו"ר ועד העובדים יהיה שותף לקביעת הקריטריונים

ואופן החלוקה של כספי הקרן.

עוד הוחלט כי יישמרו ההטבות לעובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום. הפרשות פנסיוניות כולל אובדן כושר  עבודה ישולמו ע"י החברה באופן שוטף. החברה תמשיך לשלם לעובד ולבני משפחתו את הביטוח הרפואי הקולקטיבי. עוד הוחלט כי תוקם קרן ימי חופשה בגובה של 3.5 מיליון שקל עבור השבת ימי חופשה לעובדים שנכנסו ליתרה שלילית של ימי חופשה עקב המשבר.

 

אייל בן סימון מנכל הפניקס, צילום: פאביאן קולדורף אייל בן סימון מנכל הפניקס | צילום: פאביאן קולדורף אייל בן סימון מנכל הפניקס, צילום: פאביאן קולדורף

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות