אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל לפני הכל? אז תחסכו כמעט מיליארד שקל של אגו צילום: עמית שאבי, אבי מועלם

פרשנות

ישראל לפני הכל? אז תחסכו כמעט מיליארד שקל של אגו

על גנץ ונתניהו לקיים את החלטת הממשלה הקודמת שלפיה מספר המשרדים יעמוד על 17 בלבד; ממשלה רזה ויעילה יותר היא אינטרס לאומי.

27.03.2020, 12:18 | עמרי מילמן

עוד בטרם יגיעו בנימין נתניהו ובני גנץ לסיכום על מבנה הממשלה הבאה, כדאי לשניהם לעצור ולהיזכר בהחלטת הממשלה הקודמת, שלפיה על הממשלה שהם מקימים לכלול 17 משרדים בלבד, כלומר עליה לאחד ולסגור 10 משרדים.

קראו עוד בכלכליסט

התחושה בזירה הפוליטית אתמול היתה כי עם הסיכום על הקמת ממשלת השעטנז, אחדות-ימין, השלל יהיה גדול. גם אם שרי הליכוד ייאלצו להידחק הצידה, הם לא בהכרח יישארו נטולי תיקים. אלא שאותה החלטת ממשלה מחייבת את כולם להסתפק בפחות.

על פניו, מי שסבור שהממשלה החדשה שתקום, שתורכב ברובה מאותן מפלגות שקיבלו את ההחלטה לפני שנתיים, אכן תיישם אותה - סובל מנאיביות. ואולם מאחר ש"זו שעת מבחן למנהיגות ואחריות לאומית", כדברי נתניהו, וש"ישראל לפני הכל" כדברי גנץ,  לא מופרך לצפות משניהם לבצע את המהלך לצמצום מספר המשרדים,  שיביא לחיסכון של 800 מיליון שקל בשנה, ולהפחתת הביורוקרטיה שהישראלים סובלים ממנה כל כך.

נתניהו וגנץ, צילום: רויטרס נתניהו וגנץ | צילום: רויטרס נתניהו וגנץ, צילום: רויטרס

ואולם החשש הוא שהממשלה החדשה שתקום ואשר אמורה להכיל את הדרישות והלחצים הפוליטיים של קשת פוליטית די רחבה ולהוציא את ישראל מהמשבר הבריאותי והכלכלי - תביא דווקא לעלויות לא נמוכות בכלל כדי לרצות את חלקיה השונים; במידה רבה, הדבר יעיד עד כמה הממשלה הזו באמת תקום עבור ישראל ולא עבור הכסאות של מקימיה.

לפי אותה החלטת ממשלה יישמר אותו מספר השרים (23) ואולם לא כולם יחזיקו בתיק. חלקם יקבלו נושא לטפל בו תחת משרד אחר. כך למשל במקום המשרד לענייני מודיעין יהיה שר נוסף במשרד רה"מ, ובמקום המשרד לשיתוף פעולה אזורי, במשרד החוץ יהיו שני שרים. משרד הפנים יאחד בתוכו גם את משרד הנגב והגליל, המשרד לענייני ירושלים והמשרד לשירותי דת. משרד הכלכלה ייקח תחתיו את משרד התיירות והמדע ועוד .

לא מדובר במהלך קיצוני מצידה של הממשלה. לשם השוואה, בצרפת ישנם 17 משרדים, ו-33 שרים, באוסטריה 13 משרדי ממשלה ו-14 שרים, בהולנד 11 משרדים -15 שרים וניתן למנות עוד דוגמאות רבות.

גם מההסתדרות אגב, שבוודאי מבינה שהמשק נמצא פסע מקיצוצים נרחבים, אולי גם בשכר המגזר הציבורי, מצופה לתת גב לשינויים המבניים האלה. מהלך כזה לא יביא לפיטורים, מאחר שעובדים יוסטו בין משרדים ולעתים בין משרות. בטווח הקצר, החיסכון יבוא מקיצוץ בעלויות תפעול הנובעות מאיחוד המשרדים. בטווח הארוך יותר יבוטלו תקנים של עובדים שיפרשו, דבר שבסופו של דבר יחסוך 800 תקנים במגזר הציבורי

אם נשים רגע בצד את כל הפרות ההבטחות הכרוכות בברית הבעייתית בין גנץ לנתניהו, וכמובן את המשבר הבריאותי והכלכלי לשמו (לכאורה) התכנסה ממשלת האחדות הזאת, המבחן הראשון והמיידי יהיה היכולת שלה לחשוב על טובת הציבור ולא על טובתם האישית של חבריה. ממשלה רזה ויעילה יותר היא אינטרס לאומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות