אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט אישר לעיריית רמת גן להפעיל אוטובוסים בשבת

בית המשפט אישר לעיריית רמת גן להפעיל אוטובוסים בשבת

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את חוקיות האוטובוסים שמפעילה עיריית רמת גן בשבת תחת השם: "המתווה שתוכנן מאזן בין הרצונות והצרכים השונים של כלל התושבים"

29.03.2020, 12:44 | ליאור גוטמן
בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר להפעיל את שירותי התחבורה החינמיים בשבת שפעלו בחודשים האחרונים ברמת גן תחת השם "סבבוס". "נחה דעתי כי המתווה שתוכנן נועד לאזן בין הרצונות והצרכים השונים של כלל התושבים בעיר רמת גן", כתבה השופטת רחל ברקאי.

השופטת קבעה כי עיריית רמת גן עשתה מאמץ "לצמצם ככל האפשר את מעבר ההסעות בסמוך לריכוזי אוכלוסייה דתיים ולבתי כנסת. בהתאם, נקבעו מסלולי ההסעות בעיקר בצירים המרכזיים, מבלי להיכנס לשכונות המאופיינות בריכוזי אוכלוסייה דתית גדולה". כמו כן "מתווה זה אושר לאחר דיונים רבים ולאחר שנשמעו המתנגדים, בישיבת מועצת העיריה".

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, היה הראשון שהפעיל שירותי הסעות חינם בשבת. בעקבותיו העניקו שירות דומה גם עיריית תל אביב ולברים אחרות.

עיריית רמת גן הפעילה כ-10,000 אלף נסיעות בטרם נתבעה על ידי שורת רבנים, בהם הרב  הראשי לשעבר של העיר יעקב אריאל, להפסיק את השירות. לעתירה הצטרפו תנועות שונות, שטענו כי המהלך אינו חוקי.

בין השאר טענו העותרים כי שירות ההסעות עונה על ההגדרה של "קו שירות", זאת כאשר לעירייה אין רישיון לכך. כמו כן טענו שהשירות לא יכול להיקרא "הסעה מיוחדת" (שפעילותו מותרת) וכן שיש איסור עצירה בתחנות אוטובוס.

ביהמ"ש שלל את כל הטענות וקבע: "אין חולק כי מדובר בהסעה שנקבעו לגביה תחנות איסוף ופיזור נוסעים וכי הנוסעים עושים שימוש בהסעות אלו על פי שיקול דעתם ואולם, אין הנוסעים משלמים כלל עבור ההסעות ואלה משולמות על ידי העירייה כמזמין ההסעות. ההסעות עומדות לרשות המזמין, בכוחו להפסיק את ההסעות מהיום למחר וברצונו ימשיכן, על כן גם לא יידרש כל פיקוח כפי שנעשה בהפעלת קו שירות".

יצוין כי השירות אינו פועל בימים אלה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה.

עוה"ד יוכי כדיר-פז, עידן לרון ודניאל פז ממשרד "מיתר", שייצגו את עיריית רמת גן: "בית המשפט קיבל את טענות העירייה. פסק הדין מכיר בכך שרשויות מקומיות רשאיות להעניק לציבור הסעות בשבת ללא תשלום, ובכך שההסעות יכולות לעצור בתחנות אוטובוסים ציבוריים. בכך משליך פסק הדין על כל הרשויות המקומיות בארץ, ומבהיר את חוקיות מיזמי ההסעות לציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות