אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכסוך עבודה בפניציה בצפון בשל כוונה לפטר 300 עובדים צילום: גיל נחושתן

סכסוך עבודה בפניציה בצפון בשל כוונה לפטר 300 עובדים

ההנהלה הודיעה שבמאי תפסיק לייצר ותתחיל לייבא זכוכית. המו"מ עם העובדים על תנאי הפרישה התפוצץ. במפעל ביקשו סיוע של 30 מיליון שקל מהמדינה - וטרם נענו

29.03.2020, 18:11 | נווית זומר

סכסוך עבודה הוכרז היום (א') במפעל פניציה שבצפון הארץ, לאחר שהמשא ומתן עם העובדים על תנאי פרישה התפוצץ. ברקע הכרזת הנהלת פיניציה על כוונתה לכבות את התנור באמצע מאי ,ופיטורי כמעט כל 300 העובדים והפיכתה לחברת ליבואנית זכוכית.

קראו עוד בכלכליסט

הרקע להודעה הדרמטית של החברה נעוץ בפנייתה למדינה - שעד כה לא נענתה - לקבלת מענק בגובה 30 מיליון שקל להמשך פעילות המפעל, ובנוסף, הבטחה לחסימת הייבוא של מוצרי זכוכית מתחרים לישראל.

המפעל שנמצא באזור התעשייה ציפורית שבצפון, הוא היחיד בארץ שמייצר זכוכית שטוחה לשוק המקומי ולייצוא. המפעל קיים למעלה מ-85 שנה ולפני כשמונה שנים נרכש על ידי קרן ההשקעות פורטיסימו.

מפעל פניציה בציפורית, צילום: גיל נחושתן מפעל פניציה בציפורית | צילום: גיל נחושתן מפעל פניציה בציפורית, צילום: גיל נחושתן

האולטימטום שהציבה פורטיסימו למדינה קשור להפסדים שסבל המפעל בתקופה האחרונה בעקבות משבר הקורונה והחשש מהעתיד. פורטיסימו מאיימת בכיבוי באמצע מאי של הכבשן שמייצר את הזכוכית, ופיטורי העובדים ערב החג ובשעה שבכבשן נמצא חומר גלם בשווי 4 מיליון דולר. עלות התקנתו מחדש של הכבשן עלולה להגיע לעשרות מיליוני דולרים.

יו"ר מרחב העמקים בהסתדרות, לאון פרץ, מתח ביקורת קשה על התנהלות ההנהלה ואמר: "ימים לא פשוטים עוברים על כולנו. לא די בכך שהעובדים חוששים לבריאותם, כעת ההנהלה מאיימת לקחת את מטה לחמם ולסגור את המפעל, בלי לתגמל אותם. זו התנהלות מבישה וחסרת תום לב. הנהלת המפעל מנצלת את המציאות הנוכחית לשם מחטף אכזרי על גב העובדים. אני קורא להנהלה לחזור לשולחן המו"מ".

מנכ"ל החברה איל זגגי מסר: "לחברה אין יכולת להמשיך להפסיד, ההוצאות הקבועות של המפעל הן מיליוני דולרים לחודש. אכן ימים לא פשוטים עוברים על כולנו, נעשה כל שביכולתנו לבצע את הפיטורים בצורה אנושית. העובדים הציבו דרישות לא הגיוניות והנהלת החברה קוראת להם לחזור למו"מ ולהציג בקשות סבירות לפיצויי הפיטורים, בהתאם לחוק, התואמות את מצב ההכנסות ומצבה של החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות