אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדיונים על ממשלת אחדות: אסור לשכוח שלסביבה דרוש מנהיג צילום: אנימלס

דעה

הדיונים על ממשלת אחדות: אסור לשכוח שלסביבה דרוש מנהיג

כשעיקר תשומת הלב מופנית לתיקים היותר נחשבים - ביטחון, בריאות, חוץ ואוצר - תיק הגנת הסביבה הוא אחד החשובים ביותר. בראש המשרד צריך לעמוד שר שהנושא בדמו

29.03.2020, 20:42 | שלומית צור

במהלך הדיונים על ממשלת האחדות, עיקר תשומת הלב מופנית, כצפוי, אל תיקי המשפטים, הביטחון, הבריאות, החוץ והאוצר, תיקים הנחשבים יוקרתיים ומבוקשים. תיקים חברתיים נתפסים על פי רוב כמשניים, או במילים פחות מכובסות - מקפצה לתיקים הבכירים.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע זה, בולטת ח"כ מיקי חיימוביץ' (חוסן לישראל), שמרגע כניסתה לפוליטיקה הצהירה בריש גלי: אני עוזבת את התקשורת כדי לקדם את הנושא שבו אני מאמינה. אני רוצה להיות השרה להגנת הסביבה.

ההצהרה הזאת הרשימה ציבור רב של אוהבי סביבה ובעלי חיים בישראל, שקיוו לראות את הסוגיות אלה במקום מרכזי יותר על המפה הפוליטית. שנת 2019, שנת הסחרור הפוליטי בישראל, התאפיינה גם בהתעוררות עולמית במאבק במשבר האקלים. מיליונים ערכו שינויים באורח חייהם ויצאו לרחובות בדרישה לשינויי מדיניות. נערה אמיצה אחת שהיתה לפנים של המאבק זכתה בהכרה גלובלית. ניכר שאזרחי העולם מבינים שלולא שינויים מיידיים בהתנהלות האנטי-אקולוגית שלנו, לא יישאר לנו עולם לנהל בו כלכלה, תרבות או פוליטיקה. גם משבר הקורונה, שהתחיל משוק לסחר בבעלי חיים לבשר, מהווה תזכורת טובה וכואבת לאופן שבו יחסינו אל הטבע פוגע בנו באופן ממשי.

גרטה טונברג. סחפה מיליונים אחריה, צילום: רויטרס גרטה טונברג. סחפה מיליונים אחריה | צילום: רויטרס גרטה טונברג. סחפה מיליונים אחריה, צילום: רויטרס

ההכרה הציבורית ההולכת וגוברת חייבת לחלחל אל מקבלי ההחלטות. הקמת ממשלת אחדות מהווה הזדמנות לשינוי משמעותי בתפיסה של התיק להגנת הסביבה. האיום האקולוגי חמור, הצורך לטפל בו ברצינות הוא בהול. ולנוכח העוול המתמשך כלפי בעלי החיים, הגיע הזמן להעביר את סמכויות חוק צער בעלי חיים ממשרד החקלאות, שמזניח את האכיפה, למשרד להגנת הסביבה. בראש המשרד להגנת הסביבה צריך או צריכה לעמוד מי שהנושא בדמו, שמאמין בחיוניות התפקיד ושנחוש לפעול.

משלוחים של עגלים חיים, צילום: אנימלס משלוחים של עגלים חיים | צילום: אנימלס משלוחים של עגלים חיים, צילום: אנימלס

בזמן שכולנו ספונים בבתינו בחרדה מנגיף הקורונה, משלוחי עגלים חיים ומיותרים עדיין מגיעים בהמוניהם לנמלי ישראל, אחרי מסעות קשים בתנאים לא אנושיים. זאת במקום לעודד ייצור מקומי או שימוש בתחליפי בשר שכבר הוכיחו ביקוש מתגבר. השינוי המתבקש הוא גדול ולא מסתיים בפרידה מקשי הפלסטיק.

בשנת 2014 קבע דוח מבקר המדינה כי משרד החקלאות שקוע עד צוואר בניגוד עניינים בכל הנוגע לאכיפת חוק צער בעלי חיים, ומועל בתפקידו כבר 20 שנה מאז נחקק החוק בשנת 1994. זוהי שעת האמת למנות שר להגנת הסביבה שרק מחכה לצקת תוכן ומשמעות למילים הגנת הסביבה. הפקרת המשרד להגנת הסביבה בידיו של מי שלא מחוייב אליו תהיה טעות קשה. זהו צו שעה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות