אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות יידחה לינואר 2021 צילום: תומריקו

הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות יידחה לינואר 2021

הקיצוץ המתוכנן של 1.3% ל-270 אלף עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות יידחה פעם נוספת, כך סיכמו מנהל רשות שוק ההון משה ברקת ויו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן. ניסנקורן: "נגבש פתרון קבע שימנע פגיעה באזרחים הוותיקים"

30.03.2020, 09:33 | צבי זרחיה

הקיצוץ המתוכנן של 1.3% ל-270 אלף עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות, יידחה לינואר 2021; כך סיכמו הבוקר (ב') מנהל רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת ויו"ר סיעת כחול לבן ח"כ אבי ניסנקורן. ניסנקורן ציין כי "במהלך תקופה זו נגבש פתרון קבע, שימנע פגיעה באזרחים הוותיקים".

קראו עוד בכלכליסט

אבי ניסנקורן, צילום: תומריקו אבי ניסנקורן | צילום: תומריקו אבי ניסנקורן, צילום: תומריקו

קרנות הפנסיה הוותיקות הודיעו אשתקד על הפחתה בקצבאות, בעקבות אי-העלאת גיל הפרישה לנשים ל-64. מנהלת רשות שוק ההון דאז, דורית סלינגר, החליטה לדחות את הקיצוץ עד ל-1 באפריל 2020, לאחר שמשרד האוצר הציע להעלות גיל הפרישה לנשים, אך בשל שלוש מערכות בחירות בשנה האחרונה לא הגיש המשרד את הצעת החוק לאישור הכנסת.

יצויין כי בשנים 2015-2018 נכשל האוצר מספר פעמים בניסיון להעביר את הצעת החוק להעלאת גיל הפרישה לנשים ל-64 בוועדת הכספים, בשל סירובו להיענות לדרישת חברי הוועדה להעניק פיצויים לנשים מפוטרות בגילאי 50 ומעלה, ולנשים במקצועות שוחקים שנאלצות לעזוב את עבודתן.

מרשות שוק ההון נמסר כי הדחייה, שנעשתה בתיאום עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז ניזרי, תאפשר לכנסת להשלים את הליך החקיקה הנדרש, מה שעשוי לייתר את הצורך בהפחתה. כבר בקיץ 2019 נדחתה ההפחתה, גם אז בשל המצב הפוליטי, ועל רקע הניסיונות הבלתי פוסקים להמשיך ולהשלים את התשתית החוקתית להעלאת גיל הפרישה. לאחר מכן פורסם על ידי שר האוצר תזכיר חוק בעניין, שהיה על דעת ראש הממשלה, אשר במסגרתו הוצע מתווה להעלאת גיל הפרישה באופן שישפיע על שיעור ההפחתה הנדרש.

נוכח העובדה כי ישראל נקלעה פעם נוספת למצב חריג, יוצא דופן וייחודי, שלא ניתן היה לצפות מראש, במסגרתו פוזרה הכנסת ה-22 מבלי שניתן היה להשלים את החקיקה, החליט הממונה על דחיית המהלך, כאמור, עד חודש ינואר 2021.

ח"כ מירב כהן מכחול לבן, המוזכרת כשרה לשיוויון חברתי ויזמה אשתקד דיון בעניין בוועדת הכספים, אמרה הבוקר: "עד ינואר 2021 יש לקיים דיון מעמיק בנושא ולמצוא פתרונות שימנעו את הקיצוץ הזה. זה אולי נשמע קצת מסובך ומילים כמו קרנות פנסיה מרתיעות אותנו, אבל זה נושא קריטי: משמעות הקיצוץ היא שמאות אלפי גמלאים בישראל היו מקבלים מידי חודש פחות כסף. זה גם תקדים מאד מאד מסוכן, שכן זה עלול להפוך את קופות הפנסיה שלנו לקופה הקטנה של משרד האוצר ובכל פעם שלמדינה יהיה חסר כסף היא תבוא לפנסיונרים ותשית עליהם קיצוצים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות