אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיידק הנדל"ן נגד וירוס הקורונה: האם דווקא עכשיו כדאי לקנות דירה? הדמיה: DVISION3

חיידק הנדל"ן נגד וירוס הקורונה: האם דווקא עכשיו כדאי לקנות דירה?

בזמן ששוקי המניות קורסים, השקעה בנדל"ן הופכת עבור רבים לחלופה המתבקשת. מנכ"ל אאורה יעקב אטרקצ'י: "בסיר הלחץ הזה הציבור מבקש ללכת על בטוח, ובטוח זה דירה"

31.03.2020, 10:08 | רונן ניב

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

משבר הקורונה הכניס את המשק הישראלי לסחרור, כשהשפעותיו ניכרות בכל תחומי החיים. בהיבט הכלכלי, התרסקות הבורסות ברחבי העולם מדאיגה כיום את כל מי שהשקיע את הונו במניות והסתמך על האמירה השחוקה שלפיה בטווח הארוך השוק תמיד עולה. ובכן, הקורונה הוכיחה אחרת.

על רקע המציאות החדשה, כאשר רבים מהמשקיעים מבקשים לצמצם את פעילותם בשוק ההון התנודתי ולפנות לכיוונים אחרים, הופכים אפיקי השקעה מבוססי הנכסים, שאינם מגיבים באופן דרמטי לאירועים חריגים, לאלטרנטיבה קורצת.

קראו עוד בזירת הנדל"ן

באופן טבעי, שוק הנדל"ן הוא אחד המקומות הראשונים שאליהם נוהרים בימים אלה אותם משקיעים המבקשים להבטיח אפיקים סולידיים וחסינים למשברים. יציבותו של הענף מקורה בראש ובראשונה בביקוש הקשיח המאפיין אותו, שבישראל אף נתקל בהיצע דל יחסית. בהתחשב במאפיינים ייחודיים נוספים של השוק המקומי, ובהם היותה של הקרקע משאב מוגבל וקצב גידול אוכלוסייה גבוה בהשוואה לעולם המערבי, נתפס הענף כיעד השקעה קורץ – אפילו בימי קורונה.

מנכ"ל אאורה ישראל, יעקב אטרקצ מנכ"ל אאורה ישראל, יעקב אטרקצ'י. לפעול דווקא עכשיו, ולא לשבת על הגדר | צילום: ראובן קופיצ'ינסקי מנכ"ל אאורה ישראל, יעקב אטרקצ

השקעה משתלמת

"אם מנתחים את שוק הנדל"ן הישראלי לעומק ובוחנים אותו לאורך עשרות שנים, הרי שמדובר בשוק שביצע זינוק משמעותי שלצדו עליות מחירים אדירות", מסביר שמאי המקרקעין ראובן שם טוב. "בסופו של דבר, יחידים ומשפחות תמיד יצטרכו מקום לגור בו. לעניין הזה יש משמעות רבה במיוחד כשמביאים בחשבון את קצב הבנייה בישראל, שכבר שנים רחוק מלעמוד ביעדים הממשלתיים. המשבר הנוכחי צפוי להקשות עוד יותר על התגברות קצב הבנייה החדשה, בין היתר בשל הפגיעה הצפויה בכוח האדם באתרים.

"מעבר לזה, בניגוד לירידות הגדולות שאנחנו רואים היום במדדים השונים בבורסות, ולפאניקה הנרחבת שהן מעוררות אצל משקיעים, שוק הנדל"ן הוא שקול הרבה יותר. כלומר, לא צפויים למשל מימושי נכסים המוניים בקרוב, שכן השקעה בנדל"ן, עבור רוב האנשים, היא מהלך לטווח ארוך".

שם טוב מדגיש כי "ברור שעל רקע בהלת הקורונה אנחנו צפויים לראות ירידה מסוימת בהיקף העסקות והאטה בפעילות. עם זאת, במבט קדימה לעתיד הלא מאוד רחוק, אין לי ספק שעליות המחירים יחזרו".

משנים כיוון

גם בקרב הפעילים בענף הבנייה, יש מי שהמשבר הנוכחי לא רק שלא ריפה את ידיו, אלא אף עודד אותו להמשיך בפעילות - וביניהם גם השחקנים הגדולים והמוכרים. יעקב אטרקצ'י, הבעלים והמנכ"ל של חברת אאורה ישראל, אומר כי "מצב העניינים הקיים המאופיין במחסור גדול בדירות, במיוחד באזורי הביקוש, צפוי על רקע משבר הקורונה רק להתגבר. הסיבות לכך טמונות בין היתר במתכונת הפעילות המצומצמת של התכנון השונים והוועדות המקומיות שנמצאות בהשבתה, העתידה להביא לעיכוב ניכר בכל מה שנוגע לאישור תוכניות ותב"עות, הוצאת היתרים וקידומם של פרויקטים.

 

מכירה בזום בפרויקט אאורה רמת חן. על אף המצב, הפעילות נמשכת כסדרה, צילום: איתי רותם מכירה בזום בפרויקט אאורה רמת חן. על אף המצב, הפעילות נמשכת כסדרה | צילום: איתי רותם מכירה בזום בפרויקט אאורה רמת חן. על אף המצב, הפעילות נמשכת כסדרה, צילום: איתי רותם

"בנוסף לכך, צריך להביא בחשבון את המצוקה בכוח העבודה בענף שרק מחמירה והולכת. אנו גם רואים שיזמים שעמדו בפני התנעת פרויקטים חדשים, מעדיפים כעת לתכנן מסלול מחדש ולהמתין עד יעבור זעם. המשמעות של כל אלה היא שבנייתן של עשרות אלפי דירות תידחה, יורחב הפער שבין ביקוש והיצע והמחירים יזנקו.

"הציבור נמצא היום במגננה, מה שגורם לו למכור איגרות חוב ומניות מכל הבא ליד", מוסיף אטרקצ'י. "בסיר הלחץ הזה הוא מבקש לשנות כיוון וללכת על בטוח, ובטוח זה דירה - נכס מוחשי, על הקרקע ולא באוויר".

היבט נוסף שמעלה אטרקצ'י, נוגע לנטילת משכנתאות. לדבריו, מוטב לפעול עכשיו ולא לשבת על הגדר: "בגלל כל מה שקורה בשוק ההון גם הריבית על המשכנתאות מתחילה לעלות, והיא צפויה להמשיך ולטפס. אנשים אולי נוטים לשכוח, אבל בשנים האחרונות אנחנו חיים בסביבת ריבית נמוכה במיוחד, שאיפשרה למשפחות לרכוש דירה ולעמוד בהחזרים על אף עליית המחירים. השורה התחתונה היא שמי שצריך לקחת משכנתא, עדיף שיעשה זאת היום כשהתנאים טובים, ולא בעוד כמה חודשים, אז הסיפור כבר יהיה שונה לחלוטין".

הזדמנויות ומבצעים

בניגוד ללא מעט חברות בשוק הנדל"ן שבעקבות מגפת הקורונה משהות פרויקטים או מצמצמות את היקפי הפעילות, באאורה מקפידים כי העבודה במיזמים השונים של החברה תימשך במלוא המרץ. וכך, אתרי הבנייה מתנהלים באופן סדיר, כשגם סימני השאלה סביב המשך העסקתם של הפועלים הפלסטינים לא צפויה לפגוע בנפחי הפעילות.

פרויקט אאורה רמת חן. שימוש באמצעים דיגיטליים להקלת הליך הרכישה,  פרויקט אאורה רמת חן. שימוש באמצעים דיגיטליים להקלת הליך הרכישה פרויקט אאורה רמת חן. שימוש באמצעים דיגיטליים להקלת הליך הרכישה,

בדומה לאתרי הבנייה גם משרדי המכירות של החברה לא מורידים הילוך, כשלאור המצב עורכת אאורה ישראל, מבצע מיוחד במסגרתו היא מאפשרת לרוכשי הדירות תשלום של 150 אלף שקל כעת, והיתר בתנאים נוחים ובהתאם להתקדמות הפרויקט. את הרכישה ניתן לעשות בשלב הראשון גם באמצעים דיגיטליים ובזום מול סוכני המכירות. מדובר בפרויקטים במגוון ערים, בהן רמת גן, חדרה, יהוד-מונסון, רמת השרון, קרית אונו, אור עקיבא, אילת, חולון, לוד ובן שמן.

"אנחנו לא מנותקים ממה שקורה מסביב, ובתקופה הזו אנו מחויבים עוד יותר לרגישות, גמישות וסבלנות", מסכם אטרקצ'י. "אנחנו תופרים חליפה אישית לכל לקוח בהתאם לצרכיו ולתקציבו, ומאפשרים לו גם בימים אלה לרכוש דירה חדשה ואיכותית". 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות