אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך להחזיר את המשק לתפקוד בצל הקורונה תוך ארבעה שבועות

איך להחזיר את המשק לתפקוד בצל הקורונה תוך ארבעה שבועות

המדיניות הנוכחית של ישראל היא מדיניות של הכלה ועצירה חלקית של המשק, שתגרום בעתיד הלא רחוק לעשרות אלפי נפטרים: אולם ניתן להביא את הקורונה לשיעורים אפסיים כמו בסין, ללא שיתוק המשק. כך זה יעבוד בארץ

30.03.2020, 17:16 | עפר קומאי

מדינת ישראל מנסה להתמודד עם נגיף הקורונה על ידי הפעלה חלקית של המשק. האסטרטגיה הזו אמנם מאטה את התפשטות הנגיף, אך בכל זאת היא סובלת משתי חולשות עיקריות שגורמות כעת נזק עצום ויגרמו בעתיד לעשרות אלפי נפטרים:

קראו עוד בכלכליסט

1. המדיניות היא של הכלה: שיעורי הידבקות נמוכים אך עקביים, כאשר היעד הסופי הוא הדבקה של כל האוכלוסיה עד לאחוז שיאפשר חיסון עדר. הבעיה היא שחיסון עדר לנגיף כל כך מדבק יצריך הדבקה של מעל 80% מהאוכלוסיה. במקרה האופטימלי זה יביא לכך שכמעט כולם יידבקו ושלכל חולה תהיה מיטה ומכונת הנשמה במקרה הצורך.

ואפילו במקרה האופטימלי, זה יגרום לשיעורי תמותה גבוהים בסדר גודל של חמש או שש ספרות. תזכורת: אם נגיע לשיעור תמותה של אחוז אחד, הרבה יותר טוב מהשיעור המדווח מאיטליה – למעלה מעשרה אחוז, נגיע לשבעים אלף נפטרים. השיטה הזו בעלת תוצאות איומות, ונראה שלשם אנחנו צועדים.

2. המשק משותק לתקופה בלתי ידועה כי רק לאחר שנשיג חיסון עדר נוכל לשחרר את רובו לעבודה: סין כבר הראתה שעל ידי שיתוק מוחלט של חופש התנועה במחוזות ענקיים, והפעלת רשת מתנדבים ניתן להביא את הקורונה לשיעורים אפסיים. ניתן לעשות מהלך מקביל בישראל, שישיג אפקט דומה, ללא שיתוק המשק.

ככה זה יעבוד

 

  • החל מיום שייקבע, מוקדם ככל האפשר, ייכנסו כל התאים המשפחתיים בישראל לבידוד. וזאת חוץ מכמעט חצי מהעובדים החיוניים שילכו למקום העבודה שלהם. הם יילכו ממוגנים ויעבדו עם כל מגבלות הריחוק הקיימות כיום. בנוסף לעבודה הם יוכלו ללכת לקניית מצרכים חיוניים בלבד.

  • ביום שבת, כשבועיים לאחר מכן, יישארו כל המשפחות בישראל בבידוד חוץ מעובדים חיוניים בכמות מזערית. העובדים החיוניים האלה יהיו שייכים לתקופת הבידוד הראשונה, ולמעשה יצאו מבידוד יום לפני שאר התאים המבודדים.

  • בשבועיים שלאחר מכן, יתבצע סוויץ': אלה שהיו בבידוד במשך השבועיים האחרונים, ושלא הופיע לאף אחד מבני משפחתם סימני קורונה, או שנבדקו ושוחררו מהבידוד לאחר תוצאות הבדיקה, יוכלו ללכת לעבודה. תאים משפחתיים שעבדו בשבועיים הראשונים יישארו בבידוד עד שיעברו השבועיים שלהם.

מי שיבחר איזה עובדים חיוניים יילכו לעבודה בנגלה הראשונה ואיזה בשנייה הוא המעסיק בתיאום עם העובד, כי במקרה שבו שני בני הזוג עובדים, יהיה צורך ששניהם יהיו בבידוד באותו פרק זמן.

גם עובדי המרכולים, בתי המרקחת והשירותים החיוניים האחרים יפעלו באותה שיטה. בכל תקופה יעבדו רק חצי מהם. גם הרופאים והאחיות. היוצאים מן הכלל הם אלה שנדבקו והבריאו – הם יהיו מחוסנים ויוכלו לפעול באופן רצוף בשתי התקופות.

משפחות שיסכימו לבצע קניות עבור המשפחות שבבידוד יוכלו להצטרף לנגלת הבידוד הראשונה. זה יתאפשר על ידי תיאום בין בני משפחה או בין משפחות שונות. גם נערים שהתא המשפחתי שלהם נמצא מחוץ לבידוד יוכלו לצאת ולעבוד בעבודות חיוניות במקומות שסובלים ממחסור בכוח אדם כתוצאה מבידוד חצי מהעובדים.

אפשר לראות שבשיטה הזו, בעצם כל מי שיסתובב בחוץ, לאחר השבועיים הראשונים, הוא מישהו שהיה בבידוד במשך שבועיים ושסימני קורונה לא הופיעו אצל אף אחד מבני משפחתו. אנחנו נצמצם באופן דרמטי את מספר הנשאים הלא ידועים, ולמעשה כמעט כולם יתגלו בתקופת הבידוד וישארו בבידוד לאחר הבידוד עד לריפוי מלא. זה מאפשר ליותר עסקים לפתוח את העסקים שלהם עם חצי מהעובדים, כאשר החצי האחר עובד במידת האפשר מהבית.

לכאורה – השיטה מנקה לחלוטין את הנגיף תוך חודש. במציאות, יהיו עדיין מקרים בודדים של הפרת הבידוד על ידי עבריינים שבמקרה גם נושאים את הנגיף, ובמקרה ידביקו אחרים. ויהיו מקרים בודדים של נשאים שנדבקו לפני הבידוד, לא הופיעו אצלם שום סימני קורונה, וגם לא אצל בני משפחתם, והם עדיין מדבקים לאחר תקופת הבידוד. זהו צירוף מקרים שהסיכוי שלו קטן, אבל קיים, ולכן יהיה צורך לבצע את התקופה הכפולה הזו יותר מפעם אחת.

אפשר להאריך אותה לשתי תקופות של שבועיים וחצי כדי להקטין את הסיכוי הזה עוד יותר. יהיו גם מקרים שמשפחה ששהתה בבידוד תזדקק לטיפול רפואי בבית חולים במהלך הבידוד – ויהיה צורך לטפל בהם.

חשוב לציין שכבר לאחר השבועיים הראשונים ניתן לשלוח ילדים שכל התא המשפחתי שלהם יצא מבידוד של שבועיים לגנים ובתי ספר, שיופעלו על ידי רוב הגננות והמורות הקבועות (אלה ששהו בבידוד בשבועיים הראשונים), או בתוספת עוזרים – כולם לאחר תקופת בידוד של שבועיים. בשיטה הזו רוב מהילדים יוכלו ללכת לגנים ובתי ספר אחרי שבועיים והשאר אחרי חודש.

הכותב הוא מתמטיקאי, שחמטאי ובעל חברה לפיתוח תוכנה. אלוף העולם בפתרון בעיות שחמט בשנים 1985 ו-1999 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
התוכנית שלך אידאלית מידי ולא משתמשת בבדיקות
התוכנית שלך מניחה תוצאות אידאליות של העלמות נגיף בקבוצות בהסגר והסגר מושלם ולא משתמשת בבדיקות כדי לגלות חריגותץ עם ישמוש מאסיבי בבדיקות - אפשר לדעתמי בטוח (כי הבריא), ומי חולה (וסביבו צריך לבצע סגר. בנוסף - הפתרון לקורונה כבר הגיע (התרופה נגד מלריה) ובקרוב ישתמשו בו לכל האוכלוסיה.בסיכון. חסינות העדר כבר נוצרה/בשלבי הווצרות בישובים החרדיים, ובקרוב נדע כמה זה עלה לנו במונחי חולים קשים ונפטרים.
דן  |  31.03.20
לכל התגובות