אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קומיקאי זה מקצוע חיוני עכשיו" צילום מסך: ארץ נהדרת

"קומיקאי זה מקצוע חיוני עכשיו"

החדשות מבהילות אבל לצדן תוכניות ההומור פורחות עכשיו עם "ארץ נהדרת" בשיאה, קאמבק ל"זהו זה" ול"קומדי סטור" ופרץ יצירתיות של סאטיריקנים. "משבר הוא צלחת הפטרי של הקומדיה", הם אומרים ונעים בין הומור גרדומים שחור לבין בידור מרגיע לכל המשפחה

31.03.2020, 08:24 | רותה קופפר

כל מי שיש לו ווטסאפ משפחתי או מציץ לרגע בטוויטר או פייסבוק יודע כי התקופה המשונה הזאת של סגר בבית, דאגה ממגפה וכדובדבן גם מתח פוליטי, מניבה הרבה מאוד סרטונים מצחיקים, ממים, בדיחות, עקיצות, התחכמויות וגיחות נוסטלגיות אל העבר שלא נס ליחו.

גם כשעוברים למסך הגדול, כולו חיוכים. טבלת הרייטינג של חמישי שעבר תעיד על כך: בראש הטבלה ניצבת "ארץ נהדרת" בקשת עם 25.1% צפייה. התוכנית משודרת עתה פעמיים בשבוע כש"התוכניות של ימי רביעי יותר סאטיריות ואלה של חמישי יותר בידוריות", מסביר התסריטאי הראשי שלה דוד ליפשיץ; "זהו זה", ששבה לכאן עם המנחים המיתולוגים שלה, קבעה צפייה של 8.2% (פי שניים מ"המרדף" ששודרה לפניה). "חסון וספונדר", תוכנית הומור של שחר חסון ויוחאי ספונדר, גם היא בכאן, רשמה עלייה עם קצת יותר מ־3%.

ארץ נהדרת , צילום מסך: ארץ נהדרת ארץ נהדרת | צילום מסך: ארץ נהדרת ארץ נהדרת , צילום מסך: ארץ נהדרת

"זהו זה", ששימשה כמרגיעה הלאומית בתקופת סגר וחרדה אחרת בהיסטוריה הישראלית — מלחמת המפרץ לפני כ־30 שנה — נקראה שוב אל הדגל עם המנחים המקוריים מאז: שלמה בראבא, מוני מושונוב, גידי גוב, אבי קושניר ודבל’ה גליקמן. אליה מצטרפת עוד תוכנית הומור מהעבר, "הקומדי סטור". נטלי מרכוס, מהתסריטאיות של "זהו זה" העכשווית (ומיוצרות "היהודים באים"), מספרת כי הרעיון היה של התאגיד ומבחינתה זה היה "ממש חלום" לכתוב לה. "אני הייתי בת 10 במלחמת המפרץ, הטלוויזיה היתה דלוקה כל הזמן וזה מה שהיה ברקע".

את הפריחה של ההומור עכשיו היא תולה בתכונה יהודית. "הומור שחור זה הדבר שהכי קשור לעם היהודי. על זה מבוססת 'היהודים באים'. כל תקופה שחורה של איבוד שליטה וחוסר ודאות מצריכה קומדיה: זה מנחם, ומרחיק את הדרמה. הקומדיה מספקת מבט מבחוץ".

צוות זהו זה מתאחד , צילום: אילן ספירא צוות זהו זה מתאחד | צילום: אילן ספירא צוות זהו זה מתאחד , צילום: אילן ספירא

וגם המצב מניב סיטואציות מופרכות ומצחיקות. במקרים רבים עדיף לצחוק מאשר לבכות. "הדבר שהכי הצחיק אותי בזמן האחרון היה הדיאלוג בין ביבי לליצמן על המקוואות ולרדת לסיבוב עם כלב", אומרת מרכוס. "זה מסוג הטקסטים שהייתי מנסה לכתוב, אבל זה היה יוצא הרבה פחות מצחיק מבמציאות".

גם ירמי שיק בלום, קומיקאי וסאטיריקן, חזר אחרי ארבע שנים עם המדור ההומוריסטי שלו "פרשת השבוע" הכתוב בלשון התנ"ך ומתייחסת לענייני השעה במוסף "הארץ". הוא מגדיר את זה כסוג של "מילואים".

קומיקאי זה מקצוע חיוני?

"כן, קומיקאי זה מקצוע חיוני. והיופי בלהיות קומיקאי בדרגים הפחות גבוהים, כזה שבא מהשוליים, הוא שגם בסגר וגם לפניו העבודה שלך היא חינם". הוא מוסיף ש"בתור אדם נוירוטי והיפוכונדר, המגפה עוררה בי יצירה. אני פורח בקורונה; חווה פרץ של כתיבה ברשת. חשבתי שזאת תהיה תקופה נחמדה להחזיר את 'פרשת השבוע'. גייסתי את עצמי למילואים. זאת אחלה פלטפורמה להוציא את הנוירוזה, וגם שפה מקראית מתאימה לקונספט של מגפה".

קומדי סטור 2020, צילום מסך: ערוץ טדי בפרטנר TV קומדי סטור 2020 | צילום מסך: ערוץ טדי בפרטנר TV קומדי סטור 2020, צילום מסך: ערוץ טדי בפרטנר TV

שיק בלום מספר ש"ברמה האישית הייתי ערוך נפשית לקורונה עוד כשהיא היתה רחוקה ואזוטרית. אני מאוד נלחצתי ממנה, וכולם אמרו לי שאני מגזים, אז כשהיא באה, כבר הייתי מוכן. חוץ מזה, הומור פורח בזמן משבר. זאת צלחת פטרי לקומדיה. במיוחד שזה אירוע בינלאומי. אנחנו במונדיאל: התחלנו חלש, עם מעט חולים ומתים, אבל אנחנו נותנים עבודה. עוד נגיע לרביעיית הגמר".

עמית איצקר, במאי ותסריטאי המוכר כזיו מהסדרה "משיח", גם משתמש בפייסבוק כבמה. "הנושא החם עכשיו הוא הקורונה, ובשילוב עם השחיתויות הפוליטיות — זאת אפוקליפסה מושלמת". איצקר נוטה להומור שחור ונוסטלגיה עם זווית קולנועית. "אני מרגיש שנפרצו גבולות. אנשים לא יודעים מה יהיה מחר אז אפשר לצחוק על יותר דברים. תקופות קשות תמיד מוציאות את ההומור מאנשים. גם בשואה שמרו על הומור", הוא אומר. בפוסט אחד הוא מזהיר את "כל מי שגר ברחוב שלי ומתכוון לצאת ולשיר מהמרפסת. זה מה שמצפה לו: ומציג סצנה אכזרית במיוחד מהסרט "הפסנתרן", שבה זורקים מהמרפסת אדם בכיסא גלגלים.

בקוטב הנגדי נמצאת "ארץ נהדרת", שדוד ליפשיץ, התסריטאי הראשי שלה, מדבר עליה כעת במושגים של אחריות. לא שהוא, או התוכנית, נמנעים מנושאים שנויים במחלוקת, להפך. אבל הפלטפורמה מחייבת בכל זאת יתר ממלכתיות."בתקופה של כאוס טוב שאתה יכול לסמוך על מישהו", הוא אומר על 'ארץ נהדרת'. "פתאום קורה דבר כל כך שונה וקיצוני, שזה גורם לי להבין שיש לנו תפקיד. אני לא אוהב בדרנים שרוצים לשמח, אבל אני מודה שעכשיו יש בזה משהו. כשראיתי את התגובות לפרודיה על מדריכת הכושר חיה הלפרין עם שני כהן וירון ברלד, הרגשתי שהכיף הזה חיוני. לכן גם החזרנו את הטורטלים ואת לובה. צריך לתת הפוגה קטנה, לא יותר מזה".

"אני לא מוצא הרבה דברים שמצחיקים אותי", אומר ליפשיץ על המצב . "ההזנחה של מערכת הבריאות לא מצחיקה אותי. זה ששר הבריאות אומר שהמשיח יגיע בפסח לא מצחיק אותי בכלל. אני מגיע לעבודה וצוחק וזאת הסחת דעת. אבל הסיטואציה מאוד לא מצחיקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות