אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרץ השחור בתעסוקה: המובטל המיליון כבר כאן צילום: shutterstock

פרשנות

מרץ השחור בתעסוקה: המובטל המיליון כבר כאן

מחר צפויה ישראל להגיע למיליון מובטלים כש-46% מהמובטלים החדשים הם צעירים. שיעור השכירים המובטלים גדל במרץ פי 8, כך שאחד מכל ארבעה שכירים מובטל. 90% מדורשי העבודה שנרשמו בשירות התעסוקה במהלך החודש הוצאו לחל"ת

31.03.2020, 14:17 | שחר אילן

מחר (ד') במהלך היום, צפוי מספר המובטלים בישראל לחצות את מחסום המיליון. כך עולה מסיכום נתוני חודש מרץ השחור בשירות התעסוקה, החודש הגרוע ביותר בתולדות שוק העבודה. מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 812 אלף מובטלים חדשים. יחד עם 158 אלף מובטלים ותיקים הגיע מספר המובטלים בישראל הבוקר ל-970 אלף.

בהתחלת מרץ עוד עמד שיעור השכירים המובטלים בישראל על 3.9% מספר נמוך מאוד שנחשב לאבטלה חיכוכית, כלומר כזו שנגרמת בגלל מעברי עבודה. מאז הוא הגיע ל-23.3%, כלומר פי 8. אחד מכל ארבעה שכירים בישראל מובטל. הסיבה העיקרית לכך היא החלטת הממשלה לעודד הוצאת עובדים לחופשה ללא תשלום. זאת, במקום לבחור בפתרון של מימון חלקי של השכר למעסיקים כדי שלא יפטרו אותם.

היום השחור ביותר בתולדות שוק העבודה הישראלי היה חמישי ה-19.3, בו נרשמו 127,464 מובטלים. הסיבה לכך אינה בהכרח שדווקא בו הוצאו לחל"ת כל כך הרבה אנשים, אלא ששדרוג אתר שירות התעסוקה אפשר לו להכיל את כמות הנרשמים הזו.

תופעה מדאיגה ביותר נרשמה בסוף החודש. אם בשבועיים הראשונים של המשבר 5% בלבד מהנרשמים בשירות פוטרו, הרי שביומיים אחרונים היתה עלייה משמעותית ל-9%. המשמעות של עלייה בפיטורים היא שהמעסיק לא מביע אפילו שאיפה להחזיר את העובד למשרתו. ייתכן שהדבר קשור גם לתופעה שעליה דיבר אתמול מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר של עלייה בפשיטות הרגל.

שירות התעסוקה. החודש השחור בתולדות שוק העבודה הישראלי, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה. החודש השחור בתולדות שוק העבודה הישראלי | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה. החודש השחור בתולדות שוק העבודה הישראלי, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

בסך הכל זה היה חודש החל"ת. 90% מדורשי העבודה שנרשמו בשירות התעסוקה במהלך החודש הוצאו לחל"ת ו-6% פוטרו. לשם השוואה - עד תחילת המשבר רק 3% מדורשי העבודה הוצאו לחופשה ללא תשלום. מדובר בגל אבטלה שיש בו נוכחות רבה לצעירים. 46% מהמובטלים החדשים הם על פי נתוני שירות התעסוקה בני פחות מ-35. השאלה קשה היא האם לאחר שוך המשבר תיווצר גם בישראל בעיה קשה של אבטלת צעירים כמו בחלק ממדינות אירופה.

58% מהמובטלים החדשים הן נשים ו-42% גברים. זאת לעומת 55% נשים בדרך כלל. כלומר נשים נפגעות יותר. 14% מהמובטלים החדשים הם מורים ומדריכים, נתון שכולל עשרות אלפי מורי קבלן, מורים שמועסקים באמצעות עמותות ואין להם קביעות. 6.5% הם עובדים מענף המזון והמסעדנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות