אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אם היו סוגרים את הבורסה זה רק היה מעיד על פאניקה" צילום: תומי הרפז

"אם היו סוגרים את הבורסה זה רק היה מעיד על פאניקה"

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה, אמר את הדברים במפגש האונליין הראשון של כלכליסט: "הציבור הישראלי מכר עשרות מיליארדי שקלים בלי הבחנה - החינוך הפיננסי חלש עד לא קיים כאן"; על תפקידה של הממשלה במשבר: "המדינה צריכה להגיד לציבור שהיא לא תיתן לו להגיע למצב שאיןכסף לשלם משכנתא ולהביא אוכל לילדים"

31.03.2020, 17:00 | נעמי צורף
"המדינה צריכה להגיד לציבור העובדים שכרגע נמצאים מחוסרי עבודה שהיא תעמוד מאחוריהם, לא תיתן להם להגיע למצב שאין להם כסף לשלם משכנתא ולהביא אוכל לילדים", כך אמר איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה, במסגרת מפגש האונליין הראשון של "כלכליסט". הדברים נאמרו תוך שיחה עם כתבת "כלכליסט" רחלי בינדמן. "גם אם מדובר ב-20, 30 או 40 מיליארד שקל, זה הדבר שצריך להיעשות וגם הנגיד כבר נתן רוח גבית לממשלה להגדיל את הגרעון. מדובר בעצמאים ובעלי עסקי קטנים ובינוניים שבזכותם הכלכלה של המדינה פורחת, בלי מגזר עסקי ובלי אנשים שעובדים אין כלכלה, ואם אין כלכלה אין מדינה".

קראו עוד בכלכליסט

בן זאב הוסיף שהתכנית הממשלתית צריכה להתייחס לעתיד כלכלת ישראל בצורה נבונה: "המדינה צריכה לדאוג שכל הכספים האדירים של המוסדיים יושקעו חזרה בכלכלת ישראל, להביא את כל חברות הייטק הישראליות לעשות רישום דואלי של חברות עכשיו כאשר הצעות הערך האמריקאיות כבר לא כל כך נוצצות. המדינה צריכה לדאוג לכך שכל האקו-סיסטם המקומי יהיה הרבה. המשבר הזה מוכיח שכלכלה חזקה היא חלק בלתי נפרד מחוסנה של המדינה ואני מאמין שהבורסה תצא נשכרת מהדבר הזה."

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב, צילום: תומי הרפז מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב | צילום: תומי הרפז מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב, צילום: תומי הרפז

למה לא סוגרים את בורסה למה לא נותנים לדברים להרגע ואז לחזור לסחור כרגיל?

"כמו שאף אחד לא חושב שאפשר לסגור את הבנק שלו ליום, יומיים, שבוע או שבועיים, אותו דבר בדיוק זו הבורסה. בבורסה שלנו מושקעים החסכונות של המשק הישראלי זה אומר שכל בן אדם שרוצה לקנות יכול וגם כל בן אדם שרוצה למכור גם יכול. אם מישהו היה סוגר את הבורסה זה רק היה מעיד על פאניקה ועל בעיה אמיתית שקיימת במדינה. היות שאין למדינת ישראל שום בעיה אמיתית, נהפוך הוא, אנחנו כלכלה חזקה - נכנסנו למשבר הזה עם יחס חוב תוצר נמוך עם אבטלה נמוכה של מתחת ל-4 אחוזים, עם צמיחה יפה, אנחנו צריכים לוודא שאחרי שהסיפור של הקורונה יסתיים המשק יצא מחוזק ונביא עוד השקעות זרות מכל העולם שיראו איך הכלכלה הישראלית התנהלה בצורה נכונה וחכמה".

אבל אנחנו רואים את החוסכים והמשקיעים בקרנות הנאמנות ממהרים למשוך את הכספים ועושים טעויות שהן אולי בלתי הפיכות. אולי עדיף שנמנע מהם לעשות את זה?

"יש תופעה שלצערי חוזרת על עצמה גם במשברים אחרים בהיסטוריה של הבורסה, והיא שהציבור הרחב רואה את הכותרות בעיתונים ורץ ומוכר את קרנות הנאמנות שלו. במרבית המקרים השוק מתקן בחזרה, והשוק בישראל תמיד תיקן בחזרה לכל אורך ההיסטוריה מאז 1953 שהבורסה נפתחה. ואז מה שקורה זה שאותו ציבור רחב לא משתתף בעליות והרבה פעמים חוזר מאוחר מידי. כמובן שכל אחד צריך לקבל החלטות השקעה שנכונות לו. המאפיין הייחודי של המשבר הזה הוא שבגלל שהוא הגיע מעולם הבריאות כל הנושא של חרדה, פאניקה והפן הפסיכולוגי הרבה יותר חזק כאן. את הירידות אנחנו רואים גם אצלנו וגם בכל השווקים האחרים בעולם".

מה דעתך על הרעיונות וההצעות לאפשר משיכת קרנות ההשתלמות ללא קנס? אנשים זקוקים לכסף

"זה רעיון גרוע. ההיסטוריה מלמדת שלמשוך כספים אחרי גל משמעותי של ירידות זה אומר לקבע הפסד משמעותי. היתרון בבורסה זה שהיא משקפת את הכלכלה הישראלית וכשמסתכלים על הכלכלה, בטח במשבר שהוא לא משבר אמיתי, כלומר מדובר בדבר חיצוני שבא ומשתק את הכלכלות בעולם, אנחנו רואים שאפשר בצעדים נכונים של הממשלה להתניע מחדש ולהביא לכך שהכלכלה תעבוד כמו שצריך. בכל המחקרים רואים שההשקעה במדדי הבורסה, במניות ובאג"ח היא השקעה מנצחת עם תשואה חיובית לאורך טווח ארוך".

אבל השאלה האמיתית היא כמה זמן זה יימשך? אנחנו יודעים שבשנת 1929 במשבר הגדול בארה"ב לקח למדדי הבורסות הרבה זמן לחזור לעצמם, אז אולי עדיף כן להתבצר במזומן כי אנחנו לא יודעים כמה זמן זה ימשך?

"אין ספק שמי שחושב שהתסריט של 1929 הולך לחזור על עצמו חושב שלבורסות יש עוד דרך לרדת למטה. כרגע התרחיש המרכזי בעולם זה שאנחנו לא הולכים להגיע למצב של 1929, שם הייתה בעיה אמיתית ריאלית בכלכלה מצד אחד ומצד שני במדיניות של הבנק המרכזי שלא רק שלא תרמה למשק כדי להתאושש אלא גם חנקה אותו. אנחנו רואים בעולם מדינות כמו ארה"ב, גרמניה, קנדה שבונות ומביאות תכניות תמריצים מאוד משמעותיות כי הם מבינים שכמה שהם לא ישקיעו עכשיו כדי לעזור לכלכלה לעבור את תקופת הביניים הזו, להתניע כלכלה מחדש יעלה הרבה יותר כסף".

ומנגד אנחנו רואים פה את מקבלי ההחלטות במדינת ישראל קצת שומרים את הכסף בכיס. לא רואים תכניות כמו בארה"ב טרמפ מזרים סכומי עתק למשק אתה חשוב שאנחנו צריכים ללמוד מהם ולעשות אותו דבר?

"בגדול כן. אני אגיד שכן ראינו את בנק ישראל עושה צעדים שלא ראינו אותו עושה בעבר, הגיב בצורה נכונה וגם שחרר את הלחץ בשוק המט"ח, שבו היה לחץ משמעותי שגרם לתגובת שרשרת לגבי המוסדיים ואיך הם משקיעים בתקופה הזו. גם העובדה שהתחיל לרכוש אג"ח ממשלתי סייעה. אנחנו מחכים שהממשלה תלך בדרך של ממשלות אחרות".

בעוד שבארה"ב הבורסה עולה ויורדת, פה יש אזישהו דאון משמעותי. הפאניקה כאן יותר גדולה, איך אתה מסביר את זה? הבורסה הישראלית קטנה מידי? לא מספיק נזילה לעומת הבורסות בעולם?

"בהיבט הנזילות דווקא המשבר של השבועות האחרונים, שבו רואים את היקף המסחר שגדל אצלנו במניות ובאג"ח, מראה שכן יש נזילות, כי אם לא הייתה נזילות לא היו מחזורים. אני כן חושב שיש מאפיין ייחודי לשוק הישראלי שמאוד שונה מארצות הברית והוא קשור דווקא בנושא של החינוך פיננסי שחלש עד לא קיים כאן. התרבות של לקחת כל עשור ולבחון מה הייתה תשואת המניות, בישראל זה הרבה פחות קיים ולכן כל פעם שיש משברים הציבור הרחב נלחץ והרבה פעמים הולך ופשוט מוכר..

במשבר הזה המכירות היו מאוד גבוהות, הציבור הישראלי מכר עשרות מיליארדי שקלים בלי הבחנה. מנהלי הקרנות שחייבים להביא מזומן ללקוחות שלהם מוכרים את הנכסים שהכי קל למכור שזה בין השאר אג"ח ממשלתי, המוסדיים הישראליים שבעשור האחרון השקיעו הרבה בחו"ל, היו צריכים היו צריכים להביא כל יום מאות מיליוני דולרים לחו"ל, כלומר לקנות את הדולר. גם המוסדיים הישראליים נקלעו למצוקת נזילות וגם הם בניגוד למה שקרה בשווקים אחרים בעולם מכרו אג"ח ממשלתי בשביל שיהיה להם מזומן".

אבל בשורה התחתונה הבורסה הישראלית עושה פחות טוב מבורסות בעולם אז אולי דווקא זה יגרום לזה שהמוסדיים בישראל יסיטו השקעות לחו"ל והבורסה כאן עוד יותר תדעך, אין חשש כזה?

"שנת 2019 הייתה שנה יוצאת מן הכלל בבורסה, עם ביצועים של כל המדדים שהיו חיוביים גם במניות וגם אג"ח. מדד הנדל"ן עשה למעלה מ-70 אחוז, תל אביב 90 עשה 39 אחוז. זו הייתה שנה יוצאת מן הכלל. הבורסה שלנו זו בורסה שהמשבר מהווה לה הזדמנות, ולמה? כי כשאנחנו מסתובבים בסופרים, הסופרים בישראל מלאים. בניו יורק ולונדון הם ריקים. מעבר לזה שמגיעה מילה טובה לכל החברות הציבוריות שנסחרות פה ומספקות את זה ללקוחות, יש יתרונות במדינת ישראל: הרבה מהדברים מיוצרים פה, המדינה לא יותר מידי גדולה, יש הרבה ילודה ודווקא מה שקרה במשבר הזה צריך להביא לכך שהתכנית שהממשלה תצא איתה צריכה להתייחס לא רק למחר אלא גם למחרתיים.

כשהדבר הזה יגמר, כמה זמן אתה מעריך שיקח לבורסה לתקן?

בדרך כלל אנשים סוחרים לפי ציפיות ואני מתאר לעצמי שכל הסיפור של הקורונה יסתיים דה פקטו, שזה כבר כבר יסתיים בכל מה שקורה בבורסה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות