אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
S&P: "ביצועי שיא? המשחק נגמר, ולא בטוח מתי יתחדש" צילום: רויטרס

S&P: "ביצועי שיא? המשחק נגמר, ולא בטוח מתי יתחדש"

בסוכנות הדירוג צופים כי חבילת התמריצים הענקית בהיקף 2 טריליון דולר עליה החליט ממשל טראמפ לא תעצור את המיתון, וכי כלכלת ארה"ב תתכוווץ השנה ב-1.3%; עם זאת בשנה הבאה שיעור הצמיחה צפוי לעמוד על 3.2%

31.03.2020, 17:30 | שירות כלכליסט

בצלה של מגפת הקורונה המשתקת את הכלכלה העולמית, הכלכלנית הראשית של סוכנות הדירוג S&P בארה"ב אן בובינו פרסמה השבוע דו"ח על הכלכלה האמריקאית. בשורה התחתונה היא קובעת כי "המשחק נגמר עבור ביצועי השיא, ולא ברור מתי הוא יתחדש".

קראו עוד בכלכליסט

לדבריה, "ההתרחבות הכלכלית הארוכה ביותר בתולדות ארה"ב הגיעה לסיומה הפתאומי. הנחת היסוד שלנו היא כי הצמיחה תיחלש ב-1.3% ב-2020 לעומת תחזית לעלייה של 1.9%, ערב המשבר".

עוד נכתב בדו"ח כי אף שהמיתון יהיה דומה לזה שפגע בארה"ב בתקופת השפל הגדול מבחינת היקף ההפסדים, משכו יהיה קצר משמעותית. חבילת החילוץ של הממשל הפדרלי כמו גם התמריצים שהציג הפדרל ריזרב צפויים לסייע לתנאי השוק, אך לא במידה כזו שתנטרל לחלוטין את ההאטה ברבעון השני.

ב-17 במרץ דיווחה S&P כי הכלכלה הגדולה בעולם צנחה למיתון. בהתבסס על הנתונים והחדשות שדווחו מאז, כלכלניה סבורים עתה כי הפגיעה בתמ"ג תהיה חמורה בהרבה מכפי שחישבו בשלב מוקדם יותר, כאשר בחישוב שנתי צפויה ירידה של 2.1% בצמיחה ברבעון הראשון ושל 12.7% ברבעון השני.

הסגר שהוטל על כ-200 מיליון אמריקאים, מרצון או כהוראה פדרלית, הוביל לצניחה פתאומית בפעילות הכלכלית ברחבי ארה"ב. לפיכך, ארה"ב תיאלץ להתמודד עם האפשרות של ההתכווצות הכלכלית הגדולה בתולדותיה ושיעור אבטלה שטרם נראה כמותו.

לפי בובינו, מעבר לדרישה כי האמריקאים ישמרו על ריחוק חברתי, התפתחויות נוספות מעיקות על הצמיחה הכלכלית, זאת כולל הפסקת הייצור של מטוס ה-737 מקס של חברת בואינג בשל בעיות בטיחות והצניחה במחירי הנפט ברקע הסכסוך הסעודי-רוסי.

אוטובוס ריק בניו יורק, צילום: איי פי אוטובוס ריק בניו יורק | צילום: איי פי אוטובוס ריק בניו יורק, צילום: איי פי

חבילת התמריצים של הממשל הפדרלי בהיקף 1.8 טריליון דולר, הגדולה אי פעם, לא תעצור את המיתון, שצפוי להסתיים ברבעון השני, בהנחה שתהיה הכלה של הנגיף באמצע השנה. "אנחנו מאמינים כי חבילת החילוץ תפחית את הסיכון של מיתון עמוק אף יותר ותתמוך בהתאוששות הפעילות בתקופה שלאחר המגפה, זאת כאשר תשלומי הגישור של הממשל יסייעו לפרטים וחברות עד להתנעה מחודשת של הפעילות. ועדיין, התשלומים הללו יימשכו קרוב לוודאי רק חודשים ספורים, בעוד שלא ברור בשלב זה כמה זמן ישרוד הנגיף".

גם בסיועו של הדוד סאם, הצפי הוא כי הצמיחה ב-2020 כולה תהיה שלילית, בשיעור של 1.3%, לפני שהכלכלה תשוב למסלול של צמיחה, עם 3.2% ב-2021 ו-2.5% ב-2022.

בסך הכל, כלכלת ארה"ב תצטמק השנה ב-240 מיליארד דולר לעומת 2019, ובב-360 מיליארד דולר לעומת התחזיות של S&P מדצמבר.

על פי הערכות סוכנות הדירוג, שיעור האבטלה יזנק ל-10.1% ברבעון השני, עם יותר מ-10 מיליון אמריקאים שיאבדו את משרתם. זאת לעומת 8.7 מיליון אמריקאים שאיבדו את משרתם בתקופת השפל הגדול. במאי לבדו, שיעור האבטלה צפוי להגיע ל-13% -  הרמה הגבוהה ביותר ב-72 השנים האחרונות.

הנתונים הקשים הללו צפויים רק להחמיר בחודשים הקרובים. עובדים שאיבדו את משרותיהם עשויים למצוא נחמה בכך שחבילת החילוץ הפדרלית כוללת הרחבה של 13 שבועות לתשלומי האבטלה והטבות נוספות מהממשל. אלה יחולו גם על פרילנסרים ועובדי כלכלת החלטורה. כמו כן כוללת חבילת החילוץ תשלומי גישור עבור יחידים וחברות.

דונלד טראמפ, צילום: אי פי איי דונלד טראמפ | צילום: אי פי איי דונלד טראמפ, צילום: אי פי איי

לגבי הוצאות הצרכנים, נכתב הדו"ח כי אלה התכווצו עוד לפני התפשטותו הנרחבת של הנגיף בארה"ב. בעוד הצניחה במחיר הדלק מסבירה במידת מה את הירידה, נרשמה גם היחלשות כוללת. באופן לא מפתיע, קמעונאים מקוונים נמנו עם המרוויחים המעטים, עם עלייה של 0.7% במכירות. עם התרחבות תקנות הריחוק החברתי, קניות מקוונות צפויות להיות המרוויחות היחידות בחודש מרץ.

ריחוק חברתי יפגע גם באופן דרמטי בהוצאות הצרכנים עבור השנה כולה, כאשר הפגיעה הגדולה ביותר צפויה למגזר השירותים.

צעדי ההכלה הנוכחיים יעמידו בסכנה 14% מההוצאות. קרוב לוודאי שהתחבורה הציבורית ופעילות הפנאי והבידור – מסעדות, תיירות ובארים – ייפגעו לכל הפחות עד שלהי מאי. הצריכה של מוצרים בני קיימא ושאינם בני קיימא צפויה גם היא לרדת. מאידך, הביקוש למשלוחי מזון רשם האצה, ואמזון הודיעה על תוכניתה לשכור עוד 100 אלף עובדים בארה"ב, זאת לאחר שמיליוני אמריקאים נעזרו בקניות מקוונות. "הצפי שלנו הוא כי שירותים כמו דיור, תשתיות והוצאות רפואיות ישמרו על יציבות", רשמו מחברי הדו"ח.

בחישוב כולל, הוצאות הצרכנים יגלחו 2.0 נקודות האחוז מהתמ"ג ברבעון הראשון, כאשר צניחות חדות בהוצאות במרץ יבטלו את העליות שנרשמו מוקדם יותר ברבעון. ברבעון השני, הוצאות הצרכנים צפויות לצנוח במידה רבה אף יותר – 13.2% - זאת בשל כניסתם של יותר משקי בית להסגר או אובדן מקור ההכנסה.

בעוד הפרעות בשרשראות האספקה מוסיפות להעיב על הצמיחה בארה"ב, גם ההשקעות בחברות ייפגעו. בשילוב צניחה חדה במחירי הנפט, אין צפי להתאוששות של מגזר האנרגיה בעת הקרובה. גם השקעות במגזרי הייצור והשירותים התומכים בתעשיית האנרגיה, צפויות להיפגע.

ברקע, הפעילות הכלכלית הבינלאומית תהיה אטית, במקרה הטוב. ההתפשטות המהירה של נגיף הקורונה מביאה עמה אתגרים חסרי תקדים לשרשראות האספקה הגלובליות, כאשר הייצוא הימי של ארה"ב צנח ב-15% בשבועיים הראשונים של מרץ לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ועדיין, בשלב זה, הייצוא נטו מארה"ב יציג בעיקר צמיחה נייטרלית, משום שבעוד הייצוא של סחורות ושירותים (13% מהתמ"ג) יירד, היבוא (17% מהתמ"ג) יאט גם הוא.

התחלות בנייה, שהתחזקו בקצב מהיר יחסית בדצמבר עד פברואר, צפויות להאט באביב הקרוב, בהינתן המחסור בעובדים והירידה בביקושים בשל החשש של משקי בית להיכנס לשוק זה, לפחות לעת עתה. בהתאם, ההשקעה בבנייה למגורים תצנח ב-12% ברבעון השני ותמחק עלייה של 9% שנרשמה ברבעון הראשון, זאת לאחר ירידות רבעוניות מהרבעון הראשון של 2018 ועד לרבעון השני של 2019. הצפי של סוכנות הדירוג הוא כי התחלות הבנייה יצנחו ל-1.2 מיליון יחידות ברבעון השני, לפני שיטפסו לאטן בחזרה ל-1.3 מיליון בסוף השנה.

החדשות הטובות הן כי הפד הודיע על שפע של מהלכי חירום שיזרימו נזילות למערכת הפיננסית ויבטיחו תפקוד מסודר של השווקים, זאת נוסף על הורדת ריבית הבסיס לאפס.

הבנק המרכזי התחייב להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותו כדי לתמוך בכלכלה, והכריז על הקלה כמותית ללא הגבלה.

מהבחינה הפיסקאלית, תוכנית תמריצים בהיקף של כמעט 2 טריליון דולר תזרים כסף ישירות לכיסיהם של רוב האמריקאים ותאפשר הרחבה משמעותית של תשלומי האבטלה. בנוסף היא תאפשר הזרמה של 367 מיליארד דולר לעסקים קטנים, על מנת שיוכלו להמשיך ולשלם את משכורות עובדיהם. התמריצים גם יספקו הלוואות מסובסדות לתעשיות גדולות יותר, סיוע משמעותי לבתי חולים וכן 150 מיליארד דולר לממשלים מקומיים.

בעוד כל אלה יסייעו, הערכת סוכנות הדירוג היא כי רוב המגזרים הפרטיים ישקעו בחובות. הצ'ק של 2 טריליון דולר מהדוד סאם לא יבטל כליל את ההכבדה על הפעילות הכלכלית ברבעון השני. במקום זאת, הוא יהפוך תרחיש מכוער מאוד, לקצת פחות מכוער. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות