אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפקט הקורונה: בוטלה עסקת נטו-ביכורי שדה

אפקט הקורונה: בוטלה עסקת נטו-ביכורי שדה

פג תוקף ההסכם שנחתם לפני 5 חודשים בין משפחת עזרא לאחים שבע, בצל הסכסוך העסקי בינהם, על רכישת חלקה של נטו (50%) בחברה המשותפת ביכורי שדה דרום וחברת האשראי גרין ארק, ב-300 מיליון שקל. התפשטות הנגיף חיסלה את השווקים וכך לא הושלם אחד התנאים המתלים המרכזיים - הנפקת ביכורי שדה

01.04.2020, 10:26 | נורית קדוש

חמישה חודשים אחרי שנחתם הסכם בין נטו שבשליטת משפחת עזרא לאחים אילן וששי שבע לרכישת חלקה (50%) של נטו בחברה המשותפת ביכורי שדה דרום, העסקה מתבטלת. זאת לאחר שחלף המועד האחרון להשלמת העסקה, מבלי שהושלם אחד התנאים המתלים המרכזיים - הנפקת ביכורי שדה, החברה הפרטית של האחים שבע.

קראו עוד בכלכליסט

ברקע הדברים, סכסוך עסקי בין עזרא לשבע, שצף כששלחה נטו לפני כחצי שנה מכתב לאחים שבע בעלי ביכורי שדה אחזקות, המחזיקים 50% מביכורי דרום ומכהנים בה כמנכ״ל וכסמנכ״ל תפעול, עם טענות להפרת הסכמים ומחלוקות שהביאו את ביכורי השדה למבוי סתום.

נטו בראשות דודי עזרא העבירה דרך המכתב לאחים שבע מסר לפיו ״בטרם תפנה למיצוי זכויותיה בערכאות משפטיות, היא מבקשת להפנות את המחלוקת לגישור, על מנת למנוע פגיעה בפעילותה של ביכורי שדה" של האחים, שעמדה באותם ימים לקראת הנפקה.

האיום המרומז בפגיעה בהנפקה הצפויה, הוביל לכך שבתוך שבועיים, נחתם בין הצדדים שהסדיר את פירוק השותפות. נטו אחזקות חתמה על הסכם עם חברת ביכורי שדה לפיו היא תמכור את מלוא החזקותיה (50%) בביכורי השדה דרום שיווק תוצרת חקלאית וכן את מלוא החזקותיה (כ-23%) בגרין ארק העוסקת במתן אשראי. התמורה לחברה עבור מכירת מניות ביכורי השדה וגרין ארק עמדה על סך כולל של 300 מיליון שקל.

אלא שלפני חודש, עם פרוץ משבר הקורונה והירידות בשווקים על רקע הבהלה מהנגיף, דחו האחים שבע את הנפקת ביכורי שדה למועד לא ידוע. הדחיה התווספה לירידה הצפויה בשווי לפיו תונפק החברה, לאחר שחודש קודם לכן דרשו המשקיעים להפחית את שווי ביכורי שדה בהנפקה לכ-500-520 מיליון שקל, לעומת התכנית המקורית של האחים שבע שכיוונו ל-600 מיליון שקל. ההפחתה נדרשה על רקע מכירת סניפים של יינות ביתן, שמהווה לקוח מרכזי של החברה וכן בשל בהלת הקורונה. בעקבות כך, ככל נטו והאחים שבע תיקנו את ההסכם עם נטו אחזקות, כך שעל פי המתווה המתוקן, תשלם ביכורי שדה לנטו במזומן 75 מיליון שקל, במקום 100 מיליון שקל במתווה המקורי.

בתוך שנה תשלם החברה לנטו 75 מיליון שקל במקום 50 מיליון. אפשר לראות בשינוי זה, מעין הלוואה ללא ריבית של 25 מיליון שקל למשך שנה, שמעניקה נטו לאחים שבע. התשלום השלישי בגובה 150 מיליון שקל כנגד הקצאת מניות בחברה המונפקת, ירד בהסכם המתוקן ל-120 מיליון שקל, כנגדן יוקצו מניות החברה המונפקת לנטו והיתרה בסך 30 מיליון שקל, תועבר כאופציות בחברה. אם שווי החברה שתונפק יעלה, לא תצטרך ביכורי שדה להשלים הקצאת מניות בשווי 30 מיליון שקל ואם השווי ירד, תשלימו בהתאם לחלק היחסי.

כעת, כאמור פקע המועד האחרון להשלמת העסקה ובנטו בוחנים אפשרויות שונות ביחס לאחזקה שלהם בביכורי שדה דרום.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות