אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשת "עונות" קיבלה צו מניעה נגד פירעון הלוואה לויזה כאל, בכפוף להפקדת ערבות של 300 אלף שקל צילום: גטי אימגס

בלעדי לכלכליסט

רשת "עונות" קיבלה צו מניעה נגד פירעון הלוואה לויזה כאל, בכפוף להפקדת ערבות של 300 אלף שקל

הרשת טענה כי העמדת ההלוואה לפירעון מיידי יביא אותה למצב שלא תוכל לשלם משכורות ל-350 עובדים. כאל בתגובה: "סירבו לשתף פעולה בכל דרך שהוצעה"

01.04.2020, 13:26 | ליטל דוברוביצקי
בית המשפט המחוזי בתל אביב נעתר היום (יום ד) לבקשת רשת האופנה עונות מודל והוציא צו מניעה זמני האוסר על חברת כרטיסי אשראי לישראל (ויזה כאל) להעמיד לפירעון מיידי את יתרת הלוואה שלקחה. מדובר בהלוואה בסכום מקורי של 4 מיליון שקל ואשר יתרתה לסילוק היא כ-2.9 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

רשת עונות טענה כי משבר הקורונה הוא "אירוע מסכל מסוג כוח עליון אשר ניצולו הציני על ידי כאל הינו מביש". לטענתה, לא תוכל לשלם ל-350 עובדי הרשת משכורות ערב חג פסח אם כאל תפרע מיידית ההלוואה.

עו"ד רוי בר קהן עו"ד רוי בר קהן עו"ד רוי בר קהן

כמו כן בית משפט אסר זמנית לבקשת הרשת על כאל לקזז או לעכב מהסכומים להם זכאית עונות מ-כאל, אותם סלקה כאל עבור עונות בעסקאות אשראי בהן קנו לקוחות עונות תוך שימוש בכרטיסי אשראי של כאל כול סכום מעבר להחזר סכום ההלוואה בהתאם ללוח הסילוקין. יודגש כי הצו ייכנס לתוקף רק לאחר שהרשת תפקיד עד ה-5 באפריל ערבות בסך 300 אלף שקל (100 אלף שקל ערבות בנקאית ו-200 אלף ערבות צד ג).

רשת עונות, המפעילה 76 סניפים, פנתה אתמול לבית משפט במעמד צד אחד וטענה באמצעות עו"ד ד"ר רוי בר-קהן ועו"ד הראל דדון סירקיס ממשרד בר-קהן, צינגלאוב ושות' כי לזכותה עומדים סכומים הנאמדים בכ-2.3 מיליון שקל ואמורים לשמש את התזרים השוטף של הרשת ובין היתר לשלם ל-350 עובדיה וספקיה וכי סכום החזר ההלוואה החודשים לטענת הרשת הוא כ-73 אלף שקל בלבד.

עונות טענה עוד כי הבקשה הוגשה באופן בהול מאחר ובימים האחרונים הודיעו נציגי כאל "באופן מפתיע, לא מידתי וחסר תום לב לבעלים ומנכ"ל הרשת, יואב שמע, כי הם דורשים פירעון של לא פחות ולא יותר מאשר מיליון שקל עד ל-8 באפריל וכי בהעידר פירעון כאמור בכוונת כאל להעמיד לפירעון מידי את ההלוואה ב-2 באפריל". מנגד טענה הרשת כי סכום החזר ההלוואה החודשי בהתאם ללוח הסילוקין של ההלוואה הינו כ-73 אלף שקל בלבד.

בבקשה נטען כי כאל טענה כי הדבר נעשה עקב חוסר בטוחות צפוי . הרשת טענה בפני בית משפט כי "העמדת ההלוואה לפירעון משמעה המיידי הבאת עונות למצב בו לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה לצדדיים שלישיים, לרבות תשלום משכורות למעל 350 עובדים ערב חג פסח ויצירת כדור שלג שבאופן ודאי יביא לקריסת עסקי הרשת. התנהלות שרירותית וחמורה זו, אף אינה תואמת את התנהלות הגופים הפיננסיים האחרים במשק הנוקטים בסבלנות בתקופה מורכבת זו". לטענת הרשת מצבה בהתאם לדוחות החשבונאיים שלה הינו יציב והיא עומדת בפירעון ההלוואה כסדרה. עוד נטען כי החברה לא הפסיקה את פעילותה וכי פעילות החברה בחלק מחנויותיה הופסקה אולם פעילותה במסגרת החנות המקוונת ממשיכה בהתאם להוראות ממשלת ישראל כך שלא מתקיימות הוראות אחד מסעיפי ההלוואה כי ניתן להעמיד ההלוואה לפירעון מיידי אם יופסקו עסקי המסחר של בית העסק.

כאל: הלכו אימים על נציגנו

לבקשה שהגישה עונות לביהמ"ש צורף כנספח הודעת כאל לרשת מה -31 במרץ שם צוין כי "במהלך חודש מרץ חלה ירידה חדה ביותר בהיקפי העסקאות של בית העסק כשלמעשה מאמצע חודש מרץ הופסקה פעילות העסק כמעט כליל. הואיל וההלוואה הסתמכה בעיקר על כספי הסליקה של בית העסק, הפסקת הפעילות הביאה לעלייה חדה בחשיפת האשראי של כאל בהלוואה והתעורר חשש כי בית העסק לא יוכל לקיים את התחייבויותיו כלפי כאל על פי תנאי ההלוואה. למרות זכותה של כאל לפירעון מיידי של ההלוואה, ולנוכח צוק העיתים בשל אירועי הקורונה בו נמצא כלל המשק לרבות כאל, פנו נציגי כאל לבית העסק על מנת לנסות להגיע עמו להסכמה על חיזוק ביטחונות ו/או מנגנון לפירעון חלקי או מואץ של ההלוואה".

עוד טענה כאל כי "לא חסכה במאמצים על מנת להגיע עם בית העסק להבנות, אולם ללא הועיל". כאל אף מציינת במכתב כי הלכו אימים על נציגי כאל בשיחות עם בית העסק. עוד הדגישה כאל במכתב כי היא אינה אדישה למצב הכללי במשק. "יחד עם זאת, אין כאל יכולה וזו אף חובתה לפעול לגידור סיכוניה במקרים שבמובהק מצדיקים זאת". טרם הוגשה תגובת כאל לבית המשפט.

מויזה כאל נמסר בתגובה: "מאז פרוץ משבר הקורונה פנו בעלי עסקים רבים מלקוחות כאל לחברה בבקשה לקבל הקלות בתנאי החזרי האשראי. כאל פועלת ברגישות יתרה בתקופה זו ועד כה, הצליחה כאל למצוא, במשותף עם לקוחותיה העסקים, פתרונות לכל הפונים. כאל איפשרה לבתי עסק רבים דחיה בהחזרים או קבלת מקדמות כדי לצלוח תקופה מורכבת זו. מטבע הדברים לא נוכל לפרט על המקרה הספציפי של התובע, אך נציין כי הצעות שהוצעו לו ע"י כאל נדחו על הסף והתובע גם סירב לשתף פעולה בכל דרך שהוצעה שיש בה כדי להניח את דעתה של החברה, ובין היתר לספק מידע שנדרש לשם כך. כאל תעביר את תגובתה המפורטת לבית המשפט״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות